Nowa świetlica, stare problemy?

Skomentuj (16)

zobacz więcej (8)

Ostatnie posiedzenie Komisji Edukacji odbyło się w świeżo wyremontowanej świetlicy wiejskiej w Parchatce. Radni mieli okazję zarówno obejrzeć budynek po dawnej szkole w nowej odsłonie, jak i zapoznać się z problemami, które wokół niego powstały.

Świetlica w Parchatce powstała w budynku nieczynnej szkoły podstawowej w Parchatce, który niedawno pięknie wyremontowano, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz tak, że budynek odzyskał swoją dawną świetność. W środku do dyspozycji mieszkańców są dwie sale sportowe i sala konferencyjna z aneksem zabaw dla dzieci, a także zaplecze kuchenne i łazienka. Odbywają się tu nie tylko zebrania wiejskie, ale także bardziej lub mniej uroczyste spotkania mieszkańców czy zajęcia dla dzieci. Świetlica tętni życiem, o czym można się przekonać, przeglądając chociażby bogatą dokumentację fotograficzną działań świetlicy na profilu facebookowym „Dzieje Parchatki”.

W czym jest więc problem?

Świetlica działa, ale wciąż nie ustalono jej regulaminu, a gospodarz wybrany został nie przez stowarzyszenie, ale drogą głosowania podczas zebrania wiejskiego. Uchwała Rady Miejskiej w sprawie uchwalenia zasad i trybu korzystania ze świetlic wiejskich z 28 lutego 17 r. głosi, że świetlice mają być prowadzone przez organizacje pozarządowe. Mieszkańcy Parchatki chcieliby jednak sami decydować o tym, jak ta świetlica ma funkcjonować, bo na terenie ich miejscowości działają trzy różne stowarzyszenia, z których każde ma inne cele.

- Istotą samorządności jest, że w zakresie prawa lokalnego prawem jest wola mieszkańców, a burmistrz jest wykonawcą tej woli – przekonywał radnych Adam Gębal radny z Parchatki, który zaproponował, by Komisja Edukacji poparła jego wniosek o zmianę uchwały dotyczącej świetlic. – Chciałbym, by Komisja Edukacji wniosła do Pana Burmistrza o ustalenie stosownie do wniosku Zebrania Wiejskiego regulaminu świetlicy wiejskiej oraz powierzenie nadzoru nad funkcjonowaniem świetlicy osobie wskazanej przez Zebranie Wiejskie.

Radni, między innymi z Wierzchoniowa i Bochotnicy, dowodzili jednak, że nie ma tu sprzeczności: świetlice w ich miejscowościach z powodzeniem prowadzi Ochotnicza Straż Pożarna, która ma status stowarzyszenia, ale z pomieszczeń korzystają wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego, czy należą do jakiejkolwiek organizacji pozarządowej czy też nie.

- Stowarzyszenia tworzą mieszkańcy danej miejscowości. Różne ma cele i straż pożarna, i koło emerytów, ale łączy ich cel nadrzędny: praca na rzecz danej miejscowości – podsumowała dyskusję przewodnicząca komisji Ewa Wolna. – Zasady funkcjonowania świetlic wiejskich powinny być w całej gminie takie same.

Wniosek upadł, podobnie jak propozycja, by gospodarz świetlicy otrzymywał wynagrodzenie za swoją pracę.

- Nie chodzi nam o to, by tworzyć etat, ale by osoba, która będzie za to odpowiedzialna, miała za to płacone – przekonywał sołtys Parchatki Ryszard Rybczyński.

- Gdyby burmistrz dał pieniądze na funkcjonowanie świetlicy w Parchatce, to o pieniądze wystąpiłyby również i inne świetlice w gminie – mówił radny Mirosław Opoka. – By nie obciążać budżetu gminy, moglibyście sami pozyskać środki na funkcjonowanie świetlicy.

Ostatecznie sprawa także upadła.

- Gdy wchodzą pieniądze, kończy się społeczne działanie – zamknęła temat Ewa Wolna.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (16)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę