Na Golgotę z Chrystusem

Skomentuj (15)

zobacz więcej (35)

Droga Krzyżowa ulicami Kazimierza to wielkopiątkowa tradycja Miasteczka. Procesja jak co roku ruszyła wieczorem spod Fary po Liturgii Męki Pańskiej. Kazimierzacy przeszli z Chrystusem i innymi postaciami biblijnymi przez Rynek, Mały Rynek, Krzywe Koło, Zamkową na Górę Trzech Krzyży, gdzie wzięli udział w misterium Ukrzyżowania. Fotoreportaż Mateusza Stachyry.

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

 • historycznie ujmujac
  Zachowany egzemplarz bibli po aramejsku sprzed 1500 lat (czyli w z jezyku w jakim sie Jezus poslugial) przekazuje, iz nie byl on wcale ukrzyzowany a jeno jeden z jego uczniow (za przynaleznosc do powstancow) co ciekawe, podobnej tresci przekazy sa zachowane po persku z okresu soboru nicejskiego (325 rok),na ktorym ustalono pod dyktando niewierzacego cesarza Konstantyna dogmaty i tresci ksiag swietych przy okazji niszczac nie przyjete, nie wszystko sie udalo spalic - jak kto sobie doczytal wnikajac w historie na sobor wezwano wszelkich waznych ze wszystkimi zapisami pod kara glowy (to odpowiednia zacheta). Na zjazd przybylo prawie 100% owczesnych dogmatykow i uczenych w pismie, w sumie wyznawcy 38 bozkow, bizantyjskie bogate przyjecie i perspektywy zycia krolewskiego jako warstwy kaplanskej co im obecywano (stary egipski patent na wladze) powodowaly zapal tworczy i tak powstala mitologia w wersji znanej (tym co chcieli poznac czyli niewieliu). To sa piekne ciekawostki dla hobbysty, nijak zrozumiec ani pojac czemu tymi mitami zyja dzis ludzie. Dziekuje.
 • pijany znad Grodarza
  @ DrDobrzyński.
  Od WIERZENIA nie ma ucieczki. Rzecz w tym, w którą stronę .
 • Czarna
  Dodam jeszcze słówko: docenić.
 • Czarna
  A można tak o po prostu wysiłek młodzieży i ludzi, którzy przygotowali tę inscenizację? Nie? A jednak można. Pięknie było!
 • drDobrzynski
  Jednak zasadnicze pytanie brzmi - a na co komu wiara w semicka mitologie i kontynuacja budowy cywlilizacji wrogiej rozumowi? Mnie osobiscie to troche smieszy, a troche przeraza - te obrazki przemawiaja - chcemy dale zyc w Kazimierzu bezrozumnie, pielegnowac ignorancje i obce narzucone obrzadki i pal diabli doroslych ale czemu wciaga sie w to dzieci? Czemu odbiera im szanse na normalne funkcjonowanie? Indoktrynacja dzieci prowadzi do choroby zwanej stwardnienie kuliste, niuleczalnego zwyrodnienia czesci komorek mozgu uniemozliwiajace normalana jego prace, owe stwardnienie komorek odbijajacych informacje zamiast je przetwarzac widoczne jest na tomografii komputerowej. Rozna jest glebokosc zapadania na owo schorzenie (na sczescie nie obejmuje 100% populacji bobysmy w jaskiniach zyli)- nie znana jeszcze przyczyna byc moze genetyczna, wiadomo jedno indoktrynacji zawdzieczamy najwiekszy odsetek w UE ludzi biernych i calkowicie biernych, nieodpowiedzialnyh i nie poslugujacych sie logika. Wstydliwy wskaznik. Dlatego pisze - moze ktorys rodzic pomysli i da swemu dziecku szanse na normalnosc - jesli wybierze zycie w religi jako dorosly to bedzie religijnym ale normalnie funkjonujacycm czlowiekiem - dajcie swym dzieciom szanse na rany boskie.
 • Ab-Z
  @Pijany...-jednak cuda się zdarzają,nawróciłeś się...
 • Ulka
  @Pijany znad Grodarza - i od tego właśnie są rodzice, by wyjaśnili umowność tej sceny. Nasza wiara powstaje z różnych elementów. My wciąż - od dziecka do starca - uczymy się wierzyć. I nigdy nie wiadomo, co może nas do niej zachęcić bądź zniechęcić. Mnie zachęca właśnie taka Droga Krzyżowa. Idę do kościoła. Wesołych Świąt! :-)
 • pijany znad Grodarza
  I jeszcze
  "Ukrzyżowanie" jest KULMINACJĄ męki . W szeregu ciagu wydarzeń / droga krzyżowa/ jest OSTATNIM i właśnie OSTATNIE w głowie dziecka pozostaje najbardziej.< a co Ono widzi?.
  Ano znajomych strażakaów, pana przebranego wchodzacego na krzyż, brak gwozdzi, krwi itd, a nastepnie odwiazanego tegoż pana. Moim zdaniem powinien byż postawiony krzyż, a rzecza dorosłych jest DOPOWIEDZENIE co wydarzyło sie dalej. Dziecko ma UWIERZYĆ, a nie ZOBACZYĆ obraz, który całkowicie jest WYPACZONY.
 • pijany znad Grodarza
  @ Ulka.
  Dorosły WIDZI tę scenę bez " ukrzyżowania" aktora. Czy dziecko?. Nie sadzę. Opieram to to na własnych wspomnieniach z dzieciństwa> Widząc w kościele krzyż z Ukrzyżowanym /" gwozdzie , krew"/ to tak, jakbym był Tam.
  Kazimierskie dziecko, widząc tę Golgotę zatraci wiarę w prawdziwość ukrzyżowania. Jestem o tym przekonany.
  Jeszcze raz. Moja dziecieca wyobrażnia BUZOWAŁA na widok krzyża z Ukrzyżowanym. I to była Wiara.
 • Ulka
  @Pijany znad Grodarza, bo dziecko patrzy na tę scenę na poziomie dosłownym, a nie symbolicznym. Oburza cię NAŚLADOWANIE, czy w związku z tym chciałbyś, żeby na Górze Trzech Krzyży miało miejsce prawdziwe ukrzyżowanie? I tak się stało dla wielu - na poziomie ich przeżycia religijnego.
 • pijany znad Grodarza
  "
  Prof. Idzi Panic: Wszystkie. Wiadomo, że człowiek na całunie został ukrzyżowany. Badania genetyczne potwierdzają, że krew ma 2000 lat. Całun ukazuje nam mękę tego człowieka bardzo dokładnie. Można tam dostrzec każdą ranę, którą mu zadano. Jan dokładnie tego nie opisał, bo po prostu tego nie widział. Na całunie widać sam fakt biczowania oraz koronowania cierniem. Widać przebity bok, potwornie zniszczoną jamę brzuszną. Został maltretowany przed śmiercią. Miał rozbity łuk brwiowy, zmiażdżony nos, spuchnięte usta od uderzeń i złamaną kość jarzmową. Nie ulega wątpliwości, że człowiek ten został przybity do krzyża. Gwoździe wbito w nadgarstki, by nie rozerwać rąk. Amerykańcy naukowcy robili eksperymenty na nieboszczykach, które wykazywały, że gwoździe wbite w takim miejscu powodują obkurczenie kciuków (tak zwana Bruzda Destota). Stąd jedna ręka na całunie ma cztery palce. "
 • pijany znad Grodarza
  @ Ulka
  pyta dziecko: " Mamo, dlaczego nie wbito gwozdzi w dłonie i stopy?"
 • Ulka
  Ta CHWILA dzięki inscenizacji była niezwykle przejmująca. I nie ma znaczenia, że na krzyżu "zawisa" ktoś, komu nie równać się nawet z Chrystusem. To tak samo jak modele obrazów Chrystusa np. ze sceny Ukrzyżowania - przecież żaden z tych obrazów nie powstał na podstawie realnego wizerunku Chrystusa. Pozowali zwykli grzesznicy. Ta scena jest przejmująca, bo pozwala sobie lepiej wyobrazić, co przeżywał wtedy Bóg i ile - tak naprawdę - Mu zawdzięczamy. I nikt tu nie czci aktora. On jest tylko pośrednikiem w kontakcie z SACRUM.
 • pijany znad Grodarza
  Zdjęcie :33, 34, 35 - obrazuje wpis Lysego Blondyna. Mnie oburza NAŚLADOWANIE tej chwili w drodze krzyżowej. "Wyraz" iście groteskowy, a CHWILA nie zasługuje być taką.
 • lysy blondyn
  artukul o czytenictwoe - czyli rzeczy fascynujacej - 42 wgladniecia, artykul o guslach z ilustracjami 5438 wejsc, i wszystko jasne prawda panie Fryderyku Nietzsche? dla oslody cyctata z misr trza....Jes­tem na to dość Po­lakiem, by całą mu­zykę świata od­dać za Szopena....

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę