Masz problem - przyjdź

Skomentuj (3)

Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. Św. Anny zaprasza na drugi warsztat dotyczący tematu uzależnienia od alkoholu. Spotkanie z psychologiem dr Beatą Tęczą odbędzie się 25 czerwca o godzinie 13.30 w Organistówce przy Farze.

Temat uzależnienia od alkoholu pozornie jest znany wszystkim.  Niemal każdy miał w swoim doświadczeniu życiowym styczność z kimś, kto jest uzależniony.

Na proponowanych warsztatach, które dotyczą uzależnienia od alkoholu dowiedzieć się można czegoś więcej, niż powszechnie wiadomo na ten temat i więcej, niż przeważnie pisze się lub mówi się w środkach masowego przekazu.

Przeważnie w publikacjach akcentuje się, jakie są konsekwencje picia. Zewnętrzne, negatywne konsekwencje to konsekwencje prawne, społeczne, rodzinne, natomiast konsekwencje wewnętrze dotyczą rozpadu związku, braku poczucia własnej wartości, poczucia wstydu i winy. Na warsztacie, który odbył się w maju – wybrzmiały jednak przede wszystkim treści dotyczące przyczyn, czyli podatności osoby uzależnionej od alkoholu. Może być to podatność psychiczna, ale także biochemiczna. Wybrzmiała prawda o tym, że uzależnienie bywa zachowaniem wyuczonym, zależy od środowiska, w którym żyjemy. Z jednej strony możemy wyuczyć się, że picie alkoholu jest wymagane w pewnych sytuacjach, z drugiej strony picie alkoholu może być wynikiem braku zainteresowania rodziców dziećmi, stąd uzależnienie od alkoholu jest sposobem radzenia sobie z trudnymi emocjami związanymi z opuszczeniem, krytyką. Bardzo ważne jest też to, czy osoba, która ma problemy emocjonalne jest osobą wierzącą w Boga. Brak wiary w to, że nasze życie nie jest tylko materialne, brak wiary w to, że jesteśmy dziećmi Boga, zwiększa podatność na poczucie bezsilności wobec problemów i przez to zwiększa podatność na obniżenie nastroju. Z drugiej strony wiara w Boga jest podstawową i fundamentalną pomocą w wychodzeniu z nałogu. Bardzo często można usłyszeć od trzeźwiejących osób z grup AA, że „to, co spowodowało, że przestałam/em pić, to uświadomienie sobie, że Bóg istnieje i że tym Bogiem nie jestem ja”.

Pierwszy warsztat koncentrował się na tych czynnikach, które prowadzą do uzależnienia, drugi będzie dotyczył tego, co utrudnia wyjście z nałogu, a trzeci wyświetli formy pracy nad przełamaniem uzależnienia. Zapraszam serdecznie tych wszystkich, którzy chcą spróbować spojrzeć na problem uzależnienia nieco inaczej.


dr Beata Tęcza


Spotkanie z psychologiem dr Beatą Tęczą odbędzie się 25 czerwca w Organistówce przy Farze. Początek godz. 13.30 (możliwość skorzystania z poradnictwa), o godz. 15.15 wykład.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę