Kazimierz miastem fotografików?

Skomentuj (1)

Przyzwyczailiśmy się już, że Kazimierz to miasto malarzy i artystycznych galerii. Wystawione na zewnątrz obrazy zachęcają , by wstąpić do środka i zasmakować w sztuce. Liczne wernisaże, wystawy i spotkania pomagają zanurzyć się w środowisku artystycznym Kazimierza. A jak w tej rzeczywistości odnajdują się fotograficy?

Wzrost zainteresowania fotografią jest coraz bardziej zauważalny. Ma to swoje potwierdzenie chociażby w serwisach społecznościowych, gdzie jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne albumy ze zdjęciami. Wyjście do sklepu, wycieczka do lasu, odpoczynek nad morzem czy spotkanie ze znajomymi. Każda okazja jest dobra, by zrobić zdjęcie i pokazać je światu. Tak jednak zachowują się amatorzy, którzy jeśli są ambitni i poszukujący mogą z czasem przerodzić się w profesjonalistów. Są jednak też tacy, którzy w fotografii smakują od dawna. Jej poświęcają większość swojego czasu wolnego lub też czyniąc z niej swoje podstawowe zajęcie z aparatem w ręku podążają ścieżką zawodowej kariery.

Również w Kazimierzu Dolnym nie brakuje pasjonatów fotografii. W cyklu wywiadów zaprezentujmy czwórkę bohaterów.

Cztery osoby, cztery zupełnie inne spojrzenia. Zafascynowani fotografią, noszący różny bagaż doświadczeń. Uznani fotografowie jak i młodzi adepci tej sztuki, dla których popularne „cykanie fotek” jest ukochanym hobby, które być może przerodzi się w głębszą pasję.

Wkrótce zaprezentujemy pierwszy wywiad. Kto będzie jego bohaterem? To niespodzianka. Jedno jest pewne, warto czekać, by wraz z pierwszym rozmówcą zanurzyć się w fascynujący świat fotografii.

A na razie przypominamy, że 27 września o godzinie 11.00 Kazimierska Akademia Fotografii zaprasza na ostatnie już spotkanie. Gościem specjalnym będzie kazimierzanin prof. Tadeusz Pałka. Odbędzie się ono tradycyjnie w budynku KOKPiT przy ul. Lubelskiej.

Prof. zw. dr hab. Tadeusz Pałka, urodzony w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą (1942). Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Psychologii i Pedagogiki 1964-69 mgr psycholog, absolwent PWSFTViT (Wydział Reżyserii Filmowej w latach 1969-1974) – reżyser filmowy – producent. Profesor zwyczajny Sztuki Filmowej.  Prowadził wykłady na Uniwersytecie Warszawskim w 1997 (Instytut Sztuki), warsztaty filmowe w Ośrodku Szkolenia TVP (1995 do 1999),wykłady w  Bielskiej Szkole Biznesu i Informatyki (1997-2000). Zrealizował około 60-ciu filmów dokumentalnych, spektakl teatralny dla TVP1 „Śnieg” S. Przybyszewskiego w 1977r., cykl 12 programów autorskich o filmie dokumentalnym dla TVP2 pt. „Reduta” w 1989r. W roku 1992 współtworzył system producencki w TVP. (Dział filmu dokumentalnego).W latach 1993/94 kierował tym działem. W tym okresie filmy dokumentalne produkowane przez TVP1 zdobywają wiele znaczących nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach. Redaktor filmu dokumentalnego w Canal + Polska w latach 1999-2000.  Profesor filmu dokumentalnego PWSFTViT w latach 1986 do 2007. Od 2007 profesor zwyczajny na Wydziale Humanistycznym  w Instytucie Kulturoznawstwa  UMCS w Lublinie. (biogram za http://kulturoznawstwo.umcs.lublin.pl)


Tekst: Katarzyna Gurmińska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę