Głosujmy na „Palindromy”!

Skomentuj (4)

„Słowotworne wygibasy, prawo – lewo, każda strona, skarby kazimierskiej rasy – palindromy pana Johna!” – śpiewają Dziady Kazimierskie o palindromach Edmunda Johna. Piosenka jest na ósmym miejscu „Listy przebojów z charakterem” Radia RDC i pnie się do góry.

Edmund John (1894 - 1989) polski architekt, grafik, malarz i pedagog był stałym bywalcem Kazimierza Dolnego od czasów pierwszego pleneru Tadeusza Pruszkowskiego. Podobno tutaj właśnie zaczął tworzyć swoje słynne palindromy, których uzbierało się dwa i pół tysiąca, akurat tyle, by złożyć się na książkę wydaną drukiem jednak dopiero po śmierci autora przez syna Jacka. Palindromy pana Johna stały się inspiracją dla Dziadów Kazimierskich, które w swojej piosence złożonej w zasadzie z samych palindromów określają je jako „skarby kazimierskiej rasy”.

Palindromy Pana Johna to zdania lustrzane czytane czy to wprzód, czy wspak i brzmiące tak samo. Ada raportuje, że jutro parada.  Ale uda szałowe me! - woła z sadu Ela. Ada, panna pocałowana, woła: "co pan napada!". I załoga nago łazi. A wołaj, o babo jałowa! A minaretu tu tera ni ma. A narodowi piwo do rana! – to przykłady zdań lustrzanych Edmunda Johna.

Piosenka „Palindromy” jeszcze niedawno była w poczekalni „Listy przebojów z charakterem” Radia RDC, teraz pnie się do góry. W 111. notowaniu jest już ósmym miejscu. Może oczywiście być znacznie wyżej. Wystarczy zagłosować: http://www.rdc.pl/artykul/lista-przebojow-z-charakterem-notowanie-113/

- Niech go dunder! Niech go dżuma! Niechaj zmyka albo skona, ten, co nie zna i nie kuma palindromów pana Johna! – śpiewają Dziady Kazimierskie.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Ulka _ Kazimierz
  Palindromy są już na pierwszym miejscu! Głosujmy! Niech będą tam jak najdłużej! :-)
 • TPMKD
  Książkę "Palindromy pana Johna" wydało w 2012 roku własnym nakładem Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego i jest ona jeszcze do kupienia:
  - w kawiarni Galeria na Rynku,
  - w sklepiku muzealnym w budynku głównym Muzeum Nadwiślańskiego
  - w Art-Lochu na Senatorskiej.
  Jest to piękny rarytas wydawniczy, wspaniale nadający się na świąteczny prezent.
 • Tadeusz Michalak
  Fakt-jest to jedna z leoszych piosenek Dziadów.
  Edmund John pierwszy raz przyjechał do Kazimierza w 1913 roku. Wtedy też spotkał w miasteczku Tadeusza Pruszkowskiego i Zygmunta Kamińskiego, który później zatrudnił Johna w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeżby na Architekturze w Warszawie.
  tm
 • cieszy to
  Piękna kolejna promocja Kazimierza. Brawo dla Dziadów.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę