Iskry w dolinie Wisły

Skomentuj (17)

zobacz więcej (22)

W czasie II edycji imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem" nad Miasteczkiem pojawiły się dęblińskie Biało - Czerwone Iskry.

Skrzydła nad Kazimierzem na półmetku. Miasteczko jest aż niebieskie od lotniczych mundurów. Były już pokazy grupy akrobacyjnej z Dęblina Biało – Czerwone Iskry, koncerty, filmy oraz pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej z Dęblina. W sobotnie południe na bulwarze wiślanym z wielką niecierpliwością wszyscy oczekiwali na pokazy lotnicze.

- Pięknie to wygląda – mówi jedna z uczestniczek pokazów. – A do tego ta niesamowita sceneria, krajobrazy, Wisła…

Pokaz jednak został musiał ulec skróceniu z powodu paralotniarzy, który niespodziewanie pojawili się w powietrzu w czasie przelotu Biało – Czerwonych Iskier nad Kazimierzem. Zaważyły tu względy bezpieczeństwa. Niewykluczone jednak, że dęblińskich lotników zobaczymy nad Kazimierzem za rok.

- Bardzo byśmy chcieli w przyszły roku zaprezentować się na niebie nad Kazimierzem Dolnym – mówi por. Mateusz Kubiak II lewoskrzydłowy Biało – Czerwonych Iskier – i pokazać pełny program, a nie tylko część, jak w tym roku – uzupełnia por. Sylwester Sobótka zamykający.

Może więc w przyszłym roku uda nam się zobaczyć nie tylko elementy pokazu grupowego, czyli szóstką figury pionowe, ale także słynny wiraż odwrócony w wykonaniu por. Marcina Kossakowskiego II prawoskrzydłowego Biało – Czerwonych Iskier?

- To element pokazu może nie tyle widowiskowy dla publiczności, ale bardzo trudny technicznie i doceniany w lotnictwie pokazowym – mówi por. Sobótka.

A przed nami drugi dzień Skrzydeł nad Kazimierzem. Niedziela upłynie pod znakiem imprez dla dzieci, ale nie tylko. Co jeszcze w programie?


10 września niedziela

Skrzydła dzieciom


11:00 start eskadry dziecięcej z okolic Fary
11:30 lądowanie „eskadry dziecięcej” na Rynku
12:00 Ostatni Pilot, czyli rzecz o pochodzącym z Kazimierza płk pilocie Zdzisławie Góreckim – lekcja historii
12:15 konkursy i zabawy dla dzieci
13:30 koncert zespołu dziecięcego z Kazimierza Dolnego
15:00 koncert zespołu Aplauz
15:30 ogłoszenie wyników konkursów dla dzieci, rozdanie nagród
16:00 pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów OLL
16:30 koncert zespołu Dywizjon 24
17:00 koncert zespołu Szarotki
18:00 przerwa techniczna
19:00 koncert zespołu Rock Union
20:30 koncert Rock & Chopin – zakończenie imprezy

Dodatkowo:

9 / 10 września wystawa Muzeum Sił Powietrznych , punkty informacyjne 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, WSOSP, OLL, WCEO (miasteczko namiotowe)
9/10 września tworzymy na żywo - manga o lotnikach - Sandra Chlewińska
9 / 10 września wystawa prac Sandry Chlewińskiej (Dom Architekta, Rynek)

Program projekcji filmów o tematyce lotniczej z lubelskiego Ośrodka TVP S.A. (Plenerowe Kino Letnie „Stara Łaźnia” ul. Senatorska)

10 września godz. 21.00

„Polacy w Bitwie o Anglię” – reż. Zbigniew Wawer, Leszek Wiśniewski – czas: 44’00”

Projekt ma na celu popularyzację lotnictwa, obronności oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Organizatorzy: Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne SWAT oraz miasto Kazimierz Dolny. Partnerują im: Dowództwo Generalne RSZ, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Muzeum Sił Powietrznych oraz wydawnictwo KAGERO Publishing.

Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym imprezy.

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • rój pszczół
  "Paralotniarze złamali prawo lotnicze i popisali się totalnym brakiem odpowiedzialności. Nad Kazimierzem była wówczas strefa zakazu lotów ogłoszona kilka dni wcześniej w odpowiednik nośnikach informacji przeznaczonych dla lotników."
  Prawie jak zakaz ruchu lub parkowania na niektórych ulicach w Kazimierzu Dolnym, umieszczony na odpowiednich nośnikach informacji przeznaczonych dla kierowców.
  Państwo teoretyczne?
 • Lolo
  No paralotniarzom już dziękujemy.
 • Dr Żmuda
  Festiwal piosenki lotniczej. Co to dokładnie jest? Bo idąc tym tropem proponuję:
  Festiwal piosenki kolejowej
  Festiwal piosenki samochodowej
  Festiwal piosenki rowerowej.
  Biorąc pod uwagę profesję proponuję:
  Festiwal piosenki hydraulicznej
  Festiwal piosenki murarskiej z opcją wąskiej specjalizacji - tych którzy kładą tynki.
  A tak na poważnie. Niedziela 22:00. A na Rynku wciąż łupie. Całe szczęście że zdecydowałem się obejrzeć kazimierski serial. Chociaż ładne widoki były.
  Tego weekendowego wydarzenia nie oceniam bo nie potrafię tego zrozumieć....
  • kapral LWP
   Festiwalu piosenki Wyklętych zabrakło w wyliczance. Zlikwidowali cieszący się dużą popularnością Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Proszę wskazać choćby jedną oficjalnie tam prezentowaną piosenkę hołubiącą PZPR, ZSRR, marszałków - generałów PRL. Śpiewano tam stare - między innymi - piosenki nucone przez prostych szwejów w Legionach Polskich, później przez szwejów II Rzeczpospolitej, AK AL, leśnych Wyklętych i szwejów PRL. "O mój rozmarynie....", "Szara piechota". Przecież to patriotyzm do ch[...]y a nie apoteoza komuny.
 • Obserwator
  Paralotniarze złamali prawo lotnicze i popisali się totalnym brakiem odpowiedzialności. Nad Kazimierzem była wówczas strefa zakazu lotów ogłoszona kilka dni wcześniej w odpowiednik nośnikach informacji przeznaczonych dla lotników. Nawet jeśli ci paralotniarze nie wiedzieli (a powinni) że będzie taki pokaz nad Kazimierzem procedura jest następująca. W momencie zauważenia samolotów odrzutowych wykonujących pokaz nad Wisłą, paralotniarze powinni niezwłocznie wylądować. Nie ma tutaj dyskusji, i żadnego ale. Są to względy bezpieczeństwa i prawa lotniczego, które zostało napisane krwią lotników, dlatego tego prawa należy ściśle przestrzegać. Oczywiście Iskry mogły kontynuować pokaz, i pewnie nic by się nie stało, jednak gdyby nastąpiła katastrofa, to poleciałyby głowy. Nikt patrolu nie mógł tam wysłać, a raczej nie miało to sensu bo start paralotni nastąpił w zasadzie w momencie rozpoczęcia się pokazu. Z tym, że byli to chyba skrajni ignoranci, bo najpierw latał jeden, a w trakcie pokazu dołączył drugi.
 • rój pszczół
  Czyli co, paralotniarze rozłożyli pokazy?
  No to może następnym razem zaprosić paralotniarzy, żeby nie było tłumaczenia.
  A swoją drogą, czy paralotniarze o TYM wiedzieli że nie mogą tego dnia latać koło Janowca.Albo tuż po dostrzeżeniu pierwszej paralotni wysłać patrol, aby ich powiadomić i uziemić?
  Jakieś dziwne to tłumaczenie.
  • ciekawski
   może zestrzelić
 • też miłośnik Kazimierza
  Jak zwykle odezwali się malkontenci! Ogarnijcie się ludzie, trochę radości wtłoczcie w Wasze zmurszałe życie. Miłośniku Kazimierza nie musisz uczestniczyć w koncertach na Rynku, masz alternatywę -Ty meloman -np. koncerty organowe, a w "prymitywnych" imprezach pozwól uczestniczyć pozostałej gawiedzi, bo plebs w przeciwieństwie do ciebie lubi takie "igrzyska"
  • pijany znad Grodarza
   Słusznie napisaleś.
  • Niko
   Tak. Lepszy rydz niż nic. Jak piwko na rynku nie pasuje to można siedzieć w domu i oglądać tvp, albo siedzieć w pensjonacie przy winie jak ktoś turystą jest.
  • Gabi
   A właśnie, że nie słusznie, Rynek jest dla wszystkich, a taka kocia muzyka jest nie do wytrzymania dla tych, co mają, chociaż odrobinę wrażliwości muzycznej🎶 Jak występują Dziady..., to wszyscy są zadowoleni, nie obniżajmy lotów...
  • Dii
   Dziękuję Gabi! Już nie wiedziałam jak to grzecznie napisać. Moi turyści się skarżyli.
 • Linka
  Pokazy Iskier wzbudziły wielkie zainteresowanie i podobały się i miejscowym i turystom. Niestety nie można tego powiedzieć o konkursie piosenki.
  • Miejscowy
   Burmistrz śpiewał?
 • Miłośnik Kazimierza
  Całkowicie wątpliwa atrakcja.Kazimierzowi nie trzeba prymitywnych ,głośnych koncertów na b. niskim poziomie. Piękne scenerie miasta, dziewicza przyroda i krzyk z estrady... NIE CHCEMY TEGO
  • Olo
   Zgadzam się z tym całkowicie!!!
 • Kazimierzak
  Wątpliwa to atrakcja...

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę