Dni Wisły rozpoczęte

zobacz więcej (18)

Wykładem o kazimierskim szkutnictwie i rejsem po Wiśle rozpoczęły się XV dni Wisły w Kazimierzu Dolnym. Przed nami dwa tygodnie atrakcji związanych z królową polskich rzek.

Szkuty, dubasy, komięgi, kozy, łyżwy, krypy i galary – na takich statkach flisacy przewozili Wisłą zboże z Kazimierza do Gdańska. Takie statki wykonywano w XVI – XVIII w. także w Miasteczku. Józef Kus w publikacji „Szkutnictwo i szkutnicy w Kazimierzu Dolnym w XVI – XVIII w” podaje, że w tym czasie na terenie Miasteczka działały cechy flisowskie i szkutnictwie (jednym z ostatnich było Bractwo wodne św. Barbary i św. Klemensa z 1810 r.) i wymienia kilkanaście nazwisk, m.in. Piotra Szkutnika, Matysa Derlagę vel Matysa Szkutnika, Bartosza Garlińskiego, Jana Niżnika, Sebastiana Gromadzkiego. Sebastian Smolarek w publikacji „Szkutnicy z okolic Kazimierza Dolnego i ich łodzie” uzupełnia tę listę o nazwiska ludzi żyjących w XX w., wspominając m.in. Stanisława Króla z Mięćmierza, Jerzego Wojtalika i Antoniego i Jerzego Piskorków. Informacje te Paweł Lis z Muzeum Nadwiślańskiego uzupełnił podczas prelekcji w Muzeum Przyrodniczym o swoje wspomnienia o jednym z ostatnich kazimierskich szkutników:

- Niczym specjalnym się nie wyróżniał. No może tym - jak długo go pamiętam – zawsze wyglądał tak samo: mężczyzna w drelichowych spodniach i takiej samej kurtce, o śniadej twarzy, ozdobionej szpakowatym wąsem, podążający ulicą Krakowską elastycznym krokiem człowieka nawykłego do chybotliwych desek łódki pod nogami, w nieodłącznej czapce maciejówce i ze skórzaną teczką w ręku. […] Czasem widziałem go przy pracy, jak skrupulatnie i cierpliwie obrabiał deski ułożone na masywnych podkładach albo łączył je w charakterystyczny kształt pychówki. […] Dziś, gdy idąc wałem wiślanym, mijam dom pana Jerzego, towarzyszy mi świadomość, że tu w sadzie pod rozłożystym orzechem, gdzie kiedyś leżały łaguny szkutniczego warsztatu, także działa się historia.

Prelekcja Pawła Lisa, kierownika Grodziska Żmijowiska – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego „Szkutnictwo w dziejach Kazimierza Dolnego, czyli od szkuty do bata spostrzeżeń luźnych kilka” rozpoczęła XV Dni Wisły w Kazimierzu Dolnym. Rejs statkiem pozwolił przyjrzeć się rzece i Kazimierzowi z jej perspektywy.

XV Dni Wisły

2 – 6 czerwca oraz 9 – 13 czerwca godz. 8.30 – 11.30 oraz 12.00 – 15.00 –
Warsztaty ornitologiczne (prelekcja, wycieczka ornitologiczna, rejs statkiem).

5 czerwca godz. 9.00 – 13.00 – Rajd ścieżkami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

12 czerwca godz. 9.00 – 13.00 – Rajd Nadwiślański.

7 czerwca godz. 9.00 – 12.00 – Warsztaty ornitologiczne (prelekcja, wycieczka ornitologiczna, rejs statkiem).

8 czerwca godz. 10.00 – 14.00 – „Przyroda i archeologia nad Wisłą” – wycieczka autokarowa na Skarpę Dobrską i Żmijowiska.

15 czerwca godz. 10.00 – 14.00 – „Wiślanym szlakiem” gra miejska na terenie Kazimierza Dolnego (nagrody, ognisko).

W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy.

Bliższe informacje i zapisy:
Muzeum Przyrodnicze oddział Muzeum Nadwiślańskiego ul. Puławska 54 tel. 81 8810 326 e-mail: przyrodnicze@mnkd.pl.

Organizator: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Patron medialny: Kazimierski Portal Internetowy.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę