Nosiwoda z Kazimierza - spotkanie autorskie

Nosiwoda. A któż to taki? Dzisiaj, kiedy bieżącą wodę mamy w każdym mieszkaniu, możemy spokojnie nic o tym zawodzie nie wiedzieć. Dawniej jednak była to bardzo potrzebna nie tylko w Kazimierzu osoba. O postaci kazimierskiego nosiwody opowie podczas spotkania w Bibliotece Publicznej Bogdan Rokicki, autor książki ”Nosiwoda z Kazimierza”.

„Do galerii typowych postaci, trwale zakorzenionych w krajobrazie Kazimierza, należał nosiwoda. Nie był pewnie tak bardzo widoczny jak np. tragarz czy faktor – stale dyżurujący przy Studni w Rynku w oczekiwaniu na podróżnych, czy przekupka – zawsze obecna a straganem pełnym owoców i warzyw, albo artysta malarz wyłaniający się zza każdego prawie węgła. Jednak jego sylwetka pojawiająca się przez dziesiątki lat przy rynkowej Studni była na tyle charakterystyczna i odrębna, że stała się nie tylko rozpoznawalna, ale urosła z czasem do rangi jednego z symboli Miasteczka."

Tak o postaci kazimierskiego nosiwody pisze w książce „Nosiwoda z Kazimierza” Bogdan Rokicki. I prezentuje tę postać głównie przez pryzmat dokumentów: rysunków, grafik czy obrazów, ale również zdjęć. Postać nosiwody z Kazimierza po raz pierwszy zagościła w sztuce na rysunku z 1860 r. autorstwa Barbary Czernoff, potem obecna była także w pracach Władysława Skoczylasa, Konstantego Sopoćki, Adolfa Behrmana, Konstantego Szewczenki , Chaima Goldberga i wielu innych artystów. Uwiecznili ją również fotograficy: Ada Janczewska, Stanisław Magierski, Benedykt Jerzy Dorys, Menachem Kipnes i wielu innych.

Szkoda, że zabrakło w tej książce przekazów literackich, a przede wszystkim wspomnień – bo to one najpełniej oddają rzeczywistość. Może uzupełnią je chociaż w części wspomnienia najstarszych czytelników kazimierskiej biblioteki?

KOKPiT Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z autorem książki „Nosiwoda z Kazimierza” w czwartek 29 października o godzinie 11.00.

Bogdan Rokicki – prawnik z wieloletnią praktyką krajową i zagraniczną. Na stanowiskach kierowniczych w administracji centralnej. Ekspert w organizacjach  międzynarodowych. Partner w kancelarii międzynarodowej i właściciel  własnej kancelarii w Warszawie. Obecnie na emeryturze. Autor oraz tłumacz książek i artykułów o tematyce prawniczej. Miłośnik sztuki i  kolekcjoner malarstwa. Absolwent podyplomowych studiów z zakresu  historii sztuki w  Collegium Civitas i Instytucie Sztuki Polskiej  Akademii Nauk.  Od ponad pięćdziesięciu lat zakochany w Kazimierzu i  jego zakątkach, które niezmiennie podziwia i wciąż odkrywa na nowo.

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę