Nowa książka Romany Rupiewicz

Na rynku wydawniczym właśnie ukazała się książka mieszkanki Kazimierza Dolnego dr Romany Rupiewicz pracującej jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Biblijne kody sacrum w kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie" wydało wydawnictwo Neriton upowszechniające prace cenionych badaczy z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.
Najnowsza książka dr Romany Rupiewicz "Biblijne kody sacrum w kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie" poświęcona została wnętrzu kościoła św. Andrzeja Boboli w Lublinie, którego wystrój przekazuje istotę przymierza Boga z człowiekiem językiem sztuki współczesnej. Jego autorem jest w przeważającej mierze lubelski artysta i pedagog prof. Dobrosław Bagiński, który za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej został uhonorowany medalem „Per artem ad Deum” Papieskiej Rady Kultury przy Stolicy Apostolskiej.
- Artysta zbudował przekaz ideowy w oparciu o typologię biblijną, uwzględniając najstarsze, często zapomniane, kody symboliki chrześcijańskiej. Nowoczesna plastyka wnętrza odsłania opowieść osnutą wokół przemyślanej wizji teologicznej, tworzącą spójny program ikonograficzny. Autorka książki rozpatruje plastykę świątyni w kontekście literatury patrystycznej i średniowiecznej. Zestawia wypowiedzi Dobrosława Bagińskiego z interpretacjami teologicznymi wieków minionych. Ukazuje poszukiwania twórcze artysty w obszarze sztuki sakralnej, przedstawiając jego inne wcześniejsze realizacje. Pozwoliły one wykrystalizować myśl na temat roli artysty w przekazie wiary – czytamy w recenzji książki.
Książka jest bogato ilustrowana, zawiera ponad 160 ilustracji, także archiwalnych. Pokazano na nich także to, co ulotne – m.in. instalacje Grobu Pańskiego, które – jak twierdzi Romana Rupiewicz – „powinien obejrzeć każdy proboszcz w tym kraju, zanim zdecyduje się na budowę groty ze styropianu lub papieru i plastikową figurkę”. Książka bowiem zakłada „pokazanie światu, że Kościół może nadal być prawdziwym mecenasem sztuki”.
- W przeważającej mierze współczesna sztuka sakralna pozostawia wiele do życzenia, jest obrazem kiczu, pozbawionym spójnego myślenia o formie i treści. Postanowiłam napisać książkę o mało znanej świątyni z peryferii Lublina, która została zakończona w 2000 roku, i która od początku do końca była konsekwentnie realizowana wg bardzo dobrego projektu. Proboszcz owej świątyni (dziś już na emeryturze) okazał się być człowiekiem światłym, niezwykle wrażliwym na piękno i rozumiejącym czym jest sacrum. Wysoki poziom artystyczny wnętrza stał się przestrzenią do ewangelizacji, przestrzenią odczuwania sacrum – napisała o nowo wydanej książce na swoim profilu na Facebooku dr Rupiewicz.
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Neriton.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę