Nowa książka Romany Rupiewicz

Na rynku wydawniczym właśnie ukazała się książka mieszkanki Kazimierza Dolnego dr Romany Rupiewicz pracującej jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Biblijne kody sacrum w kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie" wydało wydawnictwo Neriton upowszechniające prace cenionych badaczy z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.
Najnowsza książka dr Romany Rupiewicz "Biblijne kody sacrum w kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie" poświęcona została wnętrzu kościoła św. Andrzeja Boboli w Lublinie, którego wystrój przekazuje istotę przymierza Boga z człowiekiem językiem sztuki współczesnej. Jego autorem jest w przeważającej mierze lubelski artysta i pedagog prof. Dobrosław Bagiński, który za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej został uhonorowany medalem „Per artem ad Deum” Papieskiej Rady Kultury przy Stolicy Apostolskiej.
- Artysta zbudował przekaz ideowy w oparciu o typologię biblijną, uwzględniając najstarsze, często zapomniane, kody symboliki chrześcijańskiej. Nowoczesna plastyka wnętrza odsłania opowieść osnutą wokół przemyślanej wizji teologicznej, tworzącą spójny program ikonograficzny. Autorka książki rozpatruje plastykę świątyni w kontekście literatury patrystycznej i średniowiecznej. Zestawia wypowiedzi Dobrosława Bagińskiego z interpretacjami teologicznymi wieków minionych. Ukazuje poszukiwania twórcze artysty w obszarze sztuki sakralnej, przedstawiając jego inne wcześniejsze realizacje. Pozwoliły one wykrystalizować myśl na temat roli artysty w przekazie wiary – czytamy w recenzji książki.
Książka jest bogato ilustrowana, zawiera ponad 160 ilustracji, także archiwalnych. Pokazano na nich także to, co ulotne – m.in. instalacje Grobu Pańskiego, które – jak twierdzi Romana Rupiewicz – „powinien obejrzeć każdy proboszcz w tym kraju, zanim zdecyduje się na budowę groty ze styropianu lub papieru i plastikową figurkę”. Książka bowiem zakłada „pokazanie światu, że Kościół może nadal być prawdziwym mecenasem sztuki”.
- W przeważającej mierze współczesna sztuka sakralna pozostawia wiele do życzenia, jest obrazem kiczu, pozbawionym spójnego myślenia o formie i treści. Postanowiłam napisać książkę o mało znanej świątyni z peryferii Lublina, która została zakończona w 2000 roku, i która od początku do końca była konsekwentnie realizowana wg bardzo dobrego projektu. Proboszcz owej świątyni (dziś już na emeryturze) okazał się być człowiekiem światłym, niezwykle wrażliwym na piękno i rozumiejącym czym jest sacrum. Wysoki poziom artystyczny wnętrza stał się przestrzenią do ewangelizacji, przestrzenią odczuwania sacrum – napisała o nowo wydanej książce na swoim profilu na Facebooku dr Rupiewicz.
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Neriton.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę