NeoKlez w Zajeździe Piastowskim (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (13)

Muzyka klezmerska zniknęła z Kazimierza razem z „Knajpą U Fryzjera”. W czasie długiego weekendu majowego powróciła do nadwiślańskiego Miasteczka w postaci koncertów kapel Chmielnikers i NeoKlez. To jednak tylko zapowiedź czegoś więcej...

Wraz z „Knajpą U Fryzjera” z Kazimierza Dolnego zniknęła muzyka klezmerska. Na kilka ładnych miesięcy. W ostatnich dniach znów mogliśmy uczestniczyć w wspaniałych koncertach, które koją duszę i porywają do tańca. Jeden z nich odbył się w Hotelu Zajazd Piastowski, a gwiazdą wieczoru był doskonale znany wszystkim miłośnikom klezmerskiej muzyki zespół NeoKlez.

- Cieszę się bardzo, że sala wypełniona jest po brzegi – mówi Robert Sulkiewicz. – Od jedenastu lat przytulałem wszystkich klezmerów w „Knajpie U Fryzjera”, teraz chcę to robić tu, w Hotelu Zajazd Piastowski, z którym jestem związany różnego rodzaju więzami. Na inaugurację tych wszystkich nowych działań postanowiliśmy zaprosić lubelski zespół NeoKlez.

Zespół NeoKlez powstał w 2008 roku w Lublinie. Od początku swojego istnienia grupa jest związana z Kazimierzem Dolnym, jak i z samą „Knajpą U Fryzjera”. Zespół tworzą młodzi muzycy, uczniowie i absolwenci szkół muzycznych, których połączyła chęć ukazania muzyki klezmerskiej w zupełnie innym świetle.

- Kapela NeoKlez gościła na kilku edycjach Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – wspomina Robert Sulkiewicz. - Panowie wchodzący w skład zespołu, gdy zaczynali swoje występy, jeszcze nie studiowali. Teraz uczęszczają do przeróżnych dobrych uczelni, polskich i zagranicznych, dlatego też rzadziej ich widujemy w Kazimierzu, bo i trudniej jest im się razem spotkać. Jednak dziś się to udało.

Muzycy zaprosili publiczność w podróż w różne zakątki świata. Energetyczne brzmienia aż podrywały do tańca. I kto wie, co by się wydarzyło, gdyby miejsca było nieco więcej… Jednak wszystko wskazuje na to, że i na tańce przyjdzie czas, gdy klezmerzy znów zagoszczą w Kazimierzu Dolnym.

- Tak na 90% mogę powiedzieć, że Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej odbędzie się w tym roku – mówi Robert Sulkiewicz. - Być może część festiwalu odbędzie się w Hotelu Zajazd Piastowski, a finał, jak za dobrych czasów na kazimierskim Rynku. Wszystko wymaga jednak jeszcze potwierdzenia. W najbliższych dniach będę miał już pewność.

Lepszej wiadomości dla miłośników klezmerskich brzmień chyba być nie mogło. Bo choć zarówno program festiwalu jak i jego goście nie są jeszcze znani, już sama wiadomość, że impreza ta odbędzie się w tym roku, jest fantastyczna!

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Hotele

Hotel *** Zajazd Piastowski


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę