GZS - Szkołą Dialogu

Skomentuj (37)

zobacz więcej (6)

Gminny Zespół Szkół przez najbliższy rok nosić będzie honorowy tytuł Szkoła Dialogu. To nagroda za udział w programie Fundacji Forum Dialogu między Narodami.

Uroczystą galą w Teatrze Wielkim w Warszawie zakończyła się 15 stycznia X edycja programu „Szkoła Dialogu”. W obecności, m.in. Władysława Bartoszewskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ambasadora USA w Polsce podsumowano ubiegłoroczną edycję programu, w której udział wzięło ok. 50 polskich szkół, w tym Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym.

W ramach programu kazimierscy gimnazjaliści pod kierunkiem trenerów Fundacji Forum Dialogu Między Narodami przez ubiegły rok odkrywali historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz przygotowali projekt upamiętniający dawnych mieszkańców Kazimierza w postaci wycieczki „Szlaku pamięci kazimierskich Żydów”.  Na podsumowanie po tym szlaku kilkakrotnie oprowadzali turystów i mieszkańców Miasteczka, dzieląc się z nimi zebraną przez siebie w czasie trwania programu wiedzą.

- To ważny program dla młodzieży, szczególnie w naszym Miasteczku, gdzie przed wojną społeczność żydowska stanowiła prawie 50 % mieszkańców – mówi dyrektor Gminnego Zespołu Szkół Jerzy Arbuz. – Pozwala na budowanie świata bez uprzedzeń, świata otwartego, w tolerancji dla innych narodów, innych kultur.

Koordynatorem projektu z ramienia Gminnego Zespołu Szkół był Marcin Pisula, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

- Gratuluję młodzieży – mówi Marcin Pisula. – Chciałbym, żebyśmy w szkole kontynuowali ten program z młodzieżą w dalszych latach.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (37)

 • Lysy Blondyn
  Moj kolega z Kazimierza jest synem AKowca, tez z Kazimierza, ktory wykonal kilka wyrokow Panstwa Podziemnego na zdrajcach i szmalcownikach, wszyscy byli przed wojna rasowymi Polakami, chce tylko przez to powiedziec, ze ludzie dziela sie na zacnych (w mniejszosci) i podlych (w wiekszosci) a nie na Zydow, Polakow, Szwajcarow, zatem od kazdego zalezy kim jest- sadzac po wyglaszanych tu opiniach proporcje, o ktorych wspomnialem nie ulegja zmianie wraz z postepem cywiliacyjnym.
 • Ab-Z
  @Ulka-dziękuje że zrozumiałaś i wstydzisz się za Barto.szewskiego i Marcina Pisule,jeszcze raz dziekuje ,może przeproś za ich postępowanie,tylko szczerze.
 • pijany znad Grodarza
  Wiesław. Ładne imię, a i znane, bo niektorzy używali go, jako pseudonim. Czyżby to tak, by uczcić?
  ps. Widzisz Wiesiu, jak wszystko da się zohydzić?
 • Wiesław
  @Ulka, nic nie sugeruję! Oczekuję jedynie symetrii zachowań, a nie prymitywnej jednostronnej propagandy. Tylko wtedy można mówić o dialogu i porozumieniu!

  Jak na razie niestety tego nie ma! W imię poprawności polityczneje władze godzą się aby pluto Polakom w twarz i ich obrażano zakłamując przy okazji historię. Każda zaś próba obrony prawdy i godności narodu polskiego kończy się wyzwiskami... antysemityzmu!

 • Ulka
  @Wiesław, swoją wypowiedzią sugerujesz, że wszyscy Żydzi - od oseska do starca - byli / są źli tylko dlatego, że są Żydami. Wyjaśniajmy, gdzie są te kłamstwa, gdzie są te nikczemności, a nie dokonujmy linczu na wszystkich.
 • Wiesław
  @Ulka a co robi pan Gross Tomasz w swoich książkach, gdzie porusza fakty wyssane z małego palca, podobnie jak na naszym lokalnym podwórku w książce "Śladami Żydów. Lubelszczyzna, gdzie kłamliwie podano, że mieszkańcy Uchań wraz z żołnierzami AK zamordowali 80 Żydów" Kto kłamie i dlaczego?
  Czy na kłamstwie chcesz budować dobre relacje między narodami?

  Jak na razie to mamy do czynienia z jednostronną kłamliwą i zmasowaną propagandą dotyczącą zachowań Polaków, natomiast nic zupełnie nie mówi się o faktach dotyczących zachowń Żydów wobec Polaków.

  Kto kwiatami witał armię czerwoną po 17 września 1939r?

  Kto wydawał Polaków czerwonoarmistom?

  Kto stanowił trzon komunistycznego aparatu bezpieczeństwa pastwiącego się na polskimi patriotami?

  Cisza...

  No właśnie.
 • Ulka
  @Ab-Z, mówmy o tym, ale nie rozciągajmy winy winnych na cały naród żydowski. To nie jest powód, żeby nie pamiętać o kazimierskich Żydach, nawet jeśli z Kazimierza wywodzi się niejaki Hilary Minc - nie ma narodów idealnych, nie ma narodów z gruntu złych. Nie uważam się za przedstawiciela złodziei samochodów, tylko dlatego, że iluś tam Polaków ukradło auta na terenie Niemiec i tak o Polakach sądzą Niemcy. Wstydzę się za tych Polaków.
 • Ab-Z
  @Ulka-a może warto przedstawiać tą historię taką jaką jest ,również z całą prawdą o Bartoszewskim.o resorcie spraw wewnętrznych opanowanym po wojnie przez Żydów ,o dziesiątkach Polskich Patriotów zamordowanych w bestialski sposób przez tą nację ,a nie tworzenie z nich kolejną rasę Panów i ofiary tej wojny ,Bartoszewski honorowy obywatel Izraela w tym uczestniczy i jak widać Marcin Pisula też.
 • Ulka
  Patrząc na poniższe komentarze, daliście Państwo bardzo ciekawą (?) lekcję i tolerancji, i historii, i dorosłości. A co, niech się dzieci uczą? Nikt za to nie pogratulował ani dzieciom, ani nauczycielom za włożoną pracę i poświęcony prywatny czas - bo to nie jest już teraz oczywista oczywistość, że dzieci chcą, a nauczyciele muszą. GRATULACJE DLA SZKOŁY, DLA MŁODZIEŻY I DLA PANA PISULI!
 • szok
  Poddani ? hmm nie mogę tego tak nazwać , tu pasuje raczej słowo zniewoleni.
  Poddani to są w Wielkiej Brytanii , szanują swoją Królową i są dumni że zamieszkują w królestwie.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok. WŁADZA zawsze jest WŁADZĄ, ale żeby nią być nieodzowni są PODDANI.
 • szok
  2.100.21
  Typowy bełkot mijający się z prawdą i manipulacja faktami.
  Sendlerowa miała wyrok śmierci nie za ratowanie dzieci żydowskich , tylko była wrogiem Polski.Była zażartą komunistką zaprzedającą Polskę Rosjanom .Patrioci z NSZtu poświęcali wszystko dla wolnej ojczyzny bez tej bolszewickiej swołoczy .
  Więc zamilcz pajacu i nie obrażaj tych którzy zasłużyli na słowa uznania .
  Sendlerowa i jej towarzysze byli łasi na ordery i stanowiska .Żołnierzom AK i NSZtu nagrodą miała być WOLNA ojczyzna.
  Po wojnie okazało się co to za zgraja dorwała się do władzy .
 • ola
  Wyniki do odczytania są bardzo proste bez zmiany dyrektora nikt nie poprawi wyników nauczania. Arbuz skupia się na konsultacjach z gminnym prawnikiem i pisaniem pism do sądu, zamiast stworzyć program naprawczy i poprawić atmosferę pracy.Zbyt dużo czasu zajmuje mu zastraszanie pracowników.
 • pijany znad Grodarza
  @ Fryc. Za trudne, by tabele te zrozumieć.
 • fryc
  GZS niech się zajmie ewd, bo mają dużo do zrobienia.


  http://gimnazjum.ewd.edu.pl/index.php?str=wyniki&tszk=gimn.&idszk=15212
 • Gall Anonim
  Rozumiecie teraz, dlaczego Max kazał usunąć swój artykuł?
 • pijanz ynad Grodarza


  Jak Nie Kij To Pala - Warszawa 2014-01-24 13:32 (użytkownik niezalogowany IP: 2.100.21...)

  Honorowy -jeszcze tu pisujesz mimo zapowiedzi znikniecia? Nie popisuj sie ignorancja kmiotku,"
  O kim piszesz, że niby ON "honorowy"?
 • Jak nie kij to pala
  Honorowy -jeszcze tu pisujesz mimo zapowiedzi znikniecia? Nie popisuj sie ignorancja kmiotku, Bartoszewski od poczatku byl w Zegocie kiedy sie ukonstytuowala 1942 roku, z ramienia Frontu Odrodzenia Polski organizacji katolickiej. Ale wczesniej pracujac w Czerwonym Krzyzu bral udzial w akcji ratowania dzieci zydowskich od poczatku istnienia getta waszawskiego, to zaczeli robic dzialacze przedwojennego RTPD i TPD (znienawidzona lewica) a kierowala pani Irena Sendlerowa (miala wyrok smierci od "patriotow" z NSZ). Z pomoca ruszyla w sumie garstaka ludzi szlachetnych, z roznych srodowisk. Nie pouczaj mnie, wsrod nich byla min. moja sp babcia i moj dziadek, zamordowany na Pawiaku dzieki donosowi szmalcownika, znalem wszystkich uczestnikow tamtych zdarzen osobiscie, ktorzy dozyli mej doroslosci, spotykali sie min w moim domu rodzinnym, zatem nie opieram sie na skrotach z wikipedii ani na wiedzy z mediow propagandowych, a ze zrodel - od uczestnikow. Moj rodzinny dom na warszawskiej Pradze byl jednym z punktow przerzutowych dzieci z getta, spalony donosem do gestapo przez szmalcownikow (...) Dlatego tak sie ciesze, ze mlodziez jest inna, szuka tam gdzie szukac powinna i kieruje sie rozumem i sercem, a nie idiotycnymi uprzedzeniami, czyli motorem napedowym ignorancji i zlych uczynkow. Dziekuje
 • pijany znad Grodarza
  @
  avatar

  Historyk - Lublin
  buhaHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
 • Ab-Z
  @Josek,itp,-Uderz w stół a nożyce się odezwą,Żegotę zakładała Pani Kossak,Sendler i inni,ale nie Bartoszewski ,dopóki oni żyli nikt nie słyszał o Bartoszewskim,natomiast z AK niewiele ma wspólnego,radzę przeczytać opracowania na jego temat,ale najpierw trzeba nauczyć się czytać i pisać,...do szkoły albo na błonia owce pasać.

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę