Malarstwo Piotra Sujki

W Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym, oddziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki otwarta zostanie wystawa malarstwa Piotra Sujki. Artysta pochodzi z Puław, a obecnie tworzy w Albanii sakralne freski.

Piotr Sujka urodził się w 1971 roku w Puławach. To absolwent wydziału malarstwa ze specjalizacją malarstwa ściennego na warszawskiej ASP. Jak artysta sam przyznaje, głównym tematem jego prac jest pejzaż, przede wszystkim miejski, martwa natura.

- W pewnym okresie dużo malowałem pejzaży z Kazimierza Dolnego, do którego do dzisiaj mam duży sentyment – mówi Piotr Sujka. - Lecz moją największą pasją i powołaniem jest malarstwo ścienne, szczególnie malarstwo sakralne.

Od 2008 roku artysta mieszka i pracuje w Albanii, w mieście Shkodra. Tam poprzez swoją pracę pomaga odbudować się, zarówno w sposób fizyczny i duchowy Kościołowi Katolickiemu, który został całkowicie zniszczony w czasach komunizmu. Jego malarstwo można zobaczyć na terenie całej Albanii, gdyż jest on autorem malowideł w parafiach Dobrac, Lac-Korbunit, Bilaj, Guri i Zi, Balldren, Derven, Bajza, w parafii Arra e MAdhe w Shkoder oraz w kaplicy Radia Maryja w Tiranie.

- Jestem żoną Piotra od ponad 20 lat – pisze Grażyna Sujka. - Doczekaliśmy się 9 pięknych dzieci, które są dla nas niezwykłym darem, radością i inspiracją. Cała nasza rodzina od ponad 6 lat mieszka w Albanii, kraju dla wielu Europejczyków wciąż bardzo egzotycznym, trudnym, może trochę strasznym. Dla oczu artysty, o czym mogłam się przekonać sama, Albania jest miejscem, gdzie w każdym zaułku kryje się temat na obraz. Tam, gdzie ja widziałam tylko stary, w połowie zniszczony dom z trzema różnymi oknami i zbutwiałym płotem, mój mąż widzi urokliwy pejzaż, piękno godne uwiecznienia. Gdzie ja widziałam odrapane ściany, nieład i brak harmonii, on widzi inspirujące kontrasty zanurzone w intensywnym śródziemnomorskim słońcu. Dzięki Piotrowi również i ja spojrzałam inaczej na Albanię. Myślę, że takie jest zadanie artysty: sprawić, aby inni spojrzeli w nowy sposób na pospolite rzeczy.

Malarstwo artysty można podziwiać od 1 sierpnia do 30 września w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku  9.00 – 17.00, sobota 10.00- 14.00.

 

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę