Finał Pucharu Lubelszczyzny (video)

Skomentuj (5)

zobacz więcej (50)

Rynek w sobotę opanowali miłośnicy nordic walking. W Kazimierzu rozegrano ostatni etap Zawodów o Puchar Lubelszczyzny w Nordic Walking.

167 zawodników z całej Polski stanęło na starcie ostatniego etapu Zawodów o Puchar Lubelszczyzny w Nordic Walking. Wśród nich byli także miłośnicy nordic walking z Kazimierza. Jako pierwsi na trasę biegnącą przez Mały Rynek, wąwóz Małachowskiego, ul. Słoneczną i Plebankę wyruszyli profesjonaliści. Dystans 10 km pokonali, przechodząc tę drogę dwukrotnie. Znaczna większość zawodników rywalizowała jednak na połowie tego dystansu.

- Trasa była bardzo trudna – mówi Weronika Godziszewska gimnazjalistka z Kazimierza, która przeszła dystans 5 km. – Góra na początku wymagała bardzo dużego wysiłku, później szło się po płaskim i z górki.

- Trasa wspaniała, rzeczywiście trudna, ale bardzo urozmaicona, wymagająca sporych umiejętności i skupienia uwagi – dodaje Katarzyna Bolesta z Łosic, rywalizująca na dystansie 10 km.

I ten wysiłek, który trzeba było włożyć w pokonanie trasy, widać było na twarzach zawodników, którzy na mecie schylali głowy do dekoracji medalami za uczestnictwo w zawodach, bo przecież każdy, kto ukończył marsz nordic walking już był zwycięzcą. Czynili to jednak z uśmiechem.

- Trudne trasy można pokonać, a Kazimierzem można się zachwycić – mówi Halina Żeromska z Lubartowa, która w tym roku uczestniczyła we wszystkich turniejach Pucharu Lubelszczyzny w Nordic Walking.

W kazimierskim etapie, tak samo jak w czterech poprzednich – w Lubartowie, Nałęczowie, Świdniku i Łukowie – startowały nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, chociaż wydawałoby się, ze nordic walking to bardziej sport dla kobiet.

- Nordic walking to nie tylko sport dla kobiet, takie poglądy są już nieaktualne. Nordic walking jest bardzo wymagający i przyciąga wielu mężczyzn – mówi Jerzy Hillner z Lublina. – Przyciąga mnie w nim możliwość rywalizacji, bo ja jestem biegaczem, a tu mamy zupełnie inną formę ruchu, i bardzo fajne towarzystwo – właśnie pań – śmieje się pan Jerzy.

Mimo, że nordic walking jest sportem, jak twierdzi pan Jerzy, bardzo wymagającym, na starcie nie zabrakło także zawodników niepełnosprawnych, którzy rywalizowali na dystansie 5 km.

- Dlaczego startuję w zawodach nordic walking? – zastanawia się Jarosław Czarnecki z Lubartowa, który na mecie był w kategorii osób niepełnosprawnych pierwszy. – Żeby kondycję mieć dobrą i satysfakcję, że się dany dystans pokonało.

Kazimierski etap Zawodów o Puchar Lubelszczyzny w Nordic Walking zamykał tegoroczną rywalizację.

Najlepsi na kazimierskim etapie okazali się:


Na dystansie 10 km w kategorii prof. masters

Marzena Skibińska ze Świdnika
Piotr Radwan z Krakowa
Na dystansie 10 km

Marek Mandziuk z Białej Podlaskiej
Kaparuk z Wors

Na dystansie 5 km
Łukasz Guz z Lubartowa
Katarzyna Jendruchniewicz z Międzyrzeca Podlaskiego

Na dystansie 5 km w kategorii niepełnosprawni
Jarek Czarnecki z Lubartowa
Ewa Kaczor z Łukowa

Najlepsi z Kazimierza na dystansie 5 km okazali się:
Anna Dzwonni k – która w swojej kategorii wiekowej zajęła pierwsze miejsce
Andrzej Gusmann – który również stanął na podium w swojej kategorii wiekowej.

Na dystansie 10 km najlepsza z Kazimierza okazała się Mariola Suska.

Oprócz medali za zwycięstwo w kazimierskim etapie wręczano również puchary za zwycięstwo w całym Pucharze Lubelszczyzny. Najlepsi okazali się:

Piotr Radwan z Krakowa
Marzena Skibińska ze Świdnika.


Uhonorowano także tych, którzy chodzą prawidłową techniką nordic walking. Najlepszym wręczono specjalne koszulki.

Imprezę zakończył marsz VIP-ów.

Pogoda dopisała, warunki terenowe też, wiec można chyba liczyć, że ta forma aktywności ruchowej, jaką jest nordic walking, zagości tu na stałe, zwłaszcza że miłośników chodzenia z kijkami w okolicy nie brakuje.

- Chcielibyśmy w Kazimierzu propagować zdrowiu styl życia, a uprawianie nordic walking służy zdrowiu i aktywności fizycznej – mówi burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia. – Już odbywają się na naszym terenie wyścigi rowerowe Merida Mazovia MTB, mistrzostwa Polski w piłkę ręczną plażową, Kazimierski Test Coopera. Wszystko, co bliżej natury – gdzie nie używamy silników, ale własnego Powera, pasuje do Kazimierza. Mamy wybitnie dobre warunki do uprawiania sportów tego typu. Mam więc nadzieje, że Zawody o Puchar Lubelszczyzny w Nordic Walking uda nam się zorganizować w Kazimierzu także w przyszłym roku.

W podobnym tonie o tych planach wyrażali się także organizatorzy Pucharu.

- Kazimierz jest miastem niestandardowym, jeżeli miałabym go porównywać z innymi miejscami w Polsce – mówi sędzia główna i budowniczy tras nordic walking Hanna Słomska. – Niemniej jednak uroki Kazimierza są takie, że… jak najbardziej nordic walking! Trzeba jednak wyważyć technikę po bruku, a trochę inną po podłożu miękkim. Ale jak najbardziej kijki i wąwozy to jest dobra para.

- Są zawodnicy, którzy lubią trasy z wyzwaniami, z przewyższeniami, a są tacy, którzy preferują trasy płaskie, ale Kazimierz ma takie możliwości, że można tu wyznaczyć wiele różnych tras i myślę, że zawodnicy, jak usłyszą, że będzie Puchar Lubelszczyzny w przyszłym roku w Kazimierzu, to się wszyscy bardzo ucieszą. Mam nadzieję, ze to jest dobry początek dobrej przyszłości – dodaje Hanna Słomska.

Organizatorzy Pucharu Lubelszczyzny w Nordic Walking pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego: Stowarzyszenie KS NW „zNORDIC Świdnik”, Klub Aktywnych ART-FIT w Lubartowie, Regionalne Stowarzyszenie Działań Społecznych „U Źródła” w Nałęczowie, Stowarzyszenie „Aktywni z Pasją”. W organizacji etapu kazimierskiego aktywnie uczestniczył Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzu, OSP z Gminy Kazimierz oraz Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę