Majowy Festiwal Muzyczny po raz drugi

Skomentuj (3)

zobacz więcej (11)

Drugi Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym upłynął pod hasłem muzyki, która wyrosła na gruncie polskim – wielokulturowym i wielonarodowościowym.

Cztery dni pierwszego majowego weekendu w Kazimierzu zostały wypełnione muzyką od Chopina począwszy poprzez polską pieśń patriotyczną i religijną, pieśni Żydów polskich, na melodiach warszawskiej ulicy skończywszy. A wszystko w wykonaniu utalentowanych artystów będących pod opieką krakowskiej fundacji Czardasz, która Festiwal zorganizowała.
Koncerty festiwalowe dawały okazję nie tylko do kontaktu z muzyką, pozwalały też – niekiedy na nowo – zobaczyć te wnętrza kazimierskiej architektury związanej z różnymi kulturami, religiami, które dziś służą kulturze.

Dawny szpital – przytułek dal osób starszych – dziś Kazimierski Ośrodek Kultury posłużył jako miejsce dla koncertu chopinowskiego w wykonaniu wielokrotnie nagradzanej pianistki o chińsko – rosyjskich korzeniach Krystyny Man Li Szczepańskiej. Można było się przekonać, ile polskiej duszy udało się zamknąć Chopinowi w jego utworach, by przekaz tej polskości był niezależny od narodowości wykonawcy. Tu również odbył się uświetniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Koncert Pieśni Polskiej.

Kolejny koncert był okazją zobaczenia zwykle niedostępnego wnętrza kazimierskiej synagogi. Zespół Nakhes wprowadził słuchaczy w świat jak najbardziej kazimierski – kultury żydowskiej, która dziś w Miasteczku należy do przeszłości, do jakiej często się tu jednak powraca – choćby poprzez zbliżający się III Festiwal Muzyki i Kultury Klezmerskiej. Koncert Muzyki Żydowskiej nobilitował odarte z dawnej świetności wnętrza małomiasteczkowej synagogi, która już dziś nie pełni swoich funkcji, bo nie ma Żydów w Kazimierzu. Dawał pociechę nakhes dla wszystkich, którym pamięć o tym świecie jest bliska.

Przed Matką Bożą Kazimierską odbył się wieczór autorski franciszkanina z Prowincji Matki Bożej Anielskiej o. Leona Zdzisława Pokorskego „Mój przyjaciel to anioł”. Wśród prezentowanych przez ojca Leona wierszy o aniołach nie zabrakło również tego, który posłużył jako tytuł koncertu:
mój przyjaciel to anioł
wątły dla niepoznaki
obdarowuje mnie słowami
ukrytymi przed samym sobą
by nie okazać słabości[…]

O wierszach o. Leona tak wypowiedział się Zdzisław Łączkowski dziennikarz,, poeta, powieściopisarz, krytyk literacki: Dobre szlachetne to wiersze dobre szlachetne i budujące są ich przesłania. A to, co budujące zwycięża i nigdy nie ponosi klęski, klęskę ponoszą ci, którzy niszczą. Poezja o. Leona Zdzisława Pokorskiego już teraz odnosi triumf pokonując tych, którzy walczą z pięknem, odwiecznymi wartościami. Co są poza człowiekiem, a tym samym poza jedyną Miłością, poza Stwórcą Wszechrzeczy i poza Nieskończonością. To poezja miłości, pokory i norwidowskiego piękna.

W Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej przy klasztorze oo. franciszkanów wystąpili także: Dorota Wawryszczuk (śpiew), Grzegorz Wawryszczuk (śpiew, recytacja), Ewa Warta-Śmietana (śpiew), Jacek Ozimkowski (śpiew) oraz Małgorzata Westrych (organy elektroniczne).

Ostatni koncert Festiwalu Dawnych Wspomnień Czar miał miejsce w stylizowanej na renesansową kamienicy Domu restauracyjnego Barbary Sarzyńskiej. Był to spektakl kostiumowy piosenki międzywojennej w wykonaniu artystów krakowskich: Ewy Warty-Śmietany i Jacka Ozimkowskiego (śpiew), Małgorzaty Westrych (fortepian). Prowadzony przez aktora Grzegorza Jurasa wprowadzał publiczność w świat piosenki kabaretowej wylansowanej m. in. przez Hankę Ordonównę, Zulę Pogorzelską, Eugeniusza Bodo, a tym samym – w klimat teatrów "Qui Pro Quo" i "Morskie Oko".

Wydawać by się mogło, ze muzyka w wykonaniu śpiewaków operowych to dziś margines kultury, który ma nieliczne grono zwolenników. Festiwal w Kazimierzu pokazuje jednak co innego. Na wszystkich koncertach odbywających się w różnych punktach Miasteczka był komplet widzów. Daje to nadzieję na kolejną edycję za rok.

Współorganizatorami Drugiego Majowego Festiwalu Muzycznego w Kazimierzu Dolnym byli: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Klasztor Franciszkanów, Kazimierski Ośrodek Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
Honorowy Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Kazimierza Grzegorz Dunia.

Sponsorzy:
PGE – Polska Grupa Energetyczna – Lubelskie Zakłady Energetyczne Spółka Akcyjna, Karpacki Operator Systemu Dystrybucyjnego, Biowet Puławy, Przedsiębiorstwo Wykonawstwa Remontów i Inwestycji "REMZAP" Sp. z o.o Puławy, a także przedsiębiorcy z Kazimierza Dolnego: Sklep z produktami naturalnymi „Jak w ulu”, Dom Restauracyjny Barbary Sarzyńskiej, Restauracja "Kwadrans”, Herbaciarnia "Mandaryn", Zielona Tawerna.

Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy, Radio Lublin, Radio ER, Dziennik Wschodni, Nasz Dziennik.

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę