Jesień w muzeum

Skomentuj (6)

"Jesień już. Już palą chwasty w sadach. I pachnie zielony dym. " I taka też jesień jest teraz w Kazimierzu. Piękna, niezależnie od pogody. Zawsze przecież deszcz przeczekać można w Muzeum Nadwiślańskim, które w samym tylko Kazimierzu ma aż 4 oddziały. Co będzie się tam działo w październiku?

Jesienią Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na nowe wystawy, ciekawe spotkania i konkursy.

8 października w Kamienicy Celejowskiej odbędzie się seminarium "Raport o stanie edukacji muzealnej w Polsce. Suplement". Będzie to spotkanie muzealników z województw lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, podczas którego zostanie wypracowane wspólne stanowisko na temat reformy polskiego muzealnictwa. Tu także do 4 listopada oglądać można wystawę "Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej. Sequel po półwieczu".

14 października o godz. 13.00 w Muzeum Sztuki Złotniczej odbędzie się wernisaż wystawy: "Granice srebrnych przestrzeni. Polska biżuteria 2. połowy XX wieku z kolekcji prof. Ireny Huml". Na wystawie zobaczymy między innymi
wykonane techniką filigranu finezyjne broszki, kolczyki, pierścionki, bransolety i naszyjniki. 350 srebrnych przedmiotów z kolekcji prof. Ireny Huml – pracownika Instytutu Sztuki PAN, wybitnej znawczyni powojennego rzemiosła artystycznego, autorki kilkuset publikacji na ten temat wielu kojarzyć się mogą z biżuterią naszych mam i babć. Wystawa zorganizowana we współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy czynna będzie do 31 maja przyszłego roku.

22 października o godz. 10.00 w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w ramach cyklu Paszporty Republiki Globu odbędzie się spotkanie "Na tropach historii z panem Kraszewskim", zorganizowane z okazji 200 rocznicy urodzin pisarza. Paszporty są autorskim programem nauczyciela polonisty Ewy Wolnej.  Sam tytuł cyklu zaczerpnięto z książki Jerzego Kuncewicza pt. „Republika globu”, w której mąż pisarki Marii Kuncewiczowej nakreślił obraz idealnego państwa zapewniającego swoim mieszkańcom godne życie, wynikające z nieograniczonych możliwości kształcenia się i rozwoju. W ten sposób Kuncewiczówka poprzez lekturę uczy młodych czytelników, że taki świat jest w zasięgu ich ręki i warto się starać, by rzeczywistość była coraz lepsza.

Konkurs fotograficzny „Życie rzeki” to propozycja Muzeum Przyrodniczego dla wszystkich miłośników przyrody i fotografii. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace należy nadsyłać na adres Muzeum do końca marca przyszłego roku. Szczegóły na stronie Muzeum Nadwiślańskiego.

Bursztynowy Szlak Rowerowy czeka na miłośników wycieczek rowerowych. Wytyczony od Budapesztu aż po wybrzeże Bałtyku nawiązuje do handlowego szlaku bursztynowego z czasów cesarstwa rzymskiego i służy promocji regionalnego rzemiosła, kuchni, sztuki i przyrody. Ważnym punktem na trasie szlaku jest Muzeum Nadwiślańskie, w którego oddziałach można uzyskać pamiątkową pieczęć.

Sympatycy Muzeum Nadwiślańskiego, którzy najbliższy weekend spędzą w Warszawie, mogą obejrzeć prace złotnicze z kazimierskiego Muzeum Sztuki Złotniczej eksponowane na wystawie "Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem" w centrum EXPO XXI w ramach Międzynarodowych Targów Złoto Srebro Czas.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

Mapa

Muzea

Dział Dokumentacji i Biblioteka


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę