Melodie hebrajskie - wyniki konkursu

Już jutro w sobotę 13 sierpnia o godzinie 18.00 w kazimierskiej Synagodze z koncertem „Melodie hebrajskie” wystąpią Karolina Hordyjewicz i Marcin Król. Zaproszenia na koncert wygrali… ale o tym – poniżej.

Zadanie konkursowe, w którym nagrodę – 2 podwójne zaproszenia na koncert „Melodie hebrajskie” ufundowali organizatorzy, brzmiało: Kto jest twórcą chasydyzmu?


Poprawna odpowiedź to oczywiście Israel ben-Eliezer znany bardziej pod przydomkiem HaBaal Szem Tow.


Nauczał on, że Boga należy chwalić nie poprzez umartwianie się i ascezę, ale raczej poprzez mądre i radosne korzystanie z życia i darów, jakie ono ze sobą niesie. Pobożność w tym ujęciu była więc afirmacją życia.

- Pewnemu królowi powiedziano, że człowiek pokorny długo żyje – opowiadał Baal Szem Tow. –Przyodział się więc król w łachmany, zamieszkał w małej chatce i zabronił, by ktokolwiek oddawał mu pokłony. Ale kiedyś ktoś ośmielił się go obrazić, to on, pomimo całej swojej zewnętrznej pokory, okazał się jeszcze bardziej pyszny niż przedtem. A wtedy jakiś filozof ośmielił się powiedzieć mu: Ubieraj się jak król, żyj jak król, pozwól ludziom, by okazywali ci należny szacunek, ale bądź pokorny w głębi twojego serca.

Tę i inne przypowieści chasydów usłyszymy podczas koncertu pomiędzy hebrajskimi melodiami, wśród których będą między innymi utwory z filmu "Lista Schindlera" i musicalu "Skrzypek na dachu", a także inne utwory na skrzypce i fortepian nawiązujące do tradycji, kultury i religii Żydów: " Kadisz" Maurycego Ravela i " Kol Nidrei" , tryptyk Ernesta Blocha "Baal Shem", "Hava Nagila" oraz utwory Josepha Bonime’a i Georga Perlmana.


W konkursie podwójne zaproszenia na koncert „Melodie hebrajskie” wygrali:


Ewa Micek
Jerzy Michalkiewicz


Zwycięzcom gratulujemy. Zaproszenia do odebrania w Synagodze ul. Lubelska 4.

Koncert „Melodie hebrajskie" w sobotę 13 sierpnia godz. 18.00 w Synagodze.

Bilety w cenie 30 zł, sprzedaż: Synagoga ul. Lubelska 4, rezerwacja: artbiz@artbiz.eu tel. 692 578 677.

 

 

Skomentuj


Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę