Czar Zachodniej Afryki

Skomentuj (5)

zobacz więcej (8)

Afrykańskie krajobrazy, przyroda oraz ciekawa architektura Maroka, Senegalu i Gambii są tematem wystawy fotografii Marcina Pisuli „Czar Zachodniej Afryki”, którą w Bibliotece Miejskiej oglądać można do 18 kwietnia.

Maroko, Senegal i Gambia w obiektywie Marcina Pisuli to nie tylko piękne krajobrazy czy egzotyczne zwierzęta i owoce.

- Największe wrażenia robili na mnie ciemnoskórzy mieszkańcy Afryki, ich zachowanie, obyczaje i to, że mimo biedy potrafili zachować pogodę ducha – mówi Marcin Pisula.

I to właśnie spotkania z ludźmi Marcin Pisula wspomina najchętniej. Powrót z wyspy Gorée, kiedy to uczniowie senegalskich szkół odwiedzający tamtejsze muzeum – dokumentujące dzieje niewolnictwa, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – uczyli go na statku, jak prawidłowo wybijać rytm na afrykańskim bębnie. Wizytę u uczniów gambijskiej szkoły, którą przestało finansować państwo. Zajęcia – w blaszanej wiacie, bo budynek trzeba było wynająć – prowadzą tam w jednej wielopoziomowej grupie nauczyciele – wolontariusze.

Takie historie Marcin Pisula mógłby opowiadać i opowiadać. Zdjęcia, które przywiózł z Afryki, to tylko punkty uruchamiające pamięć, wyzwalające takie opowieści. To także promyk lata w Kazimierzu, zwłaszcza, że polska wiosna w tym roku nieco jakby ociągała się z przyjściem.

Wernisaż wystawy w klimacie afrykańskich krajobrazów i opowieści dopełniał smak i zapach marokańskiej herbatki. Na otwarcie do kazimierskiej biblioteki 14 marca przybyło ponad 50 kazimierzaków, niewielkie pomieszczenie biblioteki dosłownie pękało w szwach.

Wystawę można oglądać do 18 kwietnia.

Fot. z archiwum Marcina Pisuli

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę