Europa kazimierskich marzeń...(wyniki wyborów)

Lokale wyborcze zostały już zamknięte. Trwa liczenie głosów, więc na oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać, chociaż media już gorączkują się wynikami sondaży. Za jaką Europą głosowaliśmy?

Kazimierzacy w ostatnią niedzielę maja (26 maja) wybierali europarlamentarzystów. Frekwencja na godzinę 17:00 w całej gminie wynosiła 32,36 %, czyli blisko dwa razy więcej niż w eurowyborach 2014 (19,67%), i odzwierciedlała wyniki ogólnopolskie (32,51%). Najwięcej wyborców jak zwykle głosowało w obwodzie nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza (39,40%). Najmniej w Rzeczycy (19,95%). Czy te wyniki okażą się ostateczne?

Wrzucając głos do urny, wyborcy głosowali na nową Europę. Jaka jest Europa kazimierskich marzeń?

- Taka mniej biurokratyczna, bliższa ludziom – mówi Jarek Bartoszek organizator imprez biegowych w Kazimierzu. – Wiem, to ideały, ale powinniśmy wrócić do korzeni Europy, Europy Zjednoczonej. Wydaje mi się, że to wszystko wymknęło nam się spod kontroli. Utknęliśmy w przepisach.

- Europa, która w swoim zjednoczeniu szanuje prawa i odrębność państw członkowskich. Europa, która nie prowadzi polityki wbrew interesom państw członkowskich( NORT TREAM 2). Europa, która nie będzie uzurpowała sobie prawa, aby hymn i flaga zjednoczonej Europy było ponad barwy i hymn poszczególnych członków. Europa, która będzie pamiętała o swoich korzeniach i nauce ojców założycieli Unii Europejskiej – wylicza Remigiusz Jeżewski prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koła w Kazimierzu Dolnym.

- Chciałabym, aby Europa miała młodą twarz i młody umysł otwarty na nowe, nie bojący się ryzyka, umysł wykształcony i pozbawiony uprzedzeń – mówi Małgorzata Józefacka, nauczyciel.

Jacy europosłowie startujący w okręgu lubelskim będą walczyć o te marzenia, przekonamy się wkrótce.

Aktualizacja 27 maja 19 r. godz. 6:00

Frekwencja w województwie lubelskim - 43,84%
Frekwencja w powiecie puławskim - 46,18%
Frekwencja w gminie Kazimierz Dolny - 42,87% (najwyższa w powiecie była w Nałęczowie 42,87%, najniższa w Baranowie 42,87%)
Frekwencja w poszczególnych komisjach obwodowych:

  • Zespół Szkół im. Jana Koszczyca-Witkiewicza w Kazimierzu - 52,96%
  • Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu - 44,28%
  • Szkoła Podstawowa w Bochotnicy - 32,64%
  • Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy - 29,66%
  • Budynek byłej szkoły podstawowej w Parchatce - 43,66%

Wyniki:
PiS – 56,23%
Koalicja Europejska – 30,02%
Kukiz’15 - 4,29%
Wiosna - 3,96%
Konfederacja - 3,64%
Lewica Razem - 1,01%
Polska Fair Play – 0,85%

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę