Drzewko za butelkę

Skomentuj (3)

Szkoła Podstawowa w Bochotnicy od lat bierze udział w różnych akcjach ekologicznych. Tym razem pod patronatem Zakładów Azotowych S.A. w Puławach, dzieci wymieniały butelki za drzewka.

Szkoła Podstawowa w Bochotnicy od lat uczestniczy w konkursie „Kształtujemy tożsamość krajobrazu” organizowanym przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. W 2004 roku została jego laureatem, a w roku 2006 i 2007 otrzymała puchar za całokształt działań. W roku szkolnym 2002/2003 szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły z Klasą, a Radio Lublin przyznało jej tytuł „Szkoły na Szóstkę”.

- Dzieci są przyszłością każdego narodu, naszego również - mówi Andrzej Pisula, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bochotnicy. - Jeżeli nauczymy dzieci dbania o swoje najbliższe otoczenie, jest szansa, że te dzieci w przyszłości będą tego samego uczyły następne pokolenia.

Szkolny klub ekologiczny działa od 1994 roku i ściśle współpracuje ze specjalistami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki klubowi uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę ekologiczną. Na zajęciach badają i analizują środowisko, a przez to zachęcane są do aktywnego działania na rzecz jego ochrony oraz dostrzegania istniejących w nim zależności.

W szkole działa również folklorystyczny zespół Ekolki, w którego skład  wchodzą  uczniowie klas II-VI. Na zajęciach dzieci wprowadzane są w świat tradycji i kultury polskiej, rozwijają swoje talenty wokalne i taneczne, prezentując siew szkole i poza jej murami.
 
- Nie ma lepszej metody niż praktyczne podejście do życia – mówi Andrzej Pisula. - Musimy dzieci nie tylko uczyć, ale również wspólnie się z nimi działać. Jeśli wyręczamy dzieci we wszystkim, one o tym zapominają, nie wiedzą, ile potrzeba wysiłku, by daną czynność wykonać. Jeśli dzieci same w tych działaniach uczestniczą, zdają sobie sprawę z pewnych obowiązków i z pracy, jaką wkładamy w codzienne czynności.
 
Ostatnią akcją, w którą włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Bochotnicy, była wymiana butelek na drzewka. „Drzewko za butelkę” patronatem objęły Zakłady Azotowe S.A. w Puławach. Dzieci zbierały przez cały rok butelki plastikowe typu „PET” w różnych miejscach, we wsiach Bochotnica, Parchatka, Wierzchoniów i Zbędowice. Pozyskiwały je również od sąsiadów oraz z własnych gospodarstw domowych. Koordynatorem akcji w szkole była Anna Baranowska – Popiołek. Uczennica kl. IV Natalia Skocz zebrała 10 600 butelek, a jej klasa 14 629. W sumie zebrano ponad 39 000 opakowań, za co szkoła otrzymała 30 drzewek i krzewów, które wysadzono w szkolnym ogrodzie. 6 maja w Puławach odbędzie się podsumowanie akcji, w którym przedstawiciele szkoły będą uczestniczyć.

 

Fot. Z archiwum Szkoły Podstawowej w Bochotnicy

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Oświata

Szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę