Honorowe obywatelstwo dla państwa Góreckich

Kazimierzowi przybędą kolejni honorowi obywatele. Do zaszczytnego grona dołączą Anastazja, Wiktor oraz ich córki Zofia i Anastazja z rodziny Góreckich. W ten sposób miasto docenia swoich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Anastazji, Wiktorowi Góreckim i ich córce Anastazji nadano pośmiertnie w 1996 r. W starostwie puławskim pamiątkowe medale odebrała druga córka Zofia, która również zaangażowana była w pomoc żydowskim rodzinom Buchbinderów i Szlingienbaumów w czasie II wojny światowej i którą również tym tytułem uhonorowano.

- Przez ponad dwa lata niemieckiej okupacji, Wiktor Górecki z żoną Anastazją oraz dwiema córkami Zofią i Leokadią, w swym niewielkim gospodarstwie, ukrywali siedem osób narodowości żydowskiej z rodziny Buchbinderów i Szlingenbaumów. Pomagali bezinteresownie, z narażeniem życia wszystkich domowników – Wiktor i Anastazja mieli jeszcze wtedy dwójkę małych dzieci: Mieczysława i Władysławę – czytamy w piśmie radnego Janusza Kowalskiego skierowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej w Kazimierzu o wszczęcie procedury nadania tytułów Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego Wiktorowi, Anastazji, Zofii i Leokadii z rodziny Góreckich.

Ceremonia wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego dla Anastazji, Wiktora oraz ich córek Zofii i Anastazji z rodziny Góreckich odbędzie się w niedzielę 30 czerwca podczas mszy z udziałem gości Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych o godzinie 12.00 w farze. Dyplom honorowy i medal odbiorą dzieci Anastazji i Wiktora: córka Władysława i syn Grzegorz.

Po mszy nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej rodzinie Góreckich w lapidarium przy farze a także zapalenie zniczy na grobie rodzinnym na kazimierskim cmentarzu.

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę