Golgota na Wzgórzu Zamkowym

Skomentuj (4)

zobacz więcej (54)

Kazimierz w piątkową kwietniową noc jak co roku w Wielkim Tygodniu zamienił się w jerozolimski szlak prowadzący na Golgotę. W tym roku symbolizowało ją Wzgórze Zamkowe – teren dawnego cmentarza za Farą.

Tym samym od ponad dwu tysięcy lat gestem Piłat skazał Chrystusa na śmierć. I umył ręce, w ten sam charakterystyczny sposób uciekając od sprawiedliwości. Chrystus, zanim rozpięto mu ramiona ponad miastem, sprawdził własnym ciałem twardość kazimierskiego bruku. Za nim ze świecami szli modląc się kazimierzacy i goście.

Teatralny, misteryjny charakter Drogi Krzyżowej w Kazimierzu, gdzie w role postaci biblijnych wcieliła się młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, podkreślała dodatkowo przejmująca muzyka Hansa Zimmera z filmu „Ostatni samuraj” oraz Jacka Lenza, Johna Debney'a z filmu „Pasja”. Stanowiło to doskonałe dopełnienie rozważań pasyjnych prowadzonych przez księdza proboszcza Tomasza Lewniewskiego i ks. Grzegorza.

W tym roku z powodu niesprzyjającej aury ostatnie stacje Drogi Krzyżowej odbyły się na Wzgórzu Zamkowym na terenie dawnego cmentarza parafialnego.

Fot. Maks Skrzeczkowski

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Paweł
  Zdjęcia idealne to nie są, ale widać że było poprostu ciemno i żaden super fajny aparat idealnych zdjęć w takiej ciemnicy nie zrobi. Ważne że ktoś się pokusił i je zrobił:-)
 • Glejt
  Pytanie tak czysto technicznie: Czym te zdjęcia były robione? Pudełkiem po zapałkach? Temat ciekawy ale zdjęcia strasznej jakości :(
 • Ulka
  Czy trafne? To zależy, czy widzi się w tym tylko przedstawienie, czy wybiega się poza teatralne symbole...
 • pijany znad Grodarza
  "Chrystus, zanim rozpięto mu ramiona ponad miastem, sprawdził własnym ciałem twardość kazimierskiego bruku.".
  Przejmujące,ale czy trafne?

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę