Malarstwo Piotra Sujki

W Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym, oddziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki otwarta zostanie wystawa malarstwa Piotra Sujki. Artysta pochodzi z Puław, a obecnie tworzy w Albanii sakralne freski.

Piotr Sujka urodził się w 1971 roku w Puławach. To absolwent wydziału malarstwa ze specjalizacją malarstwa ściennego na warszawskiej ASP. Jak artysta sam przyznaje, głównym tematem jego prac jest pejzaż, przede wszystkim miejski, martwa natura.

- W pewnym okresie dużo malowałem pejzaży z Kazimierza Dolnego, do którego do dzisiaj mam duży sentyment – mówi Piotr Sujka. - Lecz moją największą pasją i powołaniem jest malarstwo ścienne, szczególnie malarstwo sakralne.

Od 2008 roku artysta mieszka i pracuje w Albanii, w mieście Shkodra. Tam poprzez swoją pracę pomaga odbudować się, zarówno w sposób fizyczny i duchowy Kościołowi Katolickiemu, który został całkowicie zniszczony w czasach komunizmu. Jego malarstwo można zobaczyć na terenie całej Albanii, gdyż jest on autorem malowideł w parafiach Dobrac, Lac-Korbunit, Bilaj, Guri i Zi, Balldren, Derven, Bajza, w parafii Arra e MAdhe w Shkoder oraz w kaplicy Radia Maryja w Tiranie.

- Jestem żoną Piotra od ponad 20 lat – pisze Grażyna Sujka. - Doczekaliśmy się 9 pięknych dzieci, które są dla nas niezwykłym darem, radością i inspiracją. Cała nasza rodzina od ponad 6 lat mieszka w Albanii, kraju dla wielu Europejczyków wciąż bardzo egzotycznym, trudnym, może trochę strasznym. Dla oczu artysty, o czym mogłam się przekonać sama, Albania jest miejscem, gdzie w każdym zaułku kryje się temat na obraz. Tam, gdzie ja widziałam tylko stary, w połowie zniszczony dom z trzema różnymi oknami i zbutwiałym płotem, mój mąż widzi urokliwy pejzaż, piękno godne uwiecznienia. Gdzie ja widziałam odrapane ściany, nieład i brak harmonii, on widzi inspirujące kontrasty zanurzone w intensywnym śródziemnomorskim słońcu. Dzięki Piotrowi również i ja spojrzałam inaczej na Albanię. Myślę, że takie jest zadanie artysty: sprawić, aby inni spojrzeli w nowy sposób na pospolite rzeczy.

Malarstwo artysty można podziwiać od 1 sierpnia do 30 września w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku  9.00 – 17.00, sobota 10.00- 14.00.

 

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę