Jubileuszowy Kiermasz Wielkanocny

Skomentuj (4)

zobacz więcej (9)

W Bibliotece Miejskiej już po raz dziesiąty otwarto Kiermasz Wielkanocny wyrobów ludowych, związanych ze świętami Wielkiej Nocy. To najlepszy dowód, że wiosna stoi tuż za progiem…

Na tegorocznym kiermaszu zaprezentowano jak co roku wielkanocne palmy i stroiki, koronkowe i haftowane serwety, wycinanki, świece z wosku w kształcie zajączków czy ptaszków, ludowe rzeźby, ręcznie wykonane karty świąteczne i inne wielkanocne cudeńka oraz – oczywiście – pisanki. Kolorowe jajka różnej wielkości zdobione były za pomocą wielorakich technik: jedne puszyły się strzępkami sizalu, inne błyszczały złotem i błękitem witrażowych farbek, jeszcze inne, pokazując spod drobnych kwiatuszków naturalny kolor jajecznej skorupki, przypominały o tradycyjnym na tym terenie sposobie zdobienia pisanek nożykiem.

Uwagę przyciągały także drewniane figurki ludowych świątków czy rzeźby o tematyce zupełnie świeckiej – jak statuetka dobrej żony, która zrobiła furorę na kiermaszu, czy kobiet z gęśmi wolnymi, jak zapewniał ich twórca, od ptasiej grypy…
- Nie haftuję, natomiast robię to wszystko w drzewie – "tłumaczył się ze swoich dzieł" Michał Wrótniak. – Produkuję wióry na podpałkę w zimie, a to, co mi zostanie – to tutaj państwo widzicie! - Zebrani mogli więc podziwiać także płaskorzeźby pana Michała inspirowane twórczością Zofii Stryjeńskiej.

Woskowe świece Romana Wolnego to nie tylko wielkanocna ozdoba. Zapalone na świątecznym stole stanowić będą zapowiedź pełnej wiosny z jej burzą kwiatów i zapachów. Skrywają w sobie woń wiosennych sadów, gryki jak śnieg białej, akacji, wrzosów czy kwiatów sosnowych – całą woń pasieki.

Palmy Małgorzaty Urban to całą opowieść o tradycji i magii świąt, która towarzyszy na wsi wszystkim pierwszym czynnościom. Trawy i bazie oplecione barwinkiem i borówką w wielkanocną palemkę błogosławić będą wkrótce mocą Palmowej Niedzieli pracom rolników.

Spotkanie w bibliotece przerodziło się w przedświąteczną biesiadę – gości podjęto wielkanocnym żurem, sałatkami i ciastem. Żywo dyskutowano na temat wystawianych prac, wymieniano się doświadczeniami.

Swoje wyroby zaprezentowało 25 twórców ludowych z Kazimierza Dolnego i okolic. Niektórzy towarzyszą kiermaszowi w bibliotece od samego początku, wielu było takich, którzy pokazali publicznie swoje prace po raz pierwszy.

Agnieszka Wawrzycka (Cholewianka) – palmy
Aniela Czopek (Puławy) – serwetki, ozdoby
Anna Osypiuk (Cholewianka) – serwetki
Anna Pawłowska (Kazimierz) – pisanki, stroiki
Anna Śmich (Dąbrówka) – stroiki, pisanki
Bożena Śmich (Dąbrówka) palmy, stroiki
Dorota Budzisz (Dąbrówka) – palmy, stroiki
Dorota Górecka (Skowieszynek) – serwetki, pisanki, stroiki
Ewa Janicka (Kazimierz) – wianki z cebuli
Hanna Ścibior (Bochotnica) – serwetki
Joanna Nowakowska (Kazimierz) – wycinanki, wiklina
Katarzyna Piłat (Okale) – serwetki
Krystyna Kowalska (Bochotnica) – serwetki
Małgorzata Urban (Okale) – palmy, kwiatki
Maria Kwiatek (Cholewianka) – stroiki
Marianna Sandomierska (Puławy) – serwetki, kwiatki
Marzena Wicik (Kazimierz) – serwetki
Michał Ryszard Wrótniak (Kazimierz) – Rzeźby
Oksana Chilinicz (Skowieszynek) – serwety
Paweł Doraczyński (Kazimierz) – wyroby z wikliny
Paweł Wilczyński (Jeziorszczyzna) – z sitowia, owady, lampki
Roman Wolny – produkty pszczelarskie
Teresa Wiśniewska (Kazimierz) - wyroby z wikliny
Wanda Bartoś (Rzeczyca) – pisanki, serwety
Zbigniew Kozak (Puławy) – rzeźby

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Irena
  Popieram takie inicjatywy, musimy podtrzymywać nasze dawne zwyczaje i tradycje świąteczne.Smuci tylko,że nie ma wielu następców, tak misternie robionych pisanek i palemek.A może się myle?Pozdrawiem organizatorów.
 • krzysztof (gość)
  Brawa dla organizatorów i wszystkich uczestników kiermaszu. A szczególnie dla naszych sympatycznych reprezentantek Pani Oksany i Pani Doroty.

  Wszystkie te cudeńka, pięknie wyglądają,
  Niechaj Święta Wielkanocne, wszystkim umilają
 • AU (gość)
  Ciesze sie ze to robicie ............ te palmy , pisanki, baranki ......koszyczki plecionki, swieconki .........to wszystko tak piekne i ,, Polskie,,
 • aga (gość)
  Czy można prosić o więcej zdjęć?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę