Miłość dobrej kobiety

Skomentuj (6)

W ramach cyklu wydarzeń pt. „Kazimierz bywa kobietą” w Domu Kuncewiczów odbędzie się wyjątkowy spektakl. „Miłość dobrej kobiety” to historia o różnych odcieniach uczuć, o miłości przyjmującej rozmaite formy…

Przed nami trzecia edycja ósmomarcowych wydarzeń z cyklu pt. "Kazimierz bywa kobietą". Jednym z punktów programu jest miniatura teatralna pod tytułem "Miłość dobrej kobiety".

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie prozy noblistki Alice Munro, a jego autorką jest Wanda Michalak - kustosz i kierownik oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W głównej roli wystąpi gościnnie Jolanta Brennenstuhl, a towarzyszyć jej będą kazimierskie muzealniczki.

- Napisałam scenariusz miniatury teatralnej na podstawie prozy noblistki Alice Munro – mówi Wanda Michalak, kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. - Oparłam się na opowiadaniu „Sen mojej matki”, którego tytuł wydaje mi się mniej wymowny niż „Miłość dobrej kobiety”, gdyż historia ta ukazuje różne odcienie uczuć w stosunku do różnych osób. Ta miłość może przybierać niekiedy takie formy, które są w gruncie rzeczy siłą niszczącą dla drugiego człowieka.

Opowiadanie Alice Munro jest historią o kobietach. Poznajemy ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie. Bohaterki utworu muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami oraz z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą. W miniaturze teatralnej Wandy Michalak na pierwszy plan wysuwają się relacje pomiędzy matką a córką…

- Jest to historia, która opowiada o życiu, a właściwie o jednym dniu życia matki mojej bohaterki, który był bardzo istotny i przełomowy – mówi Jolanta Brennenstuhl, odtwórczyni głównej roli w spektaklu. – Ta rola jest trochę metaforą, ponieważ tak naprawdę chodzi o konflikt matki i córki, może nie jakiś konkretny, ale jakby od zawsze taki konflikt wpisany jest między matkę i córkę, jeżeli obydwie są takimi dość mocnymi osobowościami i starają się realizować własne plany. I pomimo tego, że są dla siebie najważniejszymi osobami, konkurują i ścierają się ze sobą.

Jednak miłość kobiet przedstawionych w spektaklu przyjmuje rozmaite formy: są to również uczucia dziecka do dorosłego, żony do męża czy przyjaciółki do przyjaciółki.

- Bardzo serdecznie zapraszam na spektakl – mówi Jolanta Brennenstuhl. – Wiem, że będzie bardzo ładna scenografia, a my postaramy się zrobić wszystko, by spektakl był interesujący i w sposób interesujący był przekazany.

Spektakl „Miłość dobrej kobiety” już w najbliższy piątek, 7 marca o godz. 12.00 w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Dom Kuncewiczów
  Objaśnienia do fotografii - od lewej: Jolanta Brennenstuhl jako córka Jill, Wanda Michalak jako barmanka w pubie "Kotwica" w kanadyjskim Wingham oraz Małgorzata Ścibior jako jedna z Przyjaciółek.
 • Dom Kuncewiczów
  Załączam fotografię z przedstawienia.
 • Dom Kuncewiczów
  Do Ali-Kazimierz :-) salon Domu Kuncewiczów pękał w szwach! O spektaklu napiszemy wkrótce na profilu fb Domu Kuncewiczów. Będą fotografie!
 • pijany znad Grodarza
  "może nie jakiś konkretny, ale jakby od zawsze taki konflikt wpisany jest między matkę i córkę,"
 • Wanda Michalak
  Godzina w istocie oryginalna, ale fiesta trwa od rana do wieczora: trzeba i o 12:00 spektakl pokazac.Liczymy na osoby z insytucji uprawnnionych do ofiarowania nam 45 minut oraz na wolnych strzelcow :-)
 • Ala
  O 12-tej ? A dla kogo ten spektakl ? Ludzie przecież pracują !

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę