Jaka będzie przyszłość aptecznej kamienicy?

Skomentuj (20)

Był tu ratusz, była apteka, był sklep. A teraz co? Ażurowa krata przy aptece straszy kłódką zaopatrzoną w informację „Likwidacja apteki. Od dnia 31.12.2017 r. apteka nieczynna”. Sklep obok już zapomniał, o tym, że sklepem był. Ostatki tej pamięci lądują w gardzieli koparki i na przyczepie traktora.

O tym, że w kamienicy Lichtsona, która z przeznaczeniem na aptekę powstała w 1925 r. na miejscu XVII - wiecznego ratusza, mają nastąpić zmiany, w Kazimierzu mówiono od dawna. Nowy właściciel zamierzał urządzić tu hotel. Jak się okazuje, do tego jednak nie dojdzie. Ostatnio kamienica znów zmieniła właściciela, tym razem przechodząc w kazimierskie ręce.

Co tu teraz powstanie? Kazimierz znów huczy od przeróżnych spekulacji: jedni przewidują tu sklep samoobsługowy, inni piwiarnię z kolejnymi parasolkami albo restaurację. A może jednak hotel?

- Co do szczegółów zagospodarowania kamienicy na obecną chwilę nie jestem w stanie udzielić dokładnej informacji i nie chcę rozmawiać o czymś, co nie jest potwierdzone konkretnymi działaniami – mówi obecny posesjonat.

Konkretne działania jednak już zostały podjęte. Nowy gospodarz wziął się ostro do pracy. Przed domem uwija się koparka, która ładuje gruz ze środka – na razie tylko z wnętrza dawnego sklepu – na przyczepę. Podobny los zapewne czeka też już nieczynną aptekę. Jest więc nadzieja, że miejsce to – niezależnie od tego, co tu będzie – odzyska dawny blask, bo że tego potrzebuje, widać gołym okiem.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Mieszkaniec
  kamienica trafiła w dobre ręce, i cieszy, że właśnie to swoi będą tutaj gospodarzami. Ta inwestycja może być przykładem wykorzystania wewnętrznego potencjału w lokalnym rozwoju miasteczka. Należy wspierać takich przedsiębiorców za odwagę i podjęte ryzyko w tworzeniu miejsc pracy i rewitalizację infrastruktury. Dzięki takim ludziom możemy zawdzięczać rozwój i postęp, na którym skorzystają wszyscy mieszkańcy.
  • Mieszkaniec 2018
   Ale p[...] że tak powiem. Otworzy wielki sklep który spowoduje zamknięcie się sąsiadujących małych lokalnych sprzedawców a gwarancji na to że za 2, 4 czy pięć lat nie zmieni się w coś innego nikt nie dostanie. Zastanawia mnie to dlaczego włodarze miasta i mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia w tej kwestii
 • pijany znad Grodarza
  @ Mieszkanka.
  Historyje Śródmieść dużych miast w Polsce uczą, że w najbardziej atrakcyjnych budowlach urządzono " Lokale z określonym kolorem firan". Kawalerowie, żonaci tracili tam fortuny nawet nie korzystając z wdziekow pań, mimo że powinni, bo zapłacili.
  hmm. Kazimierska lokalizacja w sam raz .................... . Zgadzasz się ?.
 • www
  do @Bbb jakiego uroku? nie urok miałam na mysli bo w kłębeie czarnego dymu to raczej go brak ,bo podpalić calkiem dobre autko to trochę szkoda ale wylewac hektolitry wody na kamienicę która dodaje " uroku " właśnie to już nie szkoda. Czyli w tym roku liczę na Mercedesa pod Old Town Hous niech będzie pokaz jakiego jeszcze nie było.
  • Bbb
   Zawsze możesz podstawić swoje auto będziesz miała jeszcze emocje w gratis 😀😁
 • www
  Żal apteki ale tej sprzed dwudziestu lat,wtedy jeszcze to było miejsce z historią , i Pani Irmina która umiała znaleźć lekarstwo na wszystko,teraz to już przeładowana kosmetykami drogeria . Chyba z dawnego wyposażenia niewiele juz zostało,większość zastąpiono nowoczesnymi gablotami . Swoją drogą to ciekawe na którą kamienicę przeskoczą strażacy ze swoim corocznym pokazem umiejętności ,bo w tym roku podpalana i zalewana wodą kamienica powiedziała wreszcie dość . Nie mam nic przeciwko takim pokazom ale litosci nie na zabytkach ,bo niby dlaczego na pokazie nie podpalają Mercedesa, tylko jakiegos złomka do likwidacji .
  • Bbb
   No jak mercedesa w zabytkowym mieście? Zlomek dodaje uroku😊
 • Z Lublina
  Obcy kupi coś źle, miejscowy jeszcze gorzej. Szkoda mi tylko tych sympatycznych pań z apteki, szczególnie jednej z nich i tych ze spożywczaka również. Takie życzliwe zawsze chociaż sama wiem, że to nic przyjemnego ciągle podawać kapustę. A niektórzy to potrafią robić to z wdziękiem. Szkoda że ich tam nie będzie.
  • Miklo
   To racja... szczegolnie pani z Gor taka pomocna. Zawsze na warcie na rynku. Tylko gdzie będzie apteka to mnie martwi. Dzis poszla fama ze w Bochotnicy.
  • zielasz
   Niech Pani nie kupuje kapusty, niezdrowa, robi wzdęcia i wiaterki. Cebula lepsza.
  • Ela
   Aptek jak to w aptece człowiek tam chodzi bo musi, ale do tego sklepu po warzywka z przyjemnością się zaglądało.
 • kazimierzanka
  Niestety gumofilce dominują nie tylko w Kazimierzu.Jak to się mawia Chłop żywemu nie przepuści.Z historii zrobiła się komercja.Tylko ,że by nie ta historia to i komercji by nie było.
 • Mieszkanka
  Nareszcie ktoś (nowy wlaściciel) wykona remont, kamienica od dluższego czasu była w opłakanym stanie.
  Jakim prawem mieszkańcy nagle musza wiedzieć co będzie w kamienicy?
  Od kiedy to ktokolwiek musi sie tłumaczyć co będzie robił ze swoja własnościa?
  Czy którykolwiek z mieszkańców musiał sie tłumaczyć czy w swoich kamienicach bedzie urzadzał mieszkanie lub pokoje na wynajem?
  Mieszkańcy powinni cieszyć się, że nowym właścicielem jest mieszkaniec miasta i że kamienica wróciła do Kazimierskich mieszkańców! Powinni cieszyć się, że kamienica zostanie prędzej czy później całkowicie odnowiona i nie będzie już "straszyć".
  • KrólewskieMiastoKazimierz
   Ta kamienica będzie straszyć i pod odnowieniu. Niepojęte barbarzyństwo lat 20-tych XX w. zniszczyło przepiękny gmach ratusza. Zresztą cała ta pierzeja, to parodia dawnego Kazimierza albo raczej kryptowarszawskie wariacje Sicińskiego...
  • KrólewskieMiastoKazimierz
   po odnowieniu*
 • Krysia
  Dobrze poinformowany mówił mi wczoraj, że będzie tutaj rozlewnia oleju rzepakowego.
 • pijany znad Grodarza
  hmm. Nikt nic nie wie, a COSIK powstanie.
  Pytanko. Czy w miejscowości wpisanej w Dziedzictwo Narodowe, a i jeszcze BARDZIEJ wpisanej , cosik można zamierzać bez wcześniejszych uzgodnień z Dziedzictwem.

  Jednym słowem. Jakim to PRAWEM mieszkańcy nie mają wiedzieć co TAM TAJU będzie ?
 • histeryk
  Posesjonat? Czekam na rozmowę z bankomatem 🙂
 • trochę smutna
  Może uda się ocalić chociaż cenny napis "Apteka" zaprojektowany przez Edmunda Johna? To taki skromny apel do obecnego właściciela...
  • obcy
   Proponuje "dowiesić" szyld z napisem "tu była apteka" i niewielką tablicę z opisem historii tego miejsca...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę