DiCaprio opowie o Kazimierzu?

Skomentuj (2)

Był utalentowanym, ale ekscentrycznym artystą,  dla wielu wciąż pozostaje postacią anonimową. I w Kazimierzu, gdzie miał letni dom, i w Polsce, gdzie się urodził, i w Stanach Zjednoczonych, gdzie spędził większą część życia. Czy postać tego genialnego rzeźbiarza przywróci naszej pamięci Leonardo DiCaprio?

Był utalentowanym, ale ekscentrycznym artystą,  dla wielu wciąż pozostaje postacią anonimową. I w Kazimierzu, gdzie miał letni dom, i w Polsce, gdzie się urodził, i w Stanach Zjednoczonych, gdzie spędził większą część życia. Czy postać tego genialnego rzeźbiarza przywróci naszej pamięci Leonardo DiCaprio?

Stanisław Szukalski, o którym często ostatnio piszemy na naszym portalu, był dla młodego Leonarda DiCaprio chrzestnym ojcem i ulubionym dziadkiem. Mówi się, ze to jemu właśnie dedykował młody aktor swoją rolę w Titaniku. Nic więc dziwnego, że amerykański gwiazdor zaangażował się w produkcję filmu dokumentalnego o Szukalskim,„Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego powstałego na bazie informacji zebranych przez znawcę sztuki i przyjaciela Szukalskiego – Glenna Braya, który przed śmiercią artysty przeprowadził z nim obszerny wywiad. Film ten będzie można obejrzeć wkrótce na Netfliksie. Czy pojawią się w nim także wątki kazimierskie?

- Artyści z Los Angeles odkrywają prace Stanisława Szukalskiego – zapomnianego polskiego rzeźbiarza i szalonego geniusza, którego życie było serią niezwykłych zdarzeń – czytamy w opisie dokumentu, którego premiera nastąpi już 21 grudnia na Netfliksie. – Szukalski był ekscentrycznym artystą i samozwańczym geniuszem z Polski. Po zdobyciu sławy przed II wojną światową wpadł w zapomnienie tylko po to, by na nowo zostać odkrytym u schyłku życia. Jest jednym z największych artystów, o których nigdy nie słyszeliście.

Stanisław Szukalski urodził się w 1893 roku w Warcie. Stamtąd z rodzicami wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczęszczał do Art Institute of Chicago, a potem do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od młodości interesował się rzeźbą i to właśnie ta forma sztuki przyniosła mu największy rozgłos.

- Kontrowersyjna, wzbudzająca gorące spory twórczość Stanisława Szukalskiego, imponująca biegłością warsztatu rzeźbiarskiego, ale niepokojąca swym eklektyzmem i trudną do odczytania "szaradą" treści, wciąż nie jest dostatecznie rozpoznana – czytamy na Culture.pl.
Czy uda się to zmienić produkcji DiCaprio?

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • pijany znad Grodarza
    "Leonardo DiCaprio wsparł produkcję filmu dokumentalnego "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego". Bohater filmu to postać szczególnie bliska aktorowi - jego rodzina bardzo się przyjaźniła z rzeźbiarzem. Reżyserem filmu jest Ireneusz Dobrowolski.
    21 grudnia odbędzie się na platformie Netflix premiera filmu dokumentalnego "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", którego reżyserem jest Ireneusz Dobrowolski, a producentką Anna Dobrowolska.
    W gronie współproducentów znajduje się także słynny hollywoodzki aktor Leonardo DiCaprio. Jego ojciec przyjaźnił się z ekscentrycznym i nieco zapomnianym artystą, kiedy ten osiadł w USA po II wojnie światowej. To na Szukalskim wzorował się DiCaprio w czasie przygotowań do roli w kultowym już "Titanicu".
  • nnn
    Dziś Stach z Warty ma swoje urodziny.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę