NeoKlez w Zajeździe Piastowskim (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (13)

Muzyka klezmerska zniknęła z Kazimierza razem z „Knajpą U Fryzjera”. W czasie długiego weekendu majowego powróciła do nadwiślańskiego Miasteczka w postaci koncertów kapel Chmielnikers i NeoKlez. To jednak tylko zapowiedź czegoś więcej...

Wraz z „Knajpą U Fryzjera” z Kazimierza Dolnego zniknęła muzyka klezmerska. Na kilka ładnych miesięcy. W ostatnich dniach znów mogliśmy uczestniczyć w wspaniałych koncertach, które koją duszę i porywają do tańca. Jeden z nich odbył się w Hotelu Zajazd Piastowski, a gwiazdą wieczoru był doskonale znany wszystkim miłośnikom klezmerskiej muzyki zespół NeoKlez.

- Cieszę się bardzo, że sala wypełniona jest po brzegi – mówi Robert Sulkiewicz. – Od jedenastu lat przytulałem wszystkich klezmerów w „Knajpie U Fryzjera”, teraz chcę to robić tu, w Hotelu Zajazd Piastowski, z którym jestem związany różnego rodzaju więzami. Na inaugurację tych wszystkich nowych działań postanowiliśmy zaprosić lubelski zespół NeoKlez.

Zespół NeoKlez powstał w 2008 roku w Lublinie. Od początku swojego istnienia grupa jest związana z Kazimierzem Dolnym, jak i z samą „Knajpą U Fryzjera”. Zespół tworzą młodzi muzycy, uczniowie i absolwenci szkół muzycznych, których połączyła chęć ukazania muzyki klezmerskiej w zupełnie innym świetle.

- Kapela NeoKlez gościła na kilku edycjach Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – wspomina Robert Sulkiewicz. - Panowie wchodzący w skład zespołu, gdy zaczynali swoje występy, jeszcze nie studiowali. Teraz uczęszczają do przeróżnych dobrych uczelni, polskich i zagranicznych, dlatego też rzadziej ich widujemy w Kazimierzu, bo i trudniej jest im się razem spotkać. Jednak dziś się to udało.

Muzycy zaprosili publiczność w podróż w różne zakątki świata. Energetyczne brzmienia aż podrywały do tańca. I kto wie, co by się wydarzyło, gdyby miejsca było nieco więcej… Jednak wszystko wskazuje na to, że i na tańce przyjdzie czas, gdy klezmerzy znów zagoszczą w Kazimierzu Dolnym.

- Tak na 90% mogę powiedzieć, że Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej odbędzie się w tym roku – mówi Robert Sulkiewicz. - Być może część festiwalu odbędzie się w Hotelu Zajazd Piastowski, a finał, jak za dobrych czasów na kazimierskim Rynku. Wszystko wymaga jednak jeszcze potwierdzenia. W najbliższych dniach będę miał już pewność.

Lepszej wiadomości dla miłośników klezmerskich brzmień chyba być nie mogło. Bo choć zarówno program festiwalu jak i jego goście nie są jeszcze znani, już sama wiadomość, że impreza ta odbędzie się w tym roku, jest fantastyczna!

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Hotele

Hotel *** Zajazd Piastowski


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę