Co nas czeka w kulturze?

Skomentuj (25)

Rok 2015 powoli zsuwa się z kart kalendarza. Nadchodzi więc czas pewnych podsumowań i planów na przyszłość. Również w sferze kultury. Co czeka nas w kolejnym sezonie? Jakich atrakcji turystycznych w Kazimierzu możemy się spodziewać w roku 2016?

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym miało miejsce podsumowanie kończącego się sezonu turystycznego. Przedstawione i omówione zostały także planowane imprezy promujące miasto w przyszłym 2016 roku. W posiedzeniu uczestniczył Mariusz Płoszaj – Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.

Już na samym wstępie należy zaznaczyć, że nadchodzący rok zapowiada się bardzo ciekawie. Na początek odbędzie się Noworoczny Koncert Organowy realizowany przez Stowarzyszenie Kazimierska Fara i KOKPiT. Kilka dni później, także w styczniu zaplanowano kolejny koncert organowy, tym razem organizowany głównie przez mieszkańców, jedynie przy drobnej pomocy Ośrodka Kultury. Wystąpią prawdopodobnie Bracia razem z Krzysztofem Cugowskim.

Zimą będzie się działo także na kazimierskim Zamku.

- Do tej pory nie udało nam się zrobić na Zamku wystawy malarstwa, gdyż nie ma tam odpowiedniej infrastruktury – mówi Mariusz Płoszaj Mazurek. – Przygotowujemy więc wystawę rzeźby Bogdana Markowskiego. Być może wystawę będzie można oglądać już podczas Jarmarku Świątecznego 12 grudnia. Jednak oficjalne otwarcie nastąpi 15 stycznia.

Zarówno sama wystawa, jak i katalog mają być przygotowane w taki sposób, by zaspokoić potrzeby osób niepełnosprawnych. W katalogu będzie specjalnie przygotowana wkładka pisana w języku Braille’a, zaś rzeźby wchodzące w skład wystawy będzie można dotykać.

Pleneriada, obchody Święta Kobiet, Przedwiośnie Sztuki, Turniej o Złotą Różę Esterki czy Festyn Rodzinny, Rycerska Niedziela, Zamkowe Wieczory Kabaretowe – wszystkie te wydarzenia znajdą się w kalendarzu imprez na rok 2016.

Pojawił się też pomysł Folkowej Niedzieli, podczas której na kazimierskim Zamku odbyłyby się koncerty. Wśród zaproszonych gości usłyszelibyśmy m.in.: Dziady Kazimierskie, Łąki Łan, Czesława Mozila czy Jana Niezbędnego.

W planach jest także kontynuacja cyklu Muzyczny Zamek. Kto mógłby wystąpić tym razem? Grzegorz Turnau, Bracia z Krzysztofem Cugowskim, Kayah, Justyna Steczkowska? Na razie to tylko propozycje. Konkrety nie są jeszcze znane, nie zostały także podpisane żadne umowy.

- Prowadzone są rozmowy w celu dotarcia do jeszcze jednej grupy docelowej – do młodzieży – mówi Mariusz Płoszaj Mazurek. – Rozmawiamy z Biurem Edukacji Kulturalnej Miasta Stołecznego Warszawy, bo chcemy zmienić, a może bardziej: powrócić do tego lepszego obrazu warszawiaków odwiedzających Kazimierz. Wspólnie chcielibyśmy zorganizować jakiś obóz czy spotkanie młodzieży warszawskiej z kazimierską. Oni proponują przeprowadzenie wspólnych warsztatów trwających dwa tygodnie. Zajęcia zakończyłyby się spektaklem teatralnym wystawionym w Kazimierzu. Te rozmowy jeszcze się nie zakończyły, będą dalej kontynuowane.

Innym, bardzo ważnym wydarzeniem będzie Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W przyszłym roku odbędzie się 50. edycja festiwalu.

Rozmowy trwają również na temat koncertu na Zamku, który mógłby się odbyć w ramach Pardes Festival. W maju prawdopodobnie odbędzie się Bieg Papieski. Zaś Fundacja Spotkania z Historią wyszła z propozycją, by zorganizować Rajd Śladami Historii całej gminy Kazimierz Dolny.

- Pojawiła się także propozycja Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, aby tu w Kazimierzu na Zamku czy też na Rynku zrobić Święto Winobrania – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek. – Jeszcze nie wiadomo, czy byłaby to kolejna impreza obok Święta Wina w Janowcu, czy też impreza zastępująca janowieckie obchody. Rozmowy nadal trwają i nie można niczego obiecać w tej kwestii.

Być może już od przyszłego roku Kazimierskie Wieczory Organowe będą się odbywały pod nazwą, która już była w pewnym momencie w użyciu, czyli Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Niewykluczone, że wtedy na jeden z koncertów organizatorzy zaprosiliby nas do… kazimierskiego Zamku.

Bardzo ciekawie zapowiada się akcja przygotowywana wspólnie przez wiele podmiotów, czyli Weekend za Pół Ceny. Nazwa mówi sama za siebie, a w inicjatywę zaangażowali się przedsiębiorcy z różnych branż. Akcji mają towarzyszyć imprezy kulturalne oraz zniżkowe bilety do poszczególnych miejsc. Organizatorzy chcą w ten sposób zachęcić turystów do przyjazdu do Kazimierza w tzw. martwych miesiącach.

W roku 2016 powitamy zimę na X już Jarmarku Świątecznym, którego IX edycja właśnie przed nami – już 12 – 13 grudnia.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (19)

 • klient313143
  Takie badziewie na tej stronie informacyjnej, że nie wiem, po co i na co miałabym do tego Kazimierza Dolnego nad Wisłą pojechać w 2016 roku??? Pozdrawiam z Nałęczowa
  • Michal
   Z Nałęczowa to faktycznie masz daleko. Lepiej nie wyjeżdżaj stamtąd
 • ała
  Wiesz Kamilu, bardzo lubiłem tą wersję sprzed dwunastu lat. Przypomina mi, że byłem młodszy.
  • Kamil Ruciński
   wszyscy bylismy :)
 • Kamil Ruciński
  Dziękuję za uwagi, naprawdę je czytamy i pracujemy nad zmianami na lepsze.
 • Karol
  To w poprzedniej wersji, wchodząc na stronę, jednym "rzutem oka" wyławiałem interesujące mnie wiadomości. Teraz to niemożliwe. Trochę jak dla krótkowidzów.
 • pijany znad Grodarza
  @ kot w butach.
  Niby bajka, a jak ZŁOSLIWIE.
  ps. całe szczęście, że nie napisałem WYTRZESZCZ OCZU. haha
 • pijany znad Grodarza
  Odnośnie zdjęć. Jest ich taka mnogośc i to o różnej tematyce, że ich NIE WIDAĆ.tzn. NIE CHCE SIE ICH OGLADAĆ, bo nie wiadomo od którego winno sie zacząć.
  Bezsens zupełny.
 • pijany znad Grodarza
  "eszcze kilka zmian przed nami, przez ostatni miesiąc praktycznie codziennie aktualizujemy wygląd serwisu i to dobry moment na wszelkie uwagi z konkretnymi pomysłami. Czego Wam najbardziej brakuje w nowej wersji?? a była w starej? "
  Czego brakuje ?. hahaha. Brakuje PRZEJRZYSTOŚCI. To wszystko jest NIECZYTELNE. Wprawia w OSŁUPIENIE.
  Najgorsze w tym to własnie : "duże zdjęcia" i niby
  - łatwe i intuicyjne komentowanie" .
  Gdzie ta ŁATWOŚĆ ?. Stwierdzenie : " intuicyjne komentowanie" wymaga analizy psychologicznej.
  • kot w butach
   za wikipedia Przyczyną osłupienia mogą być:

   zaburzenia psychiczne: schizofrenia (schizofrenia katatoniczna), depresja, mania, zaburzenia dysocjacyjne;
   czynniki organiczne: cukrzyca, otępienie, guzy bądź torbiele mózgu, kiła układu nerwowego, zapalenie mózgu oraz stan po udarze mózgu.
 • Daks.
  Przez nową stronę,zaglądam bardzo rzadko.Komiks
 • Kamil Ruciński
  Dziękuję za uwagi na temat nowego układu strony www.kazimierzdolny.pl
  Co prawda trochę z opóźnieniem zgłoszone ponieważ nowa strona jest już od miesiąca dostępna :)

  Dla porównania załączam wygląd strony sprzed 12 lat. w skali 1:1, tak by wyglądał serwis jeślibyśmy go nie dostosowywali do aktualnych standardów.

  Być może zabrakło tutaj wyjaśnienia z naszej strony ale takie są obecnie trendy na wszystkich serwisach internetowych:
  - duże zdjęcia
  - łatwe i intuicyjne komentowanie, zwróćcie uwagę na ilość miejsc, w których publikujemy komentarze, są one często pierwszym tekstem, który widać na stronie
  - responsywność strony czyli poprawne jej prezentowanie na urządzeniach mobilnych. Polecam zajrzeć na kazimierzdolny.pl przez komórkę. Obecnie 30% ruchu tak się odbywa.

  Dodatkowo połączymy niedługo zdjęcia z kazimierzdoly.info tak aby były prezentowane jako newsy w serwisie www.kazimierzdolny.pl, a dzięki temu każdy będzie mógł zostać redaktorem serwisu.

  Jeszcze kilka zmian przed nami, przez ostatni miesiąc praktycznie codziennie aktualizujemy wygląd serwisu i to dobry moment na wszelkie uwagi z konkretnymi pomysłami. Czego Wam najbardziej brakuje w nowej wersji?? a była w starej?
  • Rycho
   Pan Kamil pisze:
   "Co prawda trochę z opóźnieniem zgłoszone ponieważ nowa strona jest już od miesiąca dostępna :) "
   Uprzejmie donoszę, że tak jak pisałem wczoraj - już nazajutrz po ukazaniu się nowej wersji , dzwoniłem do redakcji przekazując swoją negatywna o niej opinię. Trudno mi uwierzyć, że była to jedyna negatywna opinia przekazana Państwu telefonicznie.
 • Stanisław
  A niech taka strona zostanie, będzie szansa na wypromowanie nowej strony, dobrej... Stanisław
 • tubylec
  Panie Kamilu , przywróćcie nam stronę Kazmierską , wcześniej co dzień ją wertowałem ,wszystko było przejrzyste czytelne , po zmianach na nową jestem tu pierwszy raz . akurat w tym przypadku" lepsze jest wrogiem dobrego " jest zasadne pozdrawiam
 • Dana
  Rowniez nie lubie nowej strony.
 • Rycho
  Już w drugim dniu po zaprezentowaniu po raz pierwszy strony tytułowej w jej aktualnym kształcie dzwoniłem do redakcji z podobnymi ( negatywnymi ) uwagami.
  Z nadzieją na zmianę ( np. powrót do poprzedniej szaty ) dołączam się zatem do uwag @pijanego, @Karola i @Tadka
 • Tadek
  Dołączam się. Teraz człowiek rozgląda się po stronie, jak po hipermarkecie żeby znaleźć coś, co zawsze leżało na tej samej półce, a teraz przenieśli...
 • Karol
  Popieram Pijanego. Obecny kształt strony sprawia,że jest ona nieczytelna. Aż nie chce się klikać
  • pijany znad Grodarza
   Prośba. Powroćcie do poprzedniej formuły. Była prosta.
   ps, niech Ten , no Ten, niech policzy ile w analogicznym okresie/ przed zmiana stron bylo komentarzy, a ile po.
   ps. PORAZKA.
 • Kazi
  A nie lepiej robić te imprezy na rynku? Po tych wertepach ciężko się łazi na zamek a chodnik wąski, kiedy tłum podąża. Zaparkować nie ma gdzie. Miło wspomnieć te stare ruiny, a teraz może i ładny, ale rynek fajniejszy.
 • ania
  @pijany tobie to trudno dogodzic : )
  • pijany nad Grodarza
   " dogodzić". Ach te skojarzenia.
 • pijany znad Grodarza
  Do Redakcji?.
  Kto wpadł na tak GENIALNY pomysł Waszej tytułowej strony ?. Za ch[...] nie można sie połapać co : ważne, co aktualne, co jest dyskutowane. Jeszcze raz. Za ch[...]........
 • wieskac
  A gdzie festiwal "Dwa brzegi"? Nie będzie go w przyszłym roku???!!!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę