Gerson w Kazimierzu

Skomentuj (1)

zobacz więcej (6)

W Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oglądać możemy wystawę pt. „Wojciech Gerson. Wspomnienie z wycieczki wodno-piechotnej do Kazimierza Dolnego”. Jest to zbiór prac o tematyce historycznej oraz niezwykłe pejzaże.

Wojciech Gerson w Kazimierzu Dolnym pojawił się latem 1852 roku. I choć miał wtedy zaledwie 21 lat, był już absolwentem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Młody artysta i jego koledzy, dążyli wtedy do tego, by sztuka spełniała istotną rolę społeczną. Miała ona przede wszystkim czerpać z ojczystego krajobrazu, z życia i obyczajów polskiej wsi. Zwieńczeniem miało być malarstwo historyczne, obrazujące wielkie wydarzenia z ojczystych dziejów. 

- W latach 50-tych, kiedy Gerson się tu pojawił, Kazimierz Dolny był cichym, martwym miasteczkiem, którego już żadni artyści nie odwiedzali – mówi dr Waldemar Odorowski. - Gerson jako wieloletni pedagog i profesor, ściągnął do Kazimierza wielu artystów, a dzięki temu tradycja malowania w Kazimierzu przetrwała i nabrała nowego rozpędu.

Wojciech Gerson, który w Kazimierzu Dolnym pojawił się dwukrotnie na początku lat 50 - tych XIX wieku, pozostawił po sobie kilka rysunków i akwarel, przedstawiających Kazimierz Dolny. Między innymi, właśnie te prace można zobaczyć na kazimierskiej wystawie.

- Wojciech Gerson jest to dzisiaj malarz zapomniany i zmarginalizowany – tłumaczy dr Waldemar Odorowski, kierownik Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Pozostał on pomnikiem, ale nieco zakurzonym i gdzieniegdzie osnutym pajęczyną. A moim zdaniem takie postacie trzeba przypominać. I to z wielu powodów. Jednak przede wszystkim poprzez wielkość i znaczenie Gersona jako człowieka, ale i malarza w skali ogólnopolskiej, wobec tego, co uczynił dla sztuki polskiej i dla nauczania.

- Jest to wystawa prac wielkiego artysty, wielkiego Polaka i patrioty – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Człowieka, który nad wyraz miłował naszą ojczyznę i który poprzez swoją twórczość oddawał jej piękno, urokliwość i kulturę. Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność dla Muzeum Nadwiślańskiego za to, że swoją działalność prowadzi na tak wysokim poziomie. Dzięki temu, mamy okazję podziwiać w muzeum najwspanialsze dzieła wybitnych polskich artystów.

Warto dodać, że jest to pierwsza od 25 lat w Polsce i pierwsza na Lubelszczyźnie wystawa prac Wojciecha Gersona. Prace te będzie można oglądać w Kamienicy Celejowskiej do końca 2013 roku.

- Jest to już szósta wystawa organizowana przez Kamienicę Celejowska w rakach 50-lecia Muzeum Nadwiślańskiego i wieńcząca ten jubileusz – mówi Dorota Święcicka – Odorowska z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Na kolejną wystawę zapraszamy w grudniu do nowego gmachu muzeum – Muzeum Sztuki Złotniczej.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę