I Bóg stworzył aktora... Adama Woronowicza

Bezlitosny gangster z „Chrztu”, tajemniczy anioł stróż z „Pod mocnym aniołem”, walczący o prawa człowieka ksiądz z „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Adam Woronowicz będzie bohaterem tegorocznej odsłony cyklu "I Bóg stworzył aktora…" podczas 9. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Nie ma obecnie istotnego polskiego filmu bez Adama Woronowicza – po wywodzącego się z Białegostoku aktora sięgają wszyscy najważniejsi filmowi twórcy. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, w tym m.in. z Małgorzatą Szumowską („Body/Ciało”), Wojtkiem Smarzowskim („Drogówka”), Andrzejem Wajdą („Wałęsa. Człowiek z nadziei”) i Markiem Koterskim („Baby są jakieś inne”). Gdy nie gra głównej roli, na pewno pojawia się gdzieś na drugim lub trzecim planie. Dzięki swojej charakterystycznej sylwetce i nie mniej wyróżniającej się barwie głosu, by zapaść w pamięć widzom, wystarcza mu ledwie kilka minut na ekranie.

Oprócz sukcesów kinowych Adam Woronowicz ma na swoim koncie także szereg znakomitych ról na deskach teatru. Na scenie grał pod okiem m.in. Rudolfa Zioły, Krzysztofa Zaleskiego i Krzysztofa Warlikowskiego.

Na Dwóch Brzegach zobaczymy zarówno filmowe, jak i teatralne oblicze Adama Woronowicza. W ramach retrospektywy będzie można zobaczyć, jak aktor wciela się w chłodnego szefa mafii („Chrzest”), nieporadnego Adama Miauczyńskiego („Baby są jakieś inne”), walczącego z komunizmem księdza („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), próbującego chronić rodzinę ojca („Syberiada polska”), podejrzanie bezinteresownego Miko („Ki”), reżysera teatralnego („Między nami dobrze jest”) oraz starającego się o rękę głównej bohaterki pana Józefa („Rewers”). Sekcję poświęconą Woronowiczowi uzupełnią projekcje teatrów telewizji z jego udziałem – pokażemy spektakle: „Amazonia”, „Kolekcja”, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, „51 minut”, „Merylin Mongoł”, „Courage Mojej Matki” i „Miss HIV”.

Bohaterami cyklu "I Bóg stworzył aktora…" na Dwóch Brzegach są artyści, którzy swoimi rolami zachwycali widzów w kinie, telewizji lub teatrze. W poprzednich edycjach w Kazimierzu gościliśmy m.in. Stanisławę Celińską, Krystynę Jandę, Marka Kondrata, Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra czy Andrzeja Chyrę.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!


Źródło: Dwa Brzegi.pl

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę