Laurka dla Krzysztofa

Skomentuj (2)

"Laurem Konserwatorskim" odznaczono Bank Spółdzielczy w Kazimierzu Dolnym - za konserwację i restaurację fasady  kamienicy „Pod św. Krzysztofem”. Tą prestiżową nagrodę Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przyznano już po raz 10.

"Laur Konserwatorski" przyznawany jest od 2000 r. przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie za wyróżniające się realizacje konserwatorskie przy obiektach zabytkowych. Dotąd wręczono 30 tego typu medali.

W tym roku „Laury Konserwatorskie” kapituła konkursu przyznała czterem gospodarzom zabytków, w tym - Bankowi Spółdzielczemu w Kazimierzu Dolnym - za konserwację i restaurację fasady  kamienicy „Pod św. Krzysztofem”.

Kamienica pod św. Krzysztofem stanowi nieodłączną część kompleksu budynków znanego jako Kamienice Przybyłów, który powstał w 1615 r. jako wyraz prosperity Miasteczka, bogacącego się na handlu zbożem. O ich oryginalności świadczy nieproporcjonalna wysokość attyk oraz pokrywająca całą płaszczyznę fasady bogata dekoracja rzeźbiarska wykonana w tynku. Prof. Adam Miłobędzki – historyk sztuki, architektury i kultury od lat związany z Kazimierzem – wskazał, że ta dekoracja, na którą składają się motywy biblijne, mitologiczne, ornamenty roślinne i linearne jest „gruba i barbaryzująca formy sztuki wielkiej, ale pełna fantazji, a zarazem szczera i konkretna w wykładzie treści, które kazimierscy patrycjusze pragnęli przekazać światu”.

Attyka kamienicy naruszona zębem czasu została z braku funduszy wstępnie zabezpieczona 7 lat temu. W końcu doczekała się remontu przeprowadzonego na tyle sprawnie, że nie tylko powróciła do dawnej świetności, ale również zdobyła prestiżową nagrodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.

Prace prowadzone były przez firmę Renova, pod kierunkiem Konrada Grabowskiego i  pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki Moniki Konkolewskiej. W procesie remontu zabytku wyróżnili się również: wiceprezes Banku Spółdzielczego Cezary Wojtanowicz, którego nagrodzono także „Złotą odznaką za opiekę nad zabytkami”, autor części konstrukcyjnej projektu  Andrzej Kodłubaj oraz Zofia Uhle – inspektor nadzoru inwestorskiego, która również została odznaczona - „Srebrną odznaką za opiekę nad zabytkami”.

Kamienica pod św. Krzysztofem została także wyróżniona w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie, otrzymując nagrodę „Zabytek zadbany”.

Sąsiednia – bliźniacza niemal kamienica pod św. Mikołajem przechodziła „lifting” trzy lata temu. W roku 2007 w konkursie budowlanym "Dom 2006 - O Kryształową Cegłę” zdobyła wyróżnienie w kategorii: Rewaloryzacja obiektów zabytkowych.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę