Dni Wisły rozpoczęte

zobacz więcej (18)

Wykładem o kazimierskim szkutnictwie i rejsem po Wiśle rozpoczęły się XV dni Wisły w Kazimierzu Dolnym. Przed nami dwa tygodnie atrakcji związanych z królową polskich rzek.

Szkuty, dubasy, komięgi, kozy, łyżwy, krypy i galary – na takich statkach flisacy przewozili Wisłą zboże z Kazimierza do Gdańska. Takie statki wykonywano w XVI – XVIII w. także w Miasteczku. Józef Kus w publikacji „Szkutnictwo i szkutnicy w Kazimierzu Dolnym w XVI – XVIII w” podaje, że w tym czasie na terenie Miasteczka działały cechy flisowskie i szkutnictwie (jednym z ostatnich było Bractwo wodne św. Barbary i św. Klemensa z 1810 r.) i wymienia kilkanaście nazwisk, m.in. Piotra Szkutnika, Matysa Derlagę vel Matysa Szkutnika, Bartosza Garlińskiego, Jana Niżnika, Sebastiana Gromadzkiego. Sebastian Smolarek w publikacji „Szkutnicy z okolic Kazimierza Dolnego i ich łodzie” uzupełnia tę listę o nazwiska ludzi żyjących w XX w., wspominając m.in. Stanisława Króla z Mięćmierza, Jerzego Wojtalika i Antoniego i Jerzego Piskorków. Informacje te Paweł Lis z Muzeum Nadwiślańskiego uzupełnił podczas prelekcji w Muzeum Przyrodniczym o swoje wspomnienia o jednym z ostatnich kazimierskich szkutników:

- Niczym specjalnym się nie wyróżniał. No może tym - jak długo go pamiętam – zawsze wyglądał tak samo: mężczyzna w drelichowych spodniach i takiej samej kurtce, o śniadej twarzy, ozdobionej szpakowatym wąsem, podążający ulicą Krakowską elastycznym krokiem człowieka nawykłego do chybotliwych desek łódki pod nogami, w nieodłącznej czapce maciejówce i ze skórzaną teczką w ręku. […] Czasem widziałem go przy pracy, jak skrupulatnie i cierpliwie obrabiał deski ułożone na masywnych podkładach albo łączył je w charakterystyczny kształt pychówki. […] Dziś, gdy idąc wałem wiślanym, mijam dom pana Jerzego, towarzyszy mi świadomość, że tu w sadzie pod rozłożystym orzechem, gdzie kiedyś leżały łaguny szkutniczego warsztatu, także działa się historia.

Prelekcja Pawła Lisa, kierownika Grodziska Żmijowiska – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego „Szkutnictwo w dziejach Kazimierza Dolnego, czyli od szkuty do bata spostrzeżeń luźnych kilka” rozpoczęła XV Dni Wisły w Kazimierzu Dolnym. Rejs statkiem pozwolił przyjrzeć się rzece i Kazimierzowi z jej perspektywy.

XV Dni Wisły

2 – 6 czerwca oraz 9 – 13 czerwca godz. 8.30 – 11.30 oraz 12.00 – 15.00 –
Warsztaty ornitologiczne (prelekcja, wycieczka ornitologiczna, rejs statkiem).

5 czerwca godz. 9.00 – 13.00 – Rajd ścieżkami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

12 czerwca godz. 9.00 – 13.00 – Rajd Nadwiślański.

7 czerwca godz. 9.00 – 12.00 – Warsztaty ornitologiczne (prelekcja, wycieczka ornitologiczna, rejs statkiem).

8 czerwca godz. 10.00 – 14.00 – „Przyroda i archeologia nad Wisłą” – wycieczka autokarowa na Skarpę Dobrską i Żmijowiska.

15 czerwca godz. 10.00 – 14.00 – „Wiślanym szlakiem” gra miejska na terenie Kazimierza Dolnego (nagrody, ognisko).

W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy.

Bliższe informacje i zapisy:
Muzeum Przyrodnicze oddział Muzeum Nadwiślańskiego ul. Puławska 54 tel. 81 8810 326 e-mail: przyrodnicze@mnkd.pl.

Organizator: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Patron medialny: Kazimierski Portal Internetowy.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę