Nie tylko Wiera Gran

Skomentuj (4)

Na Wieczór z Wierą Gran – znaną piosenkarką, aktorką kabaretową i filmową, którą zobaczymy w filmie Aleksandra Martena „Bezdomni” z 1939 r. zapraszają do kazimierskiej synagogi organizatorzy Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz. To jedna z propozycji festiwalu, który w swej piątej edycji zagości w Kaliszu, Łodzi i właśnie w Kazimierzu Dolnym. IMPREZA ODWOŁANA.

Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz organizowany jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów prezentuje filmy z kręgu kultury jidysz, zarówno archiwalne – fabularne i dokumenty – jak i współczesne.

- Tak więc widzowie nie będą jedynie wspominać "świata minionego" – mówi Małgorzata Burzynska-Keller dyrektor Festiwalu – ale będą mogli zobaczyć, gdzie świat ten przeniósł się, oglądając np. "Wesele chasydzkie", film izraelski z 2008 r.

Oprócz tego w Kazimierzu 20 listopada zobaczymy film "Bezdomni" (Polska, 1939) w reżyserii Aleksandra Martena. Występują w nim niekwestionowane gwiazdy przedwojennego kina – Wiera Gran i Ida Kamińska. Warto również zwrócić uwagę na wspaniałą kreację Maurice’a Schwartza w filmie "Tevje", gdzie reżyser jako aktor wciela się w rolę „żydowskiego Króla Leara”. Króciutki film dokumentalny „Kurów” z 1932 r. pokazuje realia żydowskiego miasteczka – sztetł w pobliskim Kurowie.

To już piąta edycja organizowanego w różnych miastach Polski Festiwalu, który po raz pierwszy gościł w Kazimierzu latem 2007 r. Spośród innych festiwali filmowych podejmujących problematykę żydowską wyróżnia go fakt, że organizatorzy dbają o wyjaśnianie pojawiających się w filmach obrzędowości, tradycji i zwyczajów, co sprawia, że filmy łatwiejsze w odbiorze.

- Nasz Festiwal, nazwany tak przewrotnie, w gruncie rzeczy jest "żydowskim kinem objazdowym" – śmieje się Małgorzata Burzynska-Keller – zawsze żartujemy z tej przekory, na jaką sobie pozwoliliśmy.

Kazimierz jest jednym z trzech miast festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz, który rozpocznie się 17 listopada w Kaliszu projekcją dokumentalnego filmu "Pięć miast" (Polska 1939 r.) prod. Izaak i Saul Goskind, by po pokazach w Kazimierzu przenieść się do Łodzi. Zapraszamy do kazimierskiej synagogi 20 listopada o godz. 17.00.

 

Zobacz fragmenty filmów prezentowanych podczas V edycji Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

  • Alka
    A czy mz mamz na tym spotkaniu zastanawiac sie na winnoscia lub niewinnoscia artystki? Pryeciez nie po to ten Festiwal
  • Gość
    A co mają powiedzieć ? my i tak nie poznamy prawdy , jedno jest pewne Wiera została oczyszczona z zarzutów a więc ?
  • IzaBelin
    Rodzina Spilmanów ma o tej pani zupełnie inne zdanie.
  • wisła
    Postać Wiery Gran odkurzyła z niepamięci i można powiedzieć przywróciła do życia Agata Tuszyńska w swej nowo wydanej książce: "Oskarżona: Wiera Gran" wydanej przez Wydawnictwo Literackie, od niedawna dostępnej w księgarniach. Szkoda, że w informacji o wydarzeniu nic o tym nie wspomniano. A sądzę, że ostatnie duże zainteresowanie Wierą Gran zawdzięczamy właśnie tej bardzo interesującej książce.
    Agata Tuszyńska pracowała nad nią, spotykając się z Wierą Gran w jej paryskim mieszkaniu od 2003 roku aż do śmierci Gran w 2007 roku.

Mapa

Zabytki

Synagoga w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę