Co dalej ze szklarenką przy dawnej Rynkowej?

W dawnej Rynkowej trwa remont. Zmenia się nie tylko wnętrze kawiarni, ale i jego ogródek. Drewniany podest pod stoliki został otoczony ściankami z hartowanego szkła i nakryty szczelnie parasolami. Teraz swoim wyglądem przypomina małą szklarenkę. Pozwoli to właścicielowi na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu na zewnątrz. A to ważne dla przedsiębiorcy, gdyż w przetargu na wynajem nieruchomości zadeklarował rekordową jak dotychczas w Kazimierzu kwotę miesięcznego czynszu 21,8 tys. zł.
Taką formę ogródka oprotestował Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak podaje portal kazimierzdolny.naszemiasto.pl na budowę drewnianego podestu najemca nie uzyskał wymaganego pozwolenia. Konserwator uznał to za samowolę i zażądał usunięcia obiektu. Negatywnie zaopiniował także lokalizację szklanego ogródka.
– Lokalizacja ogródka jako obiektu „stałego” całorocznego w przestrzeni Rynku wpłynie niekorzystnie na jego odbiór estetyczny, zaburzając jego „otwartą” przestrzeń i przesłaniając widok na zabytkowe kamienice – czytamy w piśmie konserwatora wojewódzkiego Dariusza Kopciowskiego.
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dowodzi także, że powstanie tego typu konstrukcji w rynku sprawi, że zaczną powstawać kolejne, co zakłóci ład przestrzenny miasta.
- Tego typu ogródki funkcjonują w zabytkowej przestrzeni Wrocławia i Krakowa. Nie rozumiem, dlaczego nie mogą działać w Kazimierzu – cytuje słowa najemcy Kurier Lubelski.
Urząd Miasta w Kazimierzu potwierdza, że  przedsiębiorca uzyskał stosowne pozwolenie od miasta, ale konstrukcję postawił, nie czekając na stanowisko konserwatora. Czy teraz jeszcze w kwestii wyglądu ogródka można liczyć na kompromis z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków?
- Zgoda miasta na zajęcie pasa drogowego jest wydana do końca lutego i mam nadzieję, że do tego czasu sprawa zostanie wyjaśniona - mówi burmistrz Kurierowi Lubelskiemu.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2020. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2020 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę