Lato z muzyką

Skomentuj (1)

Letnie Wieczory Muzyczne zainaugurował w tym roku koncert orkiestry kameralnej Polska Sinfonietta. W kościele farnym wystąpili: Maria Nowak – skrzypce, Marek Roszkowski – obój, Marcin Zieliński – organy. Słowo wstępne tradycyjnie wygłosił Jan Popis.

MAREK ROSZKOWSKI jest założycielem i prezesem Polskiej Sinfonietty. Ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe w Royal Northern College of Music, w Manchester w klasie Robina Cantera. W Wielkiej Brytanii studiował równocześnie na oboju współczesnym i barokowym. Stale wyjeżdża do Anglii gdzie regularnie występuje jako solista w St. Martin in the Fields z wieloma znakomitymi muzykami angielskimi. Wykonał wiele solowych koncertów w ramach międzynarodowych Festiwali Muzyki Kameralnej, koncertując miedzy innymi, z prof. A. Chorosińskim. Na prestiżowym Festiwalu Mozartowskim wystąpił jako solista, wykonując wielokrotnie koncert obojowy Mozarta na zamku królewskim w Warszawie. Jest pierwszym oboistą Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermam, z którą zagrał 41 koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata takich jak: Royal Festival Hali w Londynie, Sala Pleyela w Paryżu, Cornegie Hali w Nowym Yorku czy też Filharmonia Narodowa w Warszawie. Z tą orkiestra i Krystianem Zimermansm nagrał płytę dla Deutsche Grammoplione z koncertami fortepianowymi F. Chopim. Na VIII i IX Forum Lutosławskiego wystąpił jako solista w sali Filharmonii Narodowej. Pracuje jako oboistą barokowy i klasyczny w zespole muzyki dawnej Musicae Antiqua Collegium Varsoviense w Warszawie, pod kierownictwem Władysława Kłosiewicza i na oboju współczesnym w Warszawskiej Operze Kameralnej.

MARIA MAŁGORZATA NOWAK urodziła się w Poznaniu 07.06.77 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat.

W roku 1990 ukończyła PPSM im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Danuty Gogolewskiej, a następnie w roku 1995 PLM im. M. Karłowicza także w Poznaniu, w klasie prof. Wojciecha Malińskiego. Jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła w 1997 z wyróżnieniem.

Była słuchaczką 8 semestrów Julius-Stern-Institut przy Hochschule der Kiinste w Berlinie, a obecnie jest studentką 8-ego semestru tejże uczelni w klasie skrzypiec prof. Koji Toyody. Jest laureatką licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Do jej ostatnich sukcesów należy reprezentowanie Polski podczas VIII Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Lizbonie w 1996r. oraz zdobyty wówczas tytuł finalistki, a także zakwalifikowanie się do grona laureatów XI-ego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w tym samym roku, podczas którego zyskała sobie również ogromne uznanie publiczności, ukoronowane bardzo szczególną i niezwykle ważną dla niej nagrodą -nagrodą publiczności.

Wielokrotnie koncertowała w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Holandii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, w kraju i za granicą.

W roku 1999 wzięła udział jako II Koncertmistrz I Skrzypiec w wielomiesięcznym tournee zespołu Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana po Europie i USA, jak również wzięła udział w nagraniu płyty CD dla Deutsche Grammophon z dwoma koncertami Chopina. Jej wrażliwość artystyczna przejawia się również w poezji i rysunku.

MARCIN ZIELIŃSKI (ur. 1975), organista i kompozytor, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Józefa Serafina (organy) i prof. Stanisława Moryto (kompozycja). Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Warszawie kontynuował studia w Accademia Internazionale delia Musica w Mediolanie, w klasie organów barokowych prof. Lorenzo Ghielmi. Jako organista występował w Polsce, Białorusi i we Włoszech, biorąc udział w wielu festiwalach i cyklach koncertowych - m.in. Legnickie Conversatorium Organowe, Międzynarodowy Festiwal Jeunesses Musicales (Kielce), Yespri d'Organo a S. Alessandro (Mediolan). Utwory Marcina Zielińskiego były wykonywane w wielu miastach Polski. Jego Concertino na klarnet i orkiestrę smyczkową zostało nagrane przez Artura Pachlewskiego i orkiestrę pod dyrekcją Jana Staniendy i w roku 2003 ukazało się na płycie „Koncerty klarnetowe", wydanej przez firmę DUX (nr kat. 0396).

Stowarzyszenie Muzyków i orkiestra kameralna „POLSKA SINFONEETTA" została założona w 2004 roku przez Marka Roszkowskiego - prezesa stowarzyszenia i szefa orkiestry. Wspólzałożycielami, a zarazem wiceprezesami stowarzyszenia są także Sebastian Krajewski (kompozytor, pianista, autor muzyki filmowej i teatralnej, syn kompozytora i wokalisty Seweryna Krajewskiego) i Mariusz Rączko (manager orkiestry, pracownik TBS Bemowo). Marek Roszkowski wielokrotnie jako solista występował w słynnym St-Martin-in-the-Fields w Londynie; jest członkiem orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej, a także pierwszym oboistą Polish Festival Orchestra (PFO) założonej przez Krystiana Zimermana. Wielu wybitnych muzyków tej orkiestry zostało zaproszonych do współtworzenia „Polskiej Sinfonietty". Wśród nich znajdują się: Marysia Nowak (laureatka konkursu skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, koncertmistrz PFO), Dominik Połoński (wiolonczelista PFO, laureat wielu nagród, m.in. „Paszportu Polityki", dokonał nagrań dla wytwórni DUX), Justyna Rogozińska (skrzypaczka PFO i Orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie), Katarzyna Helwing (skrzypaczka PFO i specjalistka w zakresie muzyki dawnej), Mikołaj Zgółka (skrzypek PFO), Marcin Kamiński (flecista PFO i Polskiej Orkiestry Radiowej), Grażyna Zbijowska (pierwsza flecistka PFO i Orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie). Płyta z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina w wykonaniu Krystiana Zimermana i PFO (nagrana dla wytwórni Deutsche Grammophon) uważana jest za jedno z najwybitniejszych nagrań w dziejach światowej pianistyki i właśnie otrzymała status Diamentowej Płyty. „Polską Sinfoniettę" tworzą także inni wybitni muzycy, absolwenci uczelni muzycznych w kraju i za granicą, wśród nich m.in. Monika Raczyńska, klawesynistka stale współpracująca z Sinfonią Varsovią i Nigelem Kennedym.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • marcin (gość)
  byłem - polecam !!

  w tą sobotę zagrają

  ADAM KUCZEWSKI - organy, TOMASZ STRAHL - wiolonczela
  a w programie
  Oliwska Tabulatura Organowa, Warszawska Tabulatura Organowa, Vincent Lübeck, Dietrich Buxtehude, Johann Sebastian Bach, Adam Kuczewski Johann Sebastian Bach, Witold Lutosławski, Zoltán Kodály

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę