Moda na recykling w kazimierskim GZS

zobacz więcej (15)

Czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można jeszcze do czegoś wykorzystać? Oczywiście. Przekonali się o tym uczniowie kazimierskiego GZS podczas warsztatów "Moda na recykling".
Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym jako jedyna placówka oświatowa z województwa lubelskiego wziął udział w tegorocznej edycji wydarzenia edukacyjno - ekologicznego „Moda na recykling". Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w warsztatach mody z recyklingu, pod czujnym okiem uznanej projektantki mody - Anny Kubisz a także zdobyli wiedzę z zakresu gospodarowania odpadami.  Warsztaty „Moda na recykling” prowadzone są z inicjatywy Europejskiej Platformy Recyklingu.
- Podstawowa zasada jest taka, żeby nie śmiecić – mówi Paweł Palus, dyrektor operacyjny w Europejskiej Platformy Recyklingu. - Nawet 98 procent surowców z takich odpadów można wykorzystać powtórnie, inne nadają się do produkcji paliw alternatywnych.
Jak przekonać ludzi, by odpowiednio segregowali śmieci? By elektroodpady nie trafiały do lasów, rzek czy po prostu zwykłych pojemników na odpady?
- Trzeba apelować do sumień i pokazywać namacalne skutki złej segregacji odpadów -  mówi Paweł Palus. - I informować, że ponowne wykorzystanie tych odpadów jest możliwe. Pokazywać też, że odpad nie jest wcale niczym wstydliwym. Jest to element naszej gospodarki i powinniśmy go traktować jako surowiec i przekazywać dalej.
Podczas warsztatów kazimierska młodzież miała okazję, by popuścić wodze swojej wyobraźni. Takim sposobem z taśm ze starych kaset, pilotów do telewizorów, części komputerowych, przewodów elektrycznych, drutu i części głośników powstały wyjątkowe stylizacji recyklingowe, nadając elektroodpadom drugie życie.
Wykorzystując surowce, które są już uznane za odpady, możemy pokazać, że praca rąk i kreatywność może sprawić, że nie tworzymy nowych śmieci, a to jest najważniejsze – mówi Anna Kubisz. - Ja najpierw odwiedzam zakłady, które przetwarzają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a potem na warsztatach wykonujemy z dziećmi z nich stylizacje. Aczkolwiek jest to tylko pretekst do tego, żeby zwrócić uwagę na to, że elektroodpadów nie wyrzucamy do zwykłych koszy na śmieci, muszą one trafić do specjalnych pojemników. Po to, by trafiły one do zakładów przetwarzajacych ten sprzęt i żeby chronić surowce mineralne. Przy okazji jest to fajna i kreatywna zabawa.
Kreacje przygotowane z pilotów do telewizorów, płytek komputerowych, kabli zasilających do serwerów, płyt kompaktowych i wielu innych zaprezentują gwiazdy i dziennikarze podczas wielkiego pokazu mody, który odbędzie się w Warszawie we wrześniu 2020 r. W pierwszej edycji akcji, wzięli udział m.in.: Barbara Kurdej - Szatan, Katarzyna Skrzynecka, Anna Popek, Mandaryna i Zygmunt Chajzer.
A co my sami możemy zrobić, by zadbać o naszą planetę? Jednym ze sposobów jest ograniczenie zakupu odzieży.
- Wykorzystajmy to, co mamy w szafie a uznajemy, że już się do niczego nie nadaje – mówi Anna Kubisz. - Po drobnym przerobieniu może nam taka rzecz służyć jeszcze lata. Ja bardzo chętnie korzystam też z lumpeksów, gdzie można znaleźć naprawdę perełki.
W wydarzeniu oprócz przedstawicieli Europejskiej Platformy Recyklingu wzięli także udział – Dariusz Wróbel, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego oraz Janusz Raczkiewicz, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę