Masz problem - przyjdź

Skomentuj (3)

Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. Św. Anny zaprasza na drugi warsztat dotyczący tematu uzależnienia od alkoholu. Spotkanie z psychologiem dr Beatą Tęczą odbędzie się 25 czerwca o godzinie 13.30 w Organistówce przy Farze.

Temat uzależnienia od alkoholu pozornie jest znany wszystkim.  Niemal każdy miał w swoim doświadczeniu życiowym styczność z kimś, kto jest uzależniony.

Na proponowanych warsztatach, które dotyczą uzależnienia od alkoholu dowiedzieć się można czegoś więcej, niż powszechnie wiadomo na ten temat i więcej, niż przeważnie pisze się lub mówi się w środkach masowego przekazu.

Przeważnie w publikacjach akcentuje się, jakie są konsekwencje picia. Zewnętrzne, negatywne konsekwencje to konsekwencje prawne, społeczne, rodzinne, natomiast konsekwencje wewnętrze dotyczą rozpadu związku, braku poczucia własnej wartości, poczucia wstydu i winy. Na warsztacie, który odbył się w maju – wybrzmiały jednak przede wszystkim treści dotyczące przyczyn, czyli podatności osoby uzależnionej od alkoholu. Może być to podatność psychiczna, ale także biochemiczna. Wybrzmiała prawda o tym, że uzależnienie bywa zachowaniem wyuczonym, zależy od środowiska, w którym żyjemy. Z jednej strony możemy wyuczyć się, że picie alkoholu jest wymagane w pewnych sytuacjach, z drugiej strony picie alkoholu może być wynikiem braku zainteresowania rodziców dziećmi, stąd uzależnienie od alkoholu jest sposobem radzenia sobie z trudnymi emocjami związanymi z opuszczeniem, krytyką. Bardzo ważne jest też to, czy osoba, która ma problemy emocjonalne jest osobą wierzącą w Boga. Brak wiary w to, że nasze życie nie jest tylko materialne, brak wiary w to, że jesteśmy dziećmi Boga, zwiększa podatność na poczucie bezsilności wobec problemów i przez to zwiększa podatność na obniżenie nastroju. Z drugiej strony wiara w Boga jest podstawową i fundamentalną pomocą w wychodzeniu z nałogu. Bardzo często można usłyszeć od trzeźwiejących osób z grup AA, że „to, co spowodowało, że przestałam/em pić, to uświadomienie sobie, że Bóg istnieje i że tym Bogiem nie jestem ja”.

Pierwszy warsztat koncentrował się na tych czynnikach, które prowadzą do uzależnienia, drugi będzie dotyczył tego, co utrudnia wyjście z nałogu, a trzeci wyświetli formy pracy nad przełamaniem uzależnienia. Zapraszam serdecznie tych wszystkich, którzy chcą spróbować spojrzeć na problem uzależnienia nieco inaczej.


dr Beata Tęcza


Spotkanie z psychologiem dr Beatą Tęczą odbędzie się 25 czerwca w Organistówce przy Farze. Początek godz. 13.30 (możliwość skorzystania z poradnictwa), o godz. 15.15 wykład.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę