Dwa Brzegi coraz popularniejsze

Skomentuj (3)

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki przeszła do historii... jako sukces. Do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą przyjechało jeszcze więcej osób niż w poprzednich latach.

Jeszcze nigdy festiwalowe projekcje nie cieszyły się takim powodzeniem - publiczność w kinach wzrosła prawie o 20%. Wybraniu się na film do Kazimierza sprzyjała pogoda, ale także wyjątkowo intrygujący program projekcji. W tym roku na Dwóch Brzegach pokazywaliśmy ponad 150 filmów, w tym – wyłączając krótkie metraże – 9 premierowo.  Dwanaście produkcji było wcześniej pokazywanych podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, z czego 5 z nich znajdowały się w jego konkursie głównym. Podczas sobotniego finału imprezy zaprezentowany został nagrodzony Złotą Palmą „Dheepan” Jacquesa Audiarda.

Nasze zaproszenie przyjęli goście z całego świata. Na swój najnowszy film - pokazywany na Dwóch Brzegach po raz pierwszy w Polsce - zaprosiła kazimierską publiczność Margarethe von Trotta, słynna niemiecka reżyserka, będąca również bohaterką zagranicznej retrospektywy. Na długo przed premierą kinową można było zobaczyć też "Intruza" Magnusa von Horna. Projekcję uświetniła obecność samego reżysera filmu, który następnie spotkał się z uczestnikami festiwalu w Cafe Kocham Kino. Nie zabrakło także polskich gwiazd - swoje retrospektywy osobiście otwierali Jerzy Skolimowski i Adam Woronowicz, a oprócz nich na Dwóch Brzegach można było spotkać m.in. Jana Englerta, Jerzego Stuhra, Grażynę Szapołowską i Ewę Wiśniewską.

Dwa Brzegi jak co roku łączyły nie tylko Kazimierz Dolny i Janowiec, ale również X Muzę z innymi sztukami. Niemal każdego dnia odbywały się spotkania z cyklu „Niesfilmowani”, podczas których wybitni polscy pisarze rozmawiali z uczestnikami festiwalu na temat swojej twórczości i możliwości przesienienia jej na duży ekran. W ramach Dwóch Brzegów zorganizowano także szereg wystaw, a każdego dnia można było posłuchać koncertów najciekawszych polskich i zagranicznych artystów. Wszystkie wydarzenie cieszyły się dużą popularnością – sale spotkań, namioty wypełniali nie tylko stali bywalcy festiwalu i zagorzali kinomani, ale także przyjeżdżające na urlop rodziny czy grupy znajomych.

Choć wszystko można podsumować za pomocą konkretnych statystyk, nie sposób w liczbach wyrazić ogromnej satysfakcji organizatorów. W powodzenie Dwóch Brzegów ogromny wysiłek włożyło licząca 150 osób ekipa pracowników festiwalu.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi trwała od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu za rok na 10. jubileuszowej edycji Festiwalu!

 

Źródło: Dwa Brzegi

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę