Dbajmy o bezpieczeństwo nad wodą

Wisła. Dzika rzeka. Fascynuje. Nieostrożnych i zbyt pewnych uczy pokory często w bardzo traumatyczny sposób. Od początku sezonu na Wiśle doszło do 3 wypadków, tylko jeden zakończył się szczęśliwie…
W piątek po południu na wysokości promu doszło do wywrócenia się kajaka, z którego wypadły 2 osoby.
- Zostałem poinformowany przez pracownika bosmanatu o wypadku 2 osób, a gdy przypłynąłem na miejsce, przy linie zobaczyłem tylko jedną – mężczyznę, który jedną ręką trzymał się liny, drugą ściskał kapok żony – kobieta była pod wodą – relacjonuje Jacek Urbanowicz ratownik Drużyny WOPR nr 2 w Kazimierzu Dolnym, który w piątek 10 lipca przebywał w kazimierskiej marinie. – Wciągnąłem kobietę na łódź, była nieprzytomna, nie dawała oznak życia. Udrożniłem jej drogi oddechowe i przystąpiłem do resuscytacji. Pomagał mi w tym mąż kobiety, który wykonywał oddechy ratunkowe.
Ratownik udzielał pierwszej pomocy i jednocześnie prowadził łódź do portu. Na brzegu akcję reanimacyjną kontynuowali ratownicy medyczni. Kiedy służbom udało się przywrócić kobiecie akcję serca, karetka zabrała ją do szpitala. Niestety 46 - latka w nocy zmarła. Wstępnie za przyczynę zgonu uznano utonięcie. Dokładne przyczyny pomoże ustalić sekcja zwłok, którą zaplanowano na wtorek 14 lipca.
Sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Puławach.
- Postępowanie jest prowadzone w kierunku wypadku w ruchu wodnym ze skutkiem śmiertelnym – mówi Katarzyna Abramowicz – Piłat zastępca prokuratora rejonowego w Puławach.
Poszkodowani to turyści z powiatu buskiego. 48 – letni mężczyzna, mąż kobiety, nie odniósł obrażeń. Badanie wykazało natomiast, że miał dwa promile alkoholu w organizmie.
Policja apeluje o rozwagę podczas przebywania nad wodą. Alkohol, chwila nieuwagi może doprowadzić do wypadku, a w konsekwencji do tragedii.
- Należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze bez względu na rodzaj urządzenia, na jakim pływamy – czy jest to rowerek wodny, kajak czy urządzenie mechaniczne – musimy zachować absolutną trzeźwość. Pływanie np. na kajaku w stanie nietrzeźwym traktowane jest jako wykroczenie, grozi za to grzywna. A poruszanie się pojazdem mechanicznym np. skuterem czy motorówką w podobnym stanie traktowane jest już jako przestępstwo, za co może grozić także odebranie prawa jazdy na samochód – mówi Ewa Rejn - Kozak. – Trzeźwość, odpowiednie uprawnienia i świadomość, że brawura jest absolutnie niewskazana – może nam uratować życie nie tylko na wodzie.
Pamiętajmy o tym, bo nie zawsze ratownicy tacy jak Jacek Urbanowicz zdążą na czas...

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę