Grażyna Łobaszewska (video)

Jej głos ma opinię jednego z najbardziej "czarnych" w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej, znakomicie sprawdzając się nie tylko w jazzie i muzyce pop, ale także w utworach zainspirowanych soul i gospel. Grażyna Łobaszewska wystąpi z koncertem w Knajpie u Fryzjera 19 września.

Grażyna Łobaszewska jest rodowitą gdańszczanką, tu odebrała muzyczną edukację i stawiała pierwsze kroki estradowe. Właśnie w Gdańsku ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu i w latach 1970-72 Studium Piosenki PR i TV pod kierunkiem Renaty Gleinert. Swój talent pokazała przed szerszą publicznością podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Po skończeniu studium zamieszkała na kilka lat w Poznaniu i właśnie z tym miastem jest kojarzony wczesny etap jej wielkiej kariery. Początki jednak były nieśmiałe udział w chórkach u Haliny Frąckowiak, Wojciecha Skowrońskiego, Elżbiety Wojnowskiej, ale już w 1974 r. pojawiła się jako solistka na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, z którym łączy się wiele jej późniejszych sukcesów. W 1975 roku rozpoczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana, niedługo później z zespołem Ergo Band, z którym koncertowała także poza granicami kraju - w obu ówczesnych państwach niemieckich, Czechosłowacji, na Węgrzech. W 1974 r. zdobyła w Opolu nagrodę dziennikarzy za piosenkę "Nocny spacer', w 1978 r. III nagrodę za "Zwierciadło czasu", a w 1991 zdobyła w opolskim amfiteatrze I nagrodę za "Wszystko, co złe omija mnie".
Najbardziej jazzowy okres jej jazzowej kariery przypada na koniec lat 70. i lata 80. W latach 1978-1983 współpracowała z jazz-rockowym zespołem Crash, z którym kilkakrotnie występowała na festiwalu Jazz Jamboree. Jej kolejną grupą, reprezentującą zresztą podobny kierunek co poprzednia, był Cancer. Z nim współpracowała w latach 1983-89, z oboma składami dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Wielokrotnie występowała i nagrywała także ze znakomitymi jazzmanami Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim.
Od 1997 r. współpracuje z Triem Jarka Śmietany.

Nie zaniedbywała również typowo piosenkarskiej kariery, współpracując z zespołami Janusza Komana, orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, orkiestrą Zbigniewa Górnego, Grupą Doktora Q prowadzoną przez Zbigniewa Klimondę. W roku 2005 ukazała się jej solowa płyta "Prowincja jest piękna" - owoc współpracy z uznanym tekściarzem Krzysztofem Loganem Tomaszewskim. Udziela się także jako pedagog i juror licznych festiwali.

Kazimierski koncert Grażyny Łobaszewskiej 19 września o godz. 21 w Knajpie u Fryzjera jest częścią trasy koncertowej po czerwcowym benefisie artystki w Gdyni pt. "Ludzie z duszą". Bilety w cenie 45 zł można nabyć lub wcześniej zarezerwować w Knajpie u Fryzjera tel. 81-8810 426.

Dla naszych Internautów mamy 4 bilety. Aby je otrzymać, wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jaki tytuł nosi płyta Grażyny Łobaszewskiej z kazimierską piosenką?

Odpowiedzi wraz z danymi teleadresowymi (imię, nazwisko, adres, telefon) należy wysyłać na adres e-mail: redakcja@kazimierzdolny.pl z dopiskiem: Grażyna Łobaszewska konkurs. Ogłoszenie wyników konkursu na naszym portalu – w sobotę 12 września. Powodzenia!

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę