Jarmark Świąteczny

Skomentuj (8)

W weekend 12 i 13 grudnia zapraszamy na trzeci już Jarmark Świąteczny i II Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu".  Sercem imprezy będzie kazimierski Rynek, jednak i w kilku innych miejscach w miasteczku będzie się wtedy działo!

Powoli, ale nieuchronnie świat przygotowuje się do czasu Bożego Narodzenia. Już niedługo uliczki naszych miast rozbłysną girlandami świateł. W tym roku także kazimierski Rynek zyska niecodzienną scenografię – szczególnie podczas Jarmarku Świątecznego. Oprócz tradycyjnej już choinki miejskiej przed Kamienicami Przybyłowskimi, ozdobionej setkami lampionów, będzie także nowy świąteczny wystrój. Spodziwamy się, że niekwestionowaną atrakcją Jarmarku i okresu zimowego w miasteczku będą „bajkowe” sanie – okuwane obecnie przez kowala, a przygotowywane przez Urząd Miasta – do których każdy będzie mógł wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Podczas Jarmarku Świątecznego w centrum Rynku powstanie miasteczko przybranych świątecznie straganów. W ciągu dwóch dni można będzie degustować, poznać tajniki wytwarzania i zakupić naturalne produkty spożywcze i potrawy regionalne z całego kraju. Będą m.in.:

 

  • polędwica z suma i inne rodzaje ryb - z okolic Żywca
  • wędliny tradycyjne - z Bieszczad, Roztocza, Podkarpacia i Podlasia, pasztety, pieczenie
  • wędliny litewskie
  • oscypki, redykołki, bundze - z Kościeliska
  • sery korycińskie
  • chleby na zakwasie, pieczywo z dodatkiem żurawiny, orzechów - z Podlasia i Kurpii
  • konfitury, powidła
  • ciasta podlaskie (sękacze, strucle, „mrowiska”)
  • piwa tradycyjne, tzw. „żywe”, korzenne, miodowe i inne
  • nalewki, no i oczywiście grzaniec!


Jarmark będzie także znakomitą okazją, by uzupełnić wystrój swojej świątecznej choinki o niebanalne ozdoby wykonane tradycyjnymi technikami przez miejscowych twórców ludowych i zakupić drobne prezenty dla swoich bliskich. Na warsztatach wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych – prowadzonych na rynku – będzie można podpatrzeć m.in., jak powstają szydełkowe ozdoby na choinkę, ręcznie malowane bombki, łańcuchy, ozdoby choinkowe ze słomy, gwiazdki z bibuły i ze wstążek.

Dla pokrzepienia – jeśli ściśnie mróz – będzie możliwość zjedzenia na miejscu czegoś gorącego z bogatej i różnorodnej oferty dań tradycyjnych i regionalnych, przygotowywanych przez kazimierskie restauracje: „Knajpę U Fryzjera”, restaurację hotelu „Dwa Księżyce”, restaurację pensjonatu „Berberys”, „Grill u Michalaków”. Restauratorzy przygotują m.in. zupę rybną z Kazimierza i „kazimierskie” śledzie, tradycyjny żurek, zupę borowikową, świeżonkę, wędzone udźce z indyka, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi lubelskie, pieczoną szynkę z żurawiną.

Nie zabraknie oczywiście i Świętego Mikołaja z workiem wypełnionym drobnymi upominkami dla dzieci. Samemu będzie można przebrać się w mikołajowy płaszcz lub przymierzyć jakiś strój historyczny – z bogatej oferty, jaką przygotowujemy dla gości.

W podniosły nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzi nas muzyka w wykonaniu zespołu KAIROS. Tym razem nie będą to zwyczajowe kolędy, ale dawna muzyka sakralna z terenu całej Europy, szczególnie z obszarów religii i kultury wschodniej, w tym m.in. pieśni starocerkiewne, tradycyjne pieśni ormiańskie i gruzińskie. Wydarzeniem towarzyszącym Jarmarkowi będzie również spotkanie z aktorem Jerzym Zelnikiem, który zaprezentuje najpiękniejsze utwory poetyckie Josifa Brodskiego, Tomasa Venclowy i Czesława Miłosza - nawiązujące do zimy i magii okresu Bożego Narodzenia.

Dla odwiedzających przygotowano kilka innych atrakcji, w tym prezentację prac konkursowych na najciekawszy karmnik dla ptaków, pokaz zdobienia świątecznych pierników w Piekarni Sarzyński, wystawę prac malarskich artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Szczegółowy program imprezy - tutaj.

Jarmark pod Patronatem Honorowym  Marszałka Województwa Lubelskiego - Krzysztofa Grabczuka

Organizatorzy: Burmistrz Kazimierza Dolnego, Kazimierski Ośrodek Kultury, Biuro Promocji PromediaDorota Szczuka
UM w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę