Melodie hebrajskie - wyniki konkursu

Już jutro w sobotę 13 sierpnia o godzinie 18.00 w kazimierskiej Synagodze z koncertem „Melodie hebrajskie” wystąpią Karolina Hordyjewicz i Marcin Król. Zaproszenia na koncert wygrali… ale o tym – poniżej.

Zadanie konkursowe, w którym nagrodę – 2 podwójne zaproszenia na koncert „Melodie hebrajskie” ufundowali organizatorzy, brzmiało: Kto jest twórcą chasydyzmu?


Poprawna odpowiedź to oczywiście Israel ben-Eliezer znany bardziej pod przydomkiem HaBaal Szem Tow.


Nauczał on, że Boga należy chwalić nie poprzez umartwianie się i ascezę, ale raczej poprzez mądre i radosne korzystanie z życia i darów, jakie ono ze sobą niesie. Pobożność w tym ujęciu była więc afirmacją życia.

- Pewnemu królowi powiedziano, że człowiek pokorny długo żyje – opowiadał Baal Szem Tow. –Przyodział się więc król w łachmany, zamieszkał w małej chatce i zabronił, by ktokolwiek oddawał mu pokłony. Ale kiedyś ktoś ośmielił się go obrazić, to on, pomimo całej swojej zewnętrznej pokory, okazał się jeszcze bardziej pyszny niż przedtem. A wtedy jakiś filozof ośmielił się powiedzieć mu: Ubieraj się jak król, żyj jak król, pozwól ludziom, by okazywali ci należny szacunek, ale bądź pokorny w głębi twojego serca.

Tę i inne przypowieści chasydów usłyszymy podczas koncertu pomiędzy hebrajskimi melodiami, wśród których będą między innymi utwory z filmu "Lista Schindlera" i musicalu "Skrzypek na dachu", a także inne utwory na skrzypce i fortepian nawiązujące do tradycji, kultury i religii Żydów: " Kadisz" Maurycego Ravela i " Kol Nidrei" , tryptyk Ernesta Blocha "Baal Shem", "Hava Nagila" oraz utwory Josepha Bonime’a i Georga Perlmana.


W konkursie podwójne zaproszenia na koncert „Melodie hebrajskie” wygrali:


Ewa Micek
Jerzy Michalkiewicz


Zwycięzcom gratulujemy. Zaproszenia do odebrania w Synagodze ul. Lubelska 4.

Koncert „Melodie hebrajskie" w sobotę 13 sierpnia godz. 18.00 w Synagodze.

Bilety w cenie 30 zł, sprzedaż: Synagoga ul. Lubelska 4, rezerwacja: artbiz@artbiz.eu tel. 692 578 677.

 

 

Skomentuj


Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę