Jarmark Świąteczny

Skomentuj (8)

W weekend 12 i 13 grudnia zapraszamy na trzeci już Jarmark Świąteczny i II Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu".  Sercem imprezy będzie kazimierski Rynek, jednak i w kilku innych miejscach w miasteczku będzie się wtedy działo!

Powoli, ale nieuchronnie świat przygotowuje się do czasu Bożego Narodzenia. Już niedługo uliczki naszych miast rozbłysną girlandami świateł. W tym roku także kazimierski Rynek zyska niecodzienną scenografię – szczególnie podczas Jarmarku Świątecznego. Oprócz tradycyjnej już choinki miejskiej przed Kamienicami Przybyłowskimi, ozdobionej setkami lampionów, będzie także nowy świąteczny wystrój. Spodziwamy się, że niekwestionowaną atrakcją Jarmarku i okresu zimowego w miasteczku będą „bajkowe” sanie – okuwane obecnie przez kowala, a przygotowywane przez Urząd Miasta – do których każdy będzie mógł wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Podczas Jarmarku Świątecznego w centrum Rynku powstanie miasteczko przybranych świątecznie straganów. W ciągu dwóch dni można będzie degustować, poznać tajniki wytwarzania i zakupić naturalne produkty spożywcze i potrawy regionalne z całego kraju. Będą m.in.:

 

  • polędwica z suma i inne rodzaje ryb - z okolic Żywca
  • wędliny tradycyjne - z Bieszczad, Roztocza, Podkarpacia i Podlasia, pasztety, pieczenie
  • wędliny litewskie
  • oscypki, redykołki, bundze - z Kościeliska
  • sery korycińskie
  • chleby na zakwasie, pieczywo z dodatkiem żurawiny, orzechów - z Podlasia i Kurpii
  • konfitury, powidła
  • ciasta podlaskie (sękacze, strucle, „mrowiska”)
  • piwa tradycyjne, tzw. „żywe”, korzenne, miodowe i inne
  • nalewki, no i oczywiście grzaniec!


Jarmark będzie także znakomitą okazją, by uzupełnić wystrój swojej świątecznej choinki o niebanalne ozdoby wykonane tradycyjnymi technikami przez miejscowych twórców ludowych i zakupić drobne prezenty dla swoich bliskich. Na warsztatach wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych – prowadzonych na rynku – będzie można podpatrzeć m.in., jak powstają szydełkowe ozdoby na choinkę, ręcznie malowane bombki, łańcuchy, ozdoby choinkowe ze słomy, gwiazdki z bibuły i ze wstążek.

Dla pokrzepienia – jeśli ściśnie mróz – będzie możliwość zjedzenia na miejscu czegoś gorącego z bogatej i różnorodnej oferty dań tradycyjnych i regionalnych, przygotowywanych przez kazimierskie restauracje: „Knajpę U Fryzjera”, restaurację hotelu „Dwa Księżyce”, restaurację pensjonatu „Berberys”, „Grill u Michalaków”. Restauratorzy przygotują m.in. zupę rybną z Kazimierza i „kazimierskie” śledzie, tradycyjny żurek, zupę borowikową, świeżonkę, wędzone udźce z indyka, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi lubelskie, pieczoną szynkę z żurawiną.

Nie zabraknie oczywiście i Świętego Mikołaja z workiem wypełnionym drobnymi upominkami dla dzieci. Samemu będzie można przebrać się w mikołajowy płaszcz lub przymierzyć jakiś strój historyczny – z bogatej oferty, jaką przygotowujemy dla gości.

W podniosły nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzi nas muzyka w wykonaniu zespołu KAIROS. Tym razem nie będą to zwyczajowe kolędy, ale dawna muzyka sakralna z terenu całej Europy, szczególnie z obszarów religii i kultury wschodniej, w tym m.in. pieśni starocerkiewne, tradycyjne pieśni ormiańskie i gruzińskie. Wydarzeniem towarzyszącym Jarmarkowi będzie również spotkanie z aktorem Jerzym Zelnikiem, który zaprezentuje najpiękniejsze utwory poetyckie Josifa Brodskiego, Tomasa Venclowy i Czesława Miłosza - nawiązujące do zimy i magii okresu Bożego Narodzenia.

Dla odwiedzających przygotowano kilka innych atrakcji, w tym prezentację prac konkursowych na najciekawszy karmnik dla ptaków, pokaz zdobienia świątecznych pierników w Piekarni Sarzyński, wystawę prac malarskich artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Szczegółowy program imprezy - tutaj.

Jarmark pod Patronatem Honorowym  Marszałka Województwa Lubelskiego - Krzysztofa Grabczuka

Organizatorzy: Burmistrz Kazimierza Dolnego, Kazimierski Ośrodek Kultury, Biuro Promocji PromediaDorota Szczuka
UM w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę