Kolejny pomysł na kamieniołomy

Skomentuj (14)

Zagospodarowanie kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym – taki zapis pojawił się w jednym z projektów uchwał omawianych na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji. Co ten zapis oznacza? Jak ma wyglądać to zagospodarowanie?

W minionym tygodniu w kazimierscy radni spotkali się dwukrotnie, na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji oraz sesji. Jednym z omawianych tematów była przyszłość kamieniołomów. Analizując jeden z projektów uchwał, tzn. dokument dotyczący zmian w uchwale budżetowej dla Gminy Kazimierz Dolny na rok 2018, radni odnaleźli tam niewiele mówiący zapis: Zagospodarowanie kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym  - 33 000,00 zł. Narodziły się więc pytania. Co to za kwota? Na czym będzie polegało to „zagospodarowanie”?

- Chcemy wykonać projekt, który uporządkuje kamieniołom – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Nie wprowadzamy żadnych obiektów, tylko zagospodarowanie terenu. Chcemy tam zrobić nasadzenia, zinwentaryzować obecny drzewostan, stworzyć nowe alejki, ławeczki i kosze. Wszystko po to, by można było tam pójść i pospacerować. Powstałoby coś w rodzaju parku miejskiego. Dodatkowo można postawić tablice informacyjne, które pomogą zapoznać się z historią tego miejsca. Nie chcielibyśmy, żeby to było jakieś przedsięwzięcie, które przyniesie ze sobą kłopoty związane z pozwoleniem na budowę czy decyzjami środowiskowymi. To jest takie „lekkie zagospodarowanie” tego terenu a jednocześnie mające na celu oddanie do użytkowania mieszkańcom i turystom. Bo aż serce boli, gdy się patrzy na ten niewykorzystany teren. Może kiedyś zrobimy tam coś więcej, ale na początek chcemy to zorganizować tak, by zrobić jak najmniej, żeby to nie było przedsięwzięcie, ale jednocześnie na tyle dużo, żeby można było z tego korzystać. Jeśli zdążymy, to spróbujemy sięgnąć też po środki zewnętrzne i dodatkowo stworzyć ścieżkę do Mięćmierza.

Jak tłumaczy dalej burmistrz Andrzej Pisula, cała kwota zostanie przeznaczona na projekt. Ile wyniesie realizacja tego zadania w całości, na razie nie wiadomo. Pytania i wątpliwości pojawiły się dość szybko, bo już na sesji.

- Ja mam taki pomysł: nie róbmy kolejnego projektu za pieniądze, bo może się okazać, że to będzie kolejny projekt, który się przedawni a my za niego zapłacimy – mówi radna Ewa Wolna. – Mamy w naszym środowisku bardzo dobrych architektów, w tym także architektów zieleni, ludzi, którzy znają się na tym, jaka roślinność może tam być, co wyciąć, a co zostawić. Ja mogę się podjąć tego, by skomunikować ze sobą te osoby. Myślę, że oni by to zrobili społecznie. Gdyby z tych 33 tysięcy zł, np. 3 tys zł przeznaczyć na niezbędne mapy, a za 30 tys zł choćby ławeczki ufundować. Gdyby wytyczyć alejki, postawić ławki, to już naprawdę byłoby coś!

Propozycja ta spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem pośród radnych i wspólnie zdecydowali, że to będzie dużo lepsze rozwiązanie. Po upewnieniu się, że w uchwale nie ma mowy o tym, że środki te muszą być przeznaczone konkretnie na projekt, zagłosowali za.

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • klient371636
  Znowu jakieś dziadowanie za 30 tyś. Tu potrzeba ludzi z wizją i potrafiących zarządzać takim wyjątkowym miastem. Przy takiej ilości turystów kasa miejska powinna być pełna. Na każdym kroku brak koszy , krzaki przy chodnikach, zresztą krzywych i zrobionych z kostki betonowej, zamiast kamiennej, wystające krawężniki.
  To co zadbane, to tylko prywatne domy i ogrody. I wszędzie samochody rozjeżdżające miasto, aż strach patrzeć , jak te biedne wycieczki dzieciaków uciekają , żeby ich nie przejechano.
  Kochany Kazimierzu, kiedy się doczekasz dobrego gospodarza ?
 • Zdzisław Lewków.
  Jak na razie doskonale drodzy Radni wychodzi Wam upodabnianie Kazimierza do Bieszczad, czego przykładem jest południowe zbocze Kazimierza na którym zimą można było pojeździć na nartach, a latem podziwiać piękną panoramę Kazimierza i cały północno zachodni rejon miasta obecnie zarośnięty krzakami i to samo robicie z kamieniołomami. Od ilu lat kamieniołomy są wyłączone z eksploatacji i przez tyle lat nikt nie miał pomysłu na zagospodarowanie tych ładnych terenów. Jedynie rusza sprawa przed wyborami ruszacie tematy, obiecujecie i po wyborach cisza. Panie Pisula może lepiej panu wychodzi granie na piszczałce czy liściu bzowym to proszę się zaangażować w tej dziedzinie, a nie niszczyć tego co przyroda i nasi pradziadowie pozostawili pięknym, ale może to byli rajcy jak to się teraz mówi z " jajami " a ie cwaniaczkowie dorabiający do pensji. Pozdrawiam.
 • trrr
  Podoba mi się pomysł. Mógłby być stojak na rowery i miejsce do grillowania.
 • Aga
  A mi podoba się stan obecny.
 • ityle
  nalezaloby wpierwy wywiezc setki ton guzu i smieci - i juz po wymienionej kwocie, Zrobienie sensownego parku opracowanego naukowo to koszty pol miliona. Podpowiem anglosaski obyczaj - fundowanie lawek przez prywatne osoby dedykowane pamieci zmarlych ich bliskich o czem informmuje tabliczka na kazdej lawce - jestem gotow ufundowac lawke pamieci jednego kazimierskiego malarza.
  • pijany znad Grodarza
   Problem w tym, w którym miejscu miałaby stanać Twoja ławka i dlaczego właśnie w tym miejscu a nie niżej ?. Jak widzisz , jeszcze nie ma ławek a problem JUŻ JEST.
  • ale i tak nic z tego
   podoba mi się ten koncept
  • zdzisław. Lewków.
   Jeszcze na inwestowaniu w przyrodę nikt nie stracił, a przez bezmyślne wybory wiele miejcowosci i gmin upadło.
 • Sebastian
  A ja tak się zastanawiam - park, ławeczki, quady, bobiku, motory, istny cud wypoczynkowy.
 • pijany znad Grodarza
  Pani Ewo.
  Najwyższy czas POZNAĆ, jaki jest status prawny Kamieniolomow, bo tylko w oparciu o to prawo można ingerować w jego strukturę.

  Zastanawiam się czy jest to możliwe poprzez SPOŁECZNY ZRYW.
  • e.w.
   Myślę, że jeat możliwe. Ale chętnie podyskutuję z panem na ten temat. Pozdrawiam.
 • pijany znad Grodarza
  Budownictwo i Architektura 6 (2010) 71-76
  Kamieniołom kazimierski - ochrona krajobrazu kulturowego
  Grażyna Michalska, Jan Niedźwiedź
  Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury. Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego
  Streszczenie: Niniejszy artykuł odnosi się do zagadnienia ochrony kamieniołomu kazimierskiego, pozyskującego wapień, zlokalizowanego w pobliżu Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Scharakteryzowano historię kamieniołomu kazimierskiego sięgającą XIV w oraz jego walory krajobrazowe i geologiczne. Szczególny nacisk położono na konieczność i sposoby ochrony kamieniołomu jako klasycznego przykładu wielowątkowego krajobrazu kulturowego. Słowa kluczowe: Kazimierz Dolny nad Wisłą, kamieniołom kazimierski, krajobraz kulturowy.
  • Zdzisław Lewków.
   Proszę pana kamieniołomów w okolicy Kazimierza mamy wiele , po drugiej stronie Wisły również poniżej Janowca w dół rzeki , tak na całym przełomie Wisły. Jedne powstały wcześniej drugie później kiedy potrzebny był budulec do rozbudowy miasta czy regulacji brzegów, a uporzadkowanie drzewostanu jeszcze tylko uwypukli jego piękno.
 • pijany znad Grodarza
  "7. Wnioski Kamieniołom w Kazimierzu Dolnym stanowi klasyczny przykład wielowątkowego krajobrazu kulturowego o cechach zgodnych z definicją ustawową, a więc powinien być indywidualnie chroniony poprzez wpisanie do rejestru zabytków - wobec wykazanej istotnej wartości historycznej, estetycznej, naukowej i krajobrazowej.
  W dobie powszechnej ekspansji inwestycyjnej, ścisła ochrona indywidualna kamieniołomu, wydaje się nieodzowna, bowiem, między innymi, właśnie on stanowi jeden
  z istotnych wyznaczników kazimierskiej tożsamości. Wpis indywidualny pozwoli objąć zabytek ścisłą kontrolą i uchronić przed zniszczeniem przez poddanie intensywnej zabudowie, czy też przed groźbą pełzających, pozornie tylko korzystnych zmian: przed ingerencją w tradycyjny sposób użytkowania ziemi i przed budowaniem sztucznych krajobrazów w miejscu, gdzie krajobraz kulturowy sam w sobie jest szczególnie wartościowy"

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2020/2021? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę