Iskry w dolinie Wisły

Skomentuj (17)

zobacz więcej (22)

W czasie II edycji imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem" nad Miasteczkiem pojawiły się dęblińskie Biało - Czerwone Iskry.

Skrzydła nad Kazimierzem na półmetku. Miasteczko jest aż niebieskie od lotniczych mundurów. Były już pokazy grupy akrobacyjnej z Dęblina Biało – Czerwone Iskry, koncerty, filmy oraz pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej z Dęblina. W sobotnie południe na bulwarze wiślanym z wielką niecierpliwością wszyscy oczekiwali na pokazy lotnicze.

- Pięknie to wygląda – mówi jedna z uczestniczek pokazów. – A do tego ta niesamowita sceneria, krajobrazy, Wisła…

Pokaz jednak został musiał ulec skróceniu z powodu paralotniarzy, który niespodziewanie pojawili się w powietrzu w czasie przelotu Biało – Czerwonych Iskier nad Kazimierzem. Zaważyły tu względy bezpieczeństwa. Niewykluczone jednak, że dęblińskich lotników zobaczymy nad Kazimierzem za rok.

- Bardzo byśmy chcieli w przyszły roku zaprezentować się na niebie nad Kazimierzem Dolnym – mówi por. Mateusz Kubiak II lewoskrzydłowy Biało – Czerwonych Iskier – i pokazać pełny program, a nie tylko część, jak w tym roku – uzupełnia por. Sylwester Sobótka zamykający.

Może więc w przyszłym roku uda nam się zobaczyć nie tylko elementy pokazu grupowego, czyli szóstką figury pionowe, ale także słynny wiraż odwrócony w wykonaniu por. Marcina Kossakowskiego II prawoskrzydłowego Biało – Czerwonych Iskier?

- To element pokazu może nie tyle widowiskowy dla publiczności, ale bardzo trudny technicznie i doceniany w lotnictwie pokazowym – mówi por. Sobótka.

A przed nami drugi dzień Skrzydeł nad Kazimierzem. Niedziela upłynie pod znakiem imprez dla dzieci, ale nie tylko. Co jeszcze w programie?


10 września niedziela

Skrzydła dzieciom


11:00 start eskadry dziecięcej z okolic Fary
11:30 lądowanie „eskadry dziecięcej” na Rynku
12:00 Ostatni Pilot, czyli rzecz o pochodzącym z Kazimierza płk pilocie Zdzisławie Góreckim – lekcja historii
12:15 konkursy i zabawy dla dzieci
13:30 koncert zespołu dziecięcego z Kazimierza Dolnego
15:00 koncert zespołu Aplauz
15:30 ogłoszenie wyników konkursów dla dzieci, rozdanie nagród
16:00 pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów OLL
16:30 koncert zespołu Dywizjon 24
17:00 koncert zespołu Szarotki
18:00 przerwa techniczna
19:00 koncert zespołu Rock Union
20:30 koncert Rock & Chopin – zakończenie imprezy

Dodatkowo:

9 / 10 września wystawa Muzeum Sił Powietrznych , punkty informacyjne 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, WSOSP, OLL, WCEO (miasteczko namiotowe)
9/10 września tworzymy na żywo - manga o lotnikach - Sandra Chlewińska
9 / 10 września wystawa prac Sandry Chlewińskiej (Dom Architekta, Rynek)

Program projekcji filmów o tematyce lotniczej z lubelskiego Ośrodka TVP S.A. (Plenerowe Kino Letnie „Stara Łaźnia” ul. Senatorska)

10 września godz. 21.00

„Polacy w Bitwie o Anglię” – reż. Zbigniew Wawer, Leszek Wiśniewski – czas: 44’00”

Projekt ma na celu popularyzację lotnictwa, obronności oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Organizatorzy: Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne SWAT oraz miasto Kazimierz Dolny. Partnerują im: Dowództwo Generalne RSZ, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Muzeum Sił Powietrznych oraz wydawnictwo KAGERO Publishing.

Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym imprezy.

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • rój pszczół
  "Paralotniarze złamali prawo lotnicze i popisali się totalnym brakiem odpowiedzialności. Nad Kazimierzem była wówczas strefa zakazu lotów ogłoszona kilka dni wcześniej w odpowiednik nośnikach informacji przeznaczonych dla lotników."
  Prawie jak zakaz ruchu lub parkowania na niektórych ulicach w Kazimierzu Dolnym, umieszczony na odpowiednich nośnikach informacji przeznaczonych dla kierowców.
  Państwo teoretyczne?
 • Lolo
  No paralotniarzom już dziękujemy.
 • Dr Żmuda
  Festiwal piosenki lotniczej. Co to dokładnie jest? Bo idąc tym tropem proponuję:
  Festiwal piosenki kolejowej
  Festiwal piosenki samochodowej
  Festiwal piosenki rowerowej.
  Biorąc pod uwagę profesję proponuję:
  Festiwal piosenki hydraulicznej
  Festiwal piosenki murarskiej z opcją wąskiej specjalizacji - tych którzy kładą tynki.
  A tak na poważnie. Niedziela 22:00. A na Rynku wciąż łupie. Całe szczęście że zdecydowałem się obejrzeć kazimierski serial. Chociaż ładne widoki były.
  Tego weekendowego wydarzenia nie oceniam bo nie potrafię tego zrozumieć....
  • kapral LWP
   Festiwalu piosenki Wyklętych zabrakło w wyliczance. Zlikwidowali cieszący się dużą popularnością Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Proszę wskazać choćby jedną oficjalnie tam prezentowaną piosenkę hołubiącą PZPR, ZSRR, marszałków - generałów PRL. Śpiewano tam stare - między innymi - piosenki nucone przez prostych szwejów w Legionach Polskich, później przez szwejów II Rzeczpospolitej, AK AL, leśnych Wyklętych i szwejów PRL. "O mój rozmarynie....", "Szara piechota". Przecież to patriotyzm do ch[...]y a nie apoteoza komuny.
 • Obserwator
  Paralotniarze złamali prawo lotnicze i popisali się totalnym brakiem odpowiedzialności. Nad Kazimierzem była wówczas strefa zakazu lotów ogłoszona kilka dni wcześniej w odpowiednik nośnikach informacji przeznaczonych dla lotników. Nawet jeśli ci paralotniarze nie wiedzieli (a powinni) że będzie taki pokaz nad Kazimierzem procedura jest następująca. W momencie zauważenia samolotów odrzutowych wykonujących pokaz nad Wisłą, paralotniarze powinni niezwłocznie wylądować. Nie ma tutaj dyskusji, i żadnego ale. Są to względy bezpieczeństwa i prawa lotniczego, które zostało napisane krwią lotników, dlatego tego prawa należy ściśle przestrzegać. Oczywiście Iskry mogły kontynuować pokaz, i pewnie nic by się nie stało, jednak gdyby nastąpiła katastrofa, to poleciałyby głowy. Nikt patrolu nie mógł tam wysłać, a raczej nie miało to sensu bo start paralotni nastąpił w zasadzie w momencie rozpoczęcia się pokazu. Z tym, że byli to chyba skrajni ignoranci, bo najpierw latał jeden, a w trakcie pokazu dołączył drugi.
 • rój pszczół
  Czyli co, paralotniarze rozłożyli pokazy?
  No to może następnym razem zaprosić paralotniarzy, żeby nie było tłumaczenia.
  A swoją drogą, czy paralotniarze o TYM wiedzieli że nie mogą tego dnia latać koło Janowca.Albo tuż po dostrzeżeniu pierwszej paralotni wysłać patrol, aby ich powiadomić i uziemić?
  Jakieś dziwne to tłumaczenie.
  • ciekawski
   może zestrzelić
 • też miłośnik Kazimierza
  Jak zwykle odezwali się malkontenci! Ogarnijcie się ludzie, trochę radości wtłoczcie w Wasze zmurszałe życie. Miłośniku Kazimierza nie musisz uczestniczyć w koncertach na Rynku, masz alternatywę -Ty meloman -np. koncerty organowe, a w "prymitywnych" imprezach pozwól uczestniczyć pozostałej gawiedzi, bo plebs w przeciwieństwie do ciebie lubi takie "igrzyska"
  • pijany znad Grodarza
   Słusznie napisaleś.
  • Niko
   Tak. Lepszy rydz niż nic. Jak piwko na rynku nie pasuje to można siedzieć w domu i oglądać tvp, albo siedzieć w pensjonacie przy winie jak ktoś turystą jest.
  • Gabi
   A właśnie, że nie słusznie, Rynek jest dla wszystkich, a taka kocia muzyka jest nie do wytrzymania dla tych, co mają, chociaż odrobinę wrażliwości muzycznej🎶 Jak występują Dziady..., to wszyscy są zadowoleni, nie obniżajmy lotów...
  • Dii
   Dziękuję Gabi! Już nie wiedziałam jak to grzecznie napisać. Moi turyści się skarżyli.
 • Linka
  Pokazy Iskier wzbudziły wielkie zainteresowanie i podobały się i miejscowym i turystom. Niestety nie można tego powiedzieć o konkursie piosenki.
  • Miejscowy
   Burmistrz śpiewał?
 • Miłośnik Kazimierza
  Całkowicie wątpliwa atrakcja.Kazimierzowi nie trzeba prymitywnych ,głośnych koncertów na b. niskim poziomie. Piękne scenerie miasta, dziewicza przyroda i krzyk z estrady... NIE CHCEMY TEGO
  • Olo
   Zgadzam się z tym całkowicie!!!
 • Kazimierzak
  Wątpliwa to atrakcja...

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę