Czar Zachodniej Afryki

Skomentuj (5)

zobacz więcej (8)

Afrykańskie krajobrazy, przyroda oraz ciekawa architektura Maroka, Senegalu i Gambii są tematem wystawy fotografii Marcina Pisuli „Czar Zachodniej Afryki”, którą w Bibliotece Miejskiej oglądać można do 18 kwietnia.

Maroko, Senegal i Gambia w obiektywie Marcina Pisuli to nie tylko piękne krajobrazy czy egzotyczne zwierzęta i owoce.

- Największe wrażenia robili na mnie ciemnoskórzy mieszkańcy Afryki, ich zachowanie, obyczaje i to, że mimo biedy potrafili zachować pogodę ducha – mówi Marcin Pisula.

I to właśnie spotkania z ludźmi Marcin Pisula wspomina najchętniej. Powrót z wyspy Gorée, kiedy to uczniowie senegalskich szkół odwiedzający tamtejsze muzeum – dokumentujące dzieje niewolnictwa, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – uczyli go na statku, jak prawidłowo wybijać rytm na afrykańskim bębnie. Wizytę u uczniów gambijskiej szkoły, którą przestało finansować państwo. Zajęcia – w blaszanej wiacie, bo budynek trzeba było wynająć – prowadzą tam w jednej wielopoziomowej grupie nauczyciele – wolontariusze.

Takie historie Marcin Pisula mógłby opowiadać i opowiadać. Zdjęcia, które przywiózł z Afryki, to tylko punkty uruchamiające pamięć, wyzwalające takie opowieści. To także promyk lata w Kazimierzu, zwłaszcza, że polska wiosna w tym roku nieco jakby ociągała się z przyjściem.

Wernisaż wystawy w klimacie afrykańskich krajobrazów i opowieści dopełniał smak i zapach marokańskiej herbatki. Na otwarcie do kazimierskiej biblioteki 14 marca przybyło ponad 50 kazimierzaków, niewielkie pomieszczenie biblioteki dosłownie pękało w szwach.

Wystawę można oglądać do 18 kwietnia.

Fot. z archiwum Marcina Pisuli

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę