Miasto w rękach filmowców

Skomentuj (1)

zobacz więcej (10)

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi otworzył tradycyjny gest uścisku rąk burmistrzów położonych po Dwóch Brzegach Wisły miasteczek Kazimierza i Janowca. Przez najbliższe 9 dni nad Wisłą będą gospodarzyli filmowcy.

Trzecia edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi rozpoczęła się nietypowo – od uroczystej sesji Rady Miasta Kazimierza Dolnego. Radni razem z burmistrzem nadali dyrektorowi artystycznemu festiwalu Grażynie Torbickiej tytuł honorowego obywatela miasta.

- Będąc dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi rozsławia pani nasze miasto w całym kraju, jak również – będąc emisariuszem tego ważnego wydarzenia kulturalnego – niesie pani dobre słowa o Kazimierzu Dolnym poza granice Polski – powiedział burmistrz Grzegorz Dunia, wręczając Grażynie Torbickiej dyplom i medal honorowego obywatela miasta Kazimierza Dolnego.

Po raz pierwszy grono kazimierzaków powiększyło się o honorowych obywateli w 1938 r. roku, kiedy tytuł ten otrzymali Maria Kuncewiczowa i Tadeusz Pruszkowski.

- Traktuję ten tytuł, jako rzecz, która zobowiązuje – powiedziała Grażyna Torbicka, dziękując za to zaszczytne wyróżnienie. -  I rozumiem to tak, panie przewodniczący i panie burmistrzu, że to ja mam wybudować Kazimierzu Dolnym kino! – żartowała nowa honorowa obywatelka, zaznaczając jednocześnie, że ten tytuł traktuje jako wyróżnienie dla całej ekipy festiwalowej.

Tegoroczna edycja festiwalu Dwa Brzegi zaczęła się na razie jak zwykle: w warunkach polowych – w namiocie kinowym PGE – tym razem jednak nowocześnie: cyfrową projekcją francuskiego filmu „Prorok” w reżyserii Jacquesa Audiarda, który na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał Grand Prix. A wieczorem na kazimierskim zamku bossa novę zagrali Francis i Olivia Hime wraz z zespołem.

Kazimierski rynek zaś wabił festiwalowych gości tradycyjnie urokiem renesansowych kamienic, cieniem parasoli i występami przygodnych artystów.


Co jeszcze przed nami podczas festiwalu Dwa Brzegi? - Patrz tutaj.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę