Na klezmerską nutę

Skomentuj (12)

Już w najbliższy poniedziałek 14 lipca rozpoczyna się święto muzyki klezmerskiej w Kazimierzu. Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – po raz trzeci!

Po raz pierwszy klezmerzy zagrali głośno w Kazimierzu trzy lata temu podczas I Festiwalu Muzyki i Tradycji klezmerskiej. Muzyka koncentrowała się głównie w Knajpie U Fryzjera, która festiwal wydała, chociaż gościła także w innych klimatycznych miejscach Kazimierza takich jak Kamienica pod Klezmerami, która do tej pory nosi dumnie świadectwa tamtego epizodu…

 

W roku ubiegłym klezmerzy obudzili senną synagogę i opanowali serce Miasteczka –kazimierski rynek, gdzie publiczność potraktowała koncert finałowy jako zaproszenie do tańca i przetańczyła … całą noc w rytmie klezmerskiej muzyki.

 

Czym w tym roku organizatorzy zamierzają obłaskawić duchy przeszłości i zachwycić tych, których już przyzwyczaili do tego, że tradycja klezmerska w Kazimierzu stała się na nowo rzeczywistością?

 

Robert Sulkiewicz – organizator Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej uważa, że najlepsze pomysły są to pomysły sprawdzone, stąd też szkielet organizacyjny III edycji Festiwalu zostaje podobny jak w tamtym roku – z tym że nie będzie – tak oczekiwanych – warsztatów tanecznych. Leon Blank, który je prowadził zmarł nagle tuż przed festiwalem. Tej pustki organizatorzy nie zdecydowali się zapełnić, choć tańce na rynku podczas finałowej gali zapewne się odbędą, jak zapowiadają kazimierscy przyjaciele Leona Blanka, którzy obiecują poprowadzić taneczny korowód – dla niego, by w ten symboliczny sposób uczcić jego pamięć.

Tradycyjnie już odbędą się warsztaty muzyczne, codzienne 2 – 3 koncerty U Fryzjera, w synagodze – premierowy koncert Marka Ravskiego – o którym mówi się, że jest dobrym duchem festiwalu, oraz pokonkursowe pokazy filmów na tematy klezmerskie z warszawskiego festiwalu „Żydowskie motywy”. Wśród filmów na uwagę zasługuje połączony z wykładem dokument „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”. To owoc dwudziestoletniego gromadzenia materiałów w centralnej i wschodniej Polsce. Twórcy filmu dotarli do muzykantów wiejskich, którzy grali na żydowskich weselach, zabawach i zachowali pamięć żydowskich melodii. Usłyszymy też pastisze i mazurki przypisywane (zgodnie z wiejską tradycją) żydowskim kapelom. Film przekazuje obraz muzyki żydowskiej z punktu widzenia wiejskiego muzykanta.

Nie zabraknie także spektakli teatralnych podejmujących tematykę żydowską, „Opowieści z Bramy” przedstawi Witold Dąbrowski z Teatru NN w Lublinie.

 

Gwiazdą festiwalu, która wystąpi na koncercie finałowym na kazimierskim Rynku, będzie prezentująca tradycyjny nurt muzyki klezmerskiej szwedzka grupa Den Flygande Bokrullen, która poprowadzi także tegoroczne warsztaty muzyczne. Grupa, w której występuje kontrabasista o polsko brzmiącym nazwisku Tomasz Dawidowski, zawiązała się początkowo jako duet na uniwersytecie w Uppsali na początku lat dziewięćdziesiątych. Sześcioosobowy dziś zespół, na brzmienie którego składają się perkusja, fortepian, róg,  kontrabas, tuba, akordeon, puzon, mandolina, banjo, klarnet i saksofon altowy i kornet, ma na swoim koncie juz cztery płyty.

 

Gościem zagranicznym festiwalu będzie także zespół z Węgier – Veszpremer Klezmer Band – czteroosobowy zespół o ponad dziesięcioletniej historii. Czwórka węgierskich klezmerów prezentuje typowy skład instrumentów: skrzypce, klarnet, kontrabas i akordeon.

Po raz kolejny przed kazimierską publicznością zaprezentuje się rosyjski zespół „Nayekhovichi”, którzy w Knajpie U Fryzjera koncertowali tuż przed ubiegłorocznym festiwalem. Grają tradycyjne żydowskie melodie w nowym rockowo – reggae – jazzowym brzmieniu. W poszukiwaniu własnego stylu oscylują między jazzem etnicznym i folklorystycznym akademizmem. W swoim programie mają zarówno utwory instrumentalne ocierające się o prowokację muzyczną jak i tęskne pieśni w jidysz.

 

Interesującą propozycją tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert zespołu Eliezer Mizrachi, który jako jedyny w Polsce wykonuje orientalną muzykę bliskowschodnich Żydów. Koncert zapowiada się nie tylko jako wyprawa w świat muzyki klezmerskiej, ale także jako podróż przez muzyczną tradycję Europy Środkowej, Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Koncert Eliezera wprowadza nową jakość na kazimierski festiwal – muzykę sefardyjskich Żydów rodem z Hiszpanii i Portugalii.

 

Oprócz wspomnianych już nazwisk wykonawców Robert Sulkiewicz wymienia nazwiska innych gwiazd, które zabłysną pod kazimierskim niebem w lipcowe noce Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej: zespół Max Klezmer Band, Klezmer Orkester, Kraken Klezmer Band oraz znane tu grupy: Rzeszów Klezmer Band czy – The Sound of Times – znany tu dotychczas jako Badchenes – laureat festiwalu „Nowa Tradycja 2008”

Festiwal zakończy – jak w roku ubiegłym - koncert finałowy na rynku. Organizatorzy chcą wydłużyć galę, by zaprezentować w telegraficznym skrócie wszystko, czym żył Kazimierz przez festiwalowy tydzień. Zapowiada się prawdziwie klezmerska biesiada – z muzyką i z tańcami, którym na pewno nie przeszkodzi bruk kazimierskiego rynku.

 

Program III Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej

14.07.08 poniedziałek

10.00 – 15.00 – Warsztaty muzyczne - zajęcia w klasach różnych instrumentów w sześciu salach Zespołu Szkół

18.00 – Wernisaż wystawy pokonkursowej studentów Katedry Sztuki Państwowego Uniwersytetu w Dniepropietrowsku (Ukraina) – „Kazimierski Klezmer” – wystawa plakatów zakwalifikowanych do konkursu na plakat Festiwalu, oraz wręczenie głównej nagrody - kawiarnia U Radka

19.30 – Klezmerskie Jam Session w Knajpie U Fryzjera

20.45 – Uroczyste otwarcie 3 Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej (z udziałem Burmistrza Miasta i zaproszonych gości) – Knajpa U Fryzjera

21.00 – Koncert zespołu Klezmer Orkester – Knajpa U Fryzjera

15.07.08 wtorek

10.00 – 15.00 – Warsztaty muzyczne - zajęcia w klasach różnych instrumentów w sześciu salach Zespołu Szkół
19.00 –
„Jak drogie są wspomnienia” - przedwojenne piosenki filmowe i kabaretowe kompozytorów pochodzenia żydowskiego: Warsa, Golda, Petersburskiego i innych Marek Ravski – śpiew; Zbigniew Rymarz – fortepian – Synagoga
19.30 – Klezmerskie Jam Session w Knajpie U Fryzjera

21.00 – Koncert zespołu Max Klezmer Band – Knajpa U Fryzjera

16.07.08 środa

10.00 – 15.00 – Warsztaty muzyczne - zajęcia w klasach różnych instrumentów w sześciu salach Zespołu Szkół

11.00 - 13.00 – Spotkanie z Marią i Przemysławem Pilichami, autorami książki „Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna” - Vincent

19.30 – Monodram teatralny Teatru NN „Opowieści z Bramy” - scenariusz i reżyseria Tomasz Pietrasiewicz, występuje Witold Dąbrowski - Synagoga

20.15 – Klezmerskie Jam Session w Knajpie U Fryzjera
21.00 –
Koncert zespołu – Kraken Klezmer Band – Knajpa U Fryzjera

17.07.08 czwartek

10.00 – 15.00 – Warsztaty muzyczne - zajęcia w klasach różnych instrumentów w sześciu salach Zespołu Szkół

11.00 – 13.00 – Prezentacja fragmentów książek Isaaca Bashevisa Singera – czyta Krystyna Czubówna - Vincent
17.00 – „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”, reż. Andrzej Bieńkowski - projekcja filmu i spotkanie autorskie – Synagoga

19.00 – Koncert „Eliezer Mizrachi Duo” – Synagoga
20.15 – Klezmerskie Jam Sessions - Knajpa U Fryzjera

21.00 – Koncert Veszpremer Klezmer Band (Węgry) – Knajpa U Fryzjera (bilety w Knajpie U Fryzjera – cena 20 PLN)

18.07.08 piątek

18.00 – Pokonkursowy pokaz filmów nagrodzonych na V Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy” – Synagoga

„The chosen ones” reż. Wendla Nölle (U.S.A.)
“Kinderlach” reż. Liat Mer, (Izrael)

20.30 – Koncert zespołu „Nayekhovichi” (Rosja) – Knajpa U Fryzjera

22.15 – Koncert Den Flygande Bokrullen (Szwecja) – Knajpa U Fryzjera bilety na dwa koncerty (razem) w Knajpie U Fryzjera – cena 30 PLN

19.07.08 sobota

12.00 – „Klezmerski Rejs” – muzyczny rejs na statku „Kazimierz Wielki” z udziałem kapel klezmerskich (bilety w Knajpie U Fryzjera – cena 20 PLN)

Koncert Finałowy na Rynku

18.00 – Uroczyste zakończenie warsztatów muzycznych – wręczenie wyróżnień dla uczestników

18.30 – Koncert laureatów warsztatów muzycznych  
19.00 – „Rzeszów Klezmer Band”

20.00 – Koncert Sound of Times

21.00 – Koncert zespołu „ Nayekhovichi” (Rosja)

22.00 – Uroczyste zakończenie 3 Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – klezmerzy.pl warsztaty & koncerty – z udziałem Burmistrza Kazimierza i zaproszonych gości

22.15 – Koncert zespołu Veszpremer Klezmer Band (Węgry) 

23.00 – Koncert „Eliezer Mizrachi Duo”  
23.30 – Koncert Den Flygande Bokrullen (Szwecja)

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • ludwik
  To po co tam biegacie ??????mnie w balona nie robi .
 • jasnowidzący
  Ot masz !!!! dopiero teraz się obudził .Robi w balona od początku a ten dopiero na oczy przejrzał.
 • Piotr
  Dziękuję ORGANIZATOROM za niepotrzebną jazdę do Kazimierza. Żadnego koncertu finałowego w rynku kazimierzowskim nie było. Jest to zwyczajne robienie ludzi w balona. Chyba "Fryzjer" na goleniu za mało zebrał więc musiał sobie za koncert finałowy pobrać opłatę, tylko dlaczego zapomniał o tym powiadomić ludzi? Na przyszłość do WSZYSTKICH OSTRZEŻENIE nie ufajcie Fryzjerom bo kantują!
 • piotrek (gość)
  nie macie ludzie pojęcia...
  szkoda gadać...sami jesteście wyżępoleni...
 • karol (gość)
  To co nazywa się koncertem określę łomotem i hałasem z aparatury nagłaśniającej. impreza przeciagnęła się do póznych godzin nocnych do pierwszej w nocy....
  To skandal panie burmistrzu. Rozumiem do godz 22 lub 23 ale nie do pierwszej!!!
 • ulka (gość)
  na bezrybiu i rak... skoro nie ma nic innego, to każdy hałas na rynku będzie rozrywką (?). I przez tych, którzy poczuli się rozerwani, będziemy za chwilę oskarżeni o [tu idą oskarżenia wszelkie]. A tyczasem wczorajszy rynek był naprawdę słaby. I nie ma się co cieszyc, że W OGÓLE BYŁ. Fajniej by było, gdyby było fajnie, nie COKOLWIEK.
 • z rynku (gość)
  brak poziomu.
 • mieszkaniec Rynku (gość)
  Jestem tego samego zdania.Beznadziejne sieczka żempolenia z disko polo ! Poziom żałosny.
 • ala (gość)
  jest godzina 21.23. To co słyszę na rynku ma sie nijak do klezmerstwa. za to jest tak nagłosnione że nie da sie uciec.
 • Ifa (gość)
  niezapominajko, radzę zapoznać się z historią Miasteczka. Wtedy zrozumiesz dlaczego ten festiwal tak bardzo tu pasuje.
 • Owca (gość)
  A co w takim razie wg Ciebie bardziej do klimatów Kazimierza pasuje?
 • niezapominajka (gość)
  tak to sie ma do klimatow KD jak indianie w boze cialo

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę