Godzina W w Kazimierzu

Skomentuj (14)

Pierwszego dnia sierpnia o godzinie 17.00 w całym kraju zawyły syreny, a Polacy zatrzymali się w chwili zadumy. Również Kazimierz stanął miejscu w godzinę „W”. Tym samym mieszkańcy oraz turyści uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na kazimierskiej studni jak w roku ubiegłym zawisły białoczerwone flagi. Punktualnie o piątej po południu zawyła strażacka syrena. Całe centrum dosłownie zamarło. Stanęli wszyscy: ludzie w ogródkach piwnych, rodziny z dziećmi, grupy turystów. Nawet Kubuś Puchatek. Gdy syrena ucichł, zabrzmiały powstańcze piosenki. Kazimierz ponownie ożył. Przebywający w ogródkach usiedli na swoich miejscach, turyści, którzy na chwilę przerwali swój spacer, ponownie ruszyli w różnych kierunkach.

Inicjatywy, takie jak ta dzisiejsza pokazują, że w ważnych dla narodu dniach potrafimy się zjednoczyć. Niezależnie od naszych osobistych poglądów na temat słuszności Powstania, warto raz w roku przystanąć i w chwili refleksji wspomnieć tych, którzy 71 lat temu walczyli o swoją wolność. Godzina „W” uczczona w Kazimierzu Dolnym to najlepszy dowód na to, że historia łączy, a nie dzieli.

Wspomnienie 71. rocznicy wielkiego zrywu mieszkańców Warszawy zostało po raz kolejny zorganizowane przez radnego powiatu puławskiego oraz nauczyciela historii – Marcina Pisulę i uczniów Gminnego Zespołu Szkół.


Tekst i foto: Katarzyna Gurmińska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • pijany znad Grodarza
  A Szok napisał:
  ".Dziwne bo mnie by to interesowało kto z naszych walczył ,jakie tu ugrupowania działały ,co się działo podczas wojny "
  Ja rowniż jestem zywotnie zainteresowany, bo mam dość opowieści o " partyzantach" szabrownikach.
 • obserwator
  Szok: jak historycy mają wiedzieć o bohatetach, skoro członkowie ich rodzin nie wiedzą...
  Ciekawy: no właśnie, o BOHATERACH...
  Wspomnienie ku ich czci...
 • Ciekawy
  Nie mam upoważnienia do snucia opowieści o ludziach z konspiracji których rodziny żyją i mogą sobie tego nie życzyć .
 • szok
  Pijany dla mnie historyk w takim miasteczku trzy ulice na krzyż jak Kazimierz powinien znać HISTORIĘ swojego miasteczka ,bo to wynika jakby z jego zainteresowań prawda? Nie padło pytanie o pokazy mody Haute Couture w Paryżu .Wychodzi na to że mamy historyków ale nie są oni znawcami tematu .Dziwne bo mnie by to interesowało kto z naszych walczył ,jakie tu ugrupowania działały ,co się działo podczas wojny .
 • obserwator
  Oj Kazimierzacy, znów polegliscie w temacie...
  Przykro. Szkoda.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok.
  Gadasz ahistorycznie , bo JEDNOSTRONNIE.
  Twoje ".Nasi rodzimi historycy mają szansę popytać i zainteresować się tematem ", a w sczegolności :" nasi rodzimi" tj, JACY to Oni ?. Chodzi o co ?
 • szok
  ??? w Kazimierzu są podobno historycy hmm i nie interesowało ich do tej pory kto walczył podczas wojny ? kto narażał życie dla przyszłych pokoleń ? na kogo wylewano wiadra pomyj za komuny ? kto narażał życie wożąc dokumenty do Warszawy ? kto walczył o to żeby tu była Polska a nie Rosja ?no tak POstkomunistom to nie na rękę ,ale pożegnaliśmy wczoraj bez żalu bula więc może coś się zmieni.Nasi rodzimi historycy mają szansę popytać i zainteresować się tematem .
 • szok
  Maciej Nadolski takie rzeczy to nie w Kazimierzu każda taka inicjatywa budzi opór ,szkoda czasu .Mam wrażenie że Kaźmierzacy nie chcą pamiętać i szanować .Wystarczy przypomnieć postawę wobec chęci upamiętnienia Zapory .Wstyd !!!!
 • Redakcja
  Jeżeli ktoś z Państwa może podać nazwiska kazimierzaków związanych z Powstaniem Warszawskim - bardzo prosimy :-)
 • Redakcja
  Tu - w artykule "W hołdzie Warszawie" - przytaczamy wspomnienia z powstania kazimierzanki siostry Emilii http://www.kazimierzdolny.pl/news/w-holdzie-warszawie/19288.html
 • Obserwator
  Zanim wystawa i cała reszta może obywatelskie wspomnienie - za sugestią Ciekawego...
  Moja intensywna eksploracja internetu nie przyniosła żadnych efektów, proszę więc o pomoc Kazimierzaków.
  Proszę o podanie nazwisk osób związanych z Kazimierzem lub w nim zamieszkującym, którzy walczyli w PW.
 • Maciej Nadolski
  Budująca inicjatywa ! Warszawa dziękuje. A nazwiska Kazimierzaków zwiazanych z powstaniem warto wspominać i gdzieś trwale upamiętnić. Warto przypomnieć te nazwiska, życiorys, ich zdjęcia. Jest upamiętniony rotmistrz Pilecki, to i czas na Kazimierzów, którzy wspierali stolicę. Następnym razem warto to zrobić. Może ich zdjęcia na Rynku, a w Domu Kultury (dzisiaj KOKPiT ) wystawa im poswięcona, spotkanie na ich temat czy z ich rodzinami. A i piosenki czas pośpiewać jak na Placu Piłsudskiego w Warszawie. I przypomnieć ludziom, że "Orlik" szedł z pomocą do Powstania i że przez Rosjan pod Trojanowem został rozbrojony i kiedy ?
 • Redakcja
  @Ciekawy, poprosimy o takie wspomnienie :-)
 • Ciekawy
  a wspomniano chociaż słowem o Kazimierzakach którzy zginęli w Powstaniu?

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę