Freude znaczy radość

W Gminnym Zespole Szkół na Szkolnej pojawił się neon. Świetlny napis głosi „Radość” w ramach „Łącznika kultury” Fundacji KZMRZ.
„Freude” to dzieło współczesnego artysty dr. Jaremy Drogowskiego, stypendysty programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". Jego realizacje uliczne powstawały między innymi w Warszawie, Londynie, Ljubljanie, Nowym Jorku i Izraelu. Teraz - w Kazimierzu.
„Freude” powstała pierwotnie jako opowieść o świetności miasta Chorzowa i jego industrialnej potędze, dziś popadającej w ruinę.
- Tu w kontekście Kazimierza i szkoły instalacja nabiera zupełnie innego znaczenia – mówi Michał Stachyra prezes Fundacji KZMRZ koordynator projektu. – Kazimierz Dolny jest partnerem niemieckich miast Staufen i Berlina. Słowo Freude, czyli radość w tym przypadku jest hasłem - symbolem mówiącym o radości ze współpracy ze stroną niemiecką i pragnienia pogłębienia tych relacji. Neon jako nowoczesna instalacja świetlna daje dodatkową symbolikę - światła jako nadziei, przyszłości, ponadczasowych wartości. Instalacja Freude ma mobilizować do dużo mocniejszej współpracy zwłaszcza na poziomie edukacyjnym, kulturalnym ale i biznesowym. Instalacja Freude ma być punktem zwrotnym i zaproszeniem niemieckich instytucji kulturalnych oraz placówek oświatowych do Kazimierza Dolnego. Jest to pewnego rodzaju znak drogowy, który pokazuje że społeczność kazimierska jest otwarta na dialog i współpracę ze stroną niemiecką na poziomie regionalnym, w sferze edukacji, kultury i sztuki oraz biznesu.
„Łącznik kultury” to cykliczne wystawy dzieł uznanych współczesnych artystów sztuk wizualnych prezentowanych dzięki Fundacji KZMRZ w szklanym łączniku Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Wystawy adresowane są przede wszystkim do społeczności szkolnej, ale dzięki specyfice miejsca wpisują się w przestrzeń Miasteczka, trafiając do znacznie szerszego grona odbiorców.

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę