Łukaszowcy N.Y.39`

Skomentuj (12)

zobacz więcej (7)

Ekipa filmowa w Kazimierzu to zjawisko tak częste, że nie wzbudza żadnych emocji u tubylców. Realizowane tu były przeróżne produkcje i różnie pokazywany był Kazimierz. Zdarzało się, że "udawał" francuskie miasteczko, czy też izraelską Jaffę. Tym razem udawania nie było, gdyż rzecz jest o sprawach kazimierskich...

W 1938 roku na zlecenie polskiego rządu malarze zrzeszeni w kazimierskim Bractwie Świętego Łukasza namalowali wspólnie siedem obrazów, które były potem eksponowane na  Wystawie Światowej w Nowym Jorku w roku 1939. Przedstawiały miedzy innymi takie historyczne wydarzenia, jak zawarcie Unii Lubelskiej i podpisanie Konstytucji 3 Maja.

Ze względu na wybuch II wojny światowej, po zakończeniu wystawy, wiosną 1940 roku obrazy te pozostały w USA.
Obecnie znajdują się w bibliotece Le Moyne College w Syracuse koło Nowego Jorku.

Film "Łukaszowcy N.Y. 39`" jest fabularyzowanym dokumentem traktującym o powstaniu wyżej wymienionych dzieł i ich późniejszych losach. Jego kazimierska część to barwne  inscenizacje scen malowania historycznych obrazów, a także przybliżenie sylwetek poszczególnych artystów. Twórcy filmu nie ograniczają się tu tylko do czasu, w którym członkowie Bractwa realizowali rządowe zamówienie, lecz starają się przy tej okazji pokazać widzom, jak powstawała kolonia artystyczna w Kazimierzu. Mamy więc scenę "wyzwolin", czyli przyjęcia do grona Łukaszowców, są też sceny przyjazdu poszczególnych artystów do Kazimierza.

Zdjęcia odbywały się w szkolnej sali gimnastycznej, która stała się na ten czas pracownią Tadeusza Pruszkowskiego, w prywatnym kamieniołomie (wyzwoliny), obok domu Pruszkowskiego i w wielu innych zakątkach naszego miasteczka, które dały "ucharakteryzować się" na Kazimierz przedwojenny.

Film poza ambicjami artystycznymi, próbuje również wpłynąć na dalsze losy wspomnianych dzieł członków Bractwa Świętego Łukasza. W części, która zostanie nakręcona w USA mają znaleźć się wypowiedzi  p.o.  Ambasadora RP w USA pana Bogusława Winyda, przedstawicieli polonii, a także rektora uczelni Le Moyne College.  Czy ta produkcja przyczyni się do powrotu prac do Polski? Czas pokaże.

Większość obsady to amatorzy. Takie rozwiązanie ma swoje uroki, bo dzięki temu Jan Michalak mógł zagrać w tym filmie swojego dziadka! Postaci z Kazimierza jest zresztą znacznie więcej, tym niecierpliwiej więc czekamy na premierę!

Łukaszowcy N.Y. 39`
reżyseria -  Michał Dudziewicz, scenariusz - M. Dudziewicz, W. Odorowski, S. Rogowski
kostiumy - Barbara Śródka-Makówka,
scenografia -  Michał Sulkiewicz,
zdjęcia - Jacek Knopp p.s.c. 
kierownik produkcji - Piotr Biedrzycki

Producent - Zespół Filmowy Rozwój -  S. Rogowski
Producent wykonawczy - Contra Studio - Jacek Gwizdała

Skomentuj


Dodane komentarze (12)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę