Czy Kazimierz i Chęciny zostaną gminami partnerskimi?

Skomentuj (11)

W ostatnich dniach Kazimierz odwiedziła delegacja z gminy Chęciny. Jej celem było podpatrzenie, w jaki sposób nasz gmina rozwija się turystycznie. Powstał także pomysł nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy gminami.

Kazimierz Dolny odwiedzili przedstawiciele gminy Chęciny z burmistrzem Robertem Jaworskim na czele. Przyjechali do nas w poszukiwaniu inspiracji i wzorców do naśladowania w kwestii rozwoju turystyki w swojej gminie, która w ostatnim czasie przeżywa pod tym względem boom.

- Chcemy podpatrzeć pewne pomysły, wydarzenia, których u nas nie ma, a które ściągają do Kazimierza dużo mieszkańców z Warszawy i nie tylko. Chcemy zebrać jak najwięcej takich doświadczeń i wdrożyć je u nas – mówił burmistrz Chęcin.

Delegacja uczestniczyła w spotkaniu w Urzędzie Miasta, rozmawiała z przedstawicielami Muzeum Nadwiślańskiego, KOKPiT, Zespołu Zamkowego, Lokalnej Grupy Działania, Lokalnej Organizacji Turystycznej Kraina Lessowych Wąwozów oraz poznawała Kazimierz z bliska. 

- Jestem pod wrażeniem ogromu pracy i symbiozy tak wielu instytucji, stowarzyszeń, a przede wszystkim samorządu, któremu gratuluję, że tak wiele serca i pracy wkłada w rozwój właśnie turystyki – mówił burmistrz Chęcin. - Cieszę się, że usłyszałem o różnych kierunkach, które mają jeszcze bardziej wzmóc rozwój ruchu turystycznego w Kazimierzu. Szereg pomysłów będziemy mogli przenieść na nasz grunt.

Burmistrz Jaworski wybrał naszą gminę nie tylko ze względu na dużą popularność wśród turystów, ale także z tego powodu, że obie gminy mają ze sobą wiele wspólnego.

- Obie gminy mają bardzo podobny charakter. Teren objęty ochroną konserwatora, parku, położenie nad rzeką, bliskość wielkich miast, u was - Warszawa, u nas - Kielce, Kraków – wyjaśniał burmistrz Jaworski. - Z punktu widzenia inwestycji są one jednak dość trudne, wymagają wielu procesów dokumentacyjnych, planistycznych. Tych wspólnych mianowników jest więcej i dlatego chcemy, by nasze gminy stały się gminami partnerskimi.

Pomysł ten został z radością przyjęty przez burmistrza Andrzeja Pisulę. Podkreśla on jednak, że jest to decyzja wymagająca wiele czasu i rozmów.

- Byliśmy mile zaskoczeni tą propozycją. Chęciny to miasto z zamkiem większym niż u nas, dzieje się tam dużo dobrego, mają Centrum Edukacji Geologicznej, jest wiele obiektów wykorzystywanych przez uczelnie wyższe – mówił burmistrz Pisula. - Myślę, że podpatrzenie działań, które odbywają się w Chęcinach, byłoby z korzyścią dla nas. Tam są już przetarte pewne ścieżki, które można przenieść na nasz grunt. Na podjęcie takiej decyzji potrzeba jednak czasu i na pewno będziemy jeszcze o tym rozmawiać z Radą Miejską. 

Jak widać nasze Miasteczko, przyciąga uwagę nie tylko turystów, ale także innych samorządów. Czy wyniknie z tego współpraca partnerska pomiędzy Kazimierzem i Chęcinami? Zobaczymy.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (11)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2017/2018? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę