Co dalej z kamienicą Gdańską?

Kamienica Gdańska czeka na remont. Ale od ponad 20 lat toczy się spór o to, kto jest jej prawomocnym właścicielem: gmina Kazimierz Dolny czy osoby prywatne. Wydaje się, że sprawa zmierza do rozwiązania. Jakiego? O kierunku działań gminy w tej sprawie zadecydują radni jeszcze w styczniu.
Jak wygląda kamienica Gdańska od strony rynku, widzi każdy, jak wygląda wewnątrz – widzą już tylko jej mieszkańcy i ich goście.
- Jej stan jest opłakany i trzeba jak najszybciej podjąć działania związane z zabezpieczeniem budynku, bowiem chodzi tu nie tylko o to, że jest on nieestetyczny czy uciążliwy dla mieszkańców, ale przede wszystkim, że zagraża ich bezpieczeństwu – mówi Artur Pomianowski burmistrz Kazimierza Dolnego.
Żeby można jednak podjąć te działania, trzeba najpierw uregulować stan prawny kamienicy. Obecnie gmina jest właścicielem ¾ budynku, a osoby prywatne mają prawo do dysponowania ¼. W praktyce wygląda to tak, że do osób prywatnych należą dwa lokale usługowe na parterze budynku i dwa mieszkania, a do gminy tylko ok. 20 mieszkań , które mają status lokali komunalnych – socjalnych, z których czynsz jest niewielki i wynosi ok. 5 zł za metr kwadratowy.
- Współwłaściciele nie partycypują w żadnych kosztach związanych z utrzymaniem budynku, jakiekolwiek by one nie były. Wszelkie koszty związane z jego funkcjonowaniem wynikające z przepisów prawa budowlanego spoczywają na barkach gminy – mówi burmistrz. – Jeśliby te udziały były precyzyjnie określone, moglibyśmy zawrzeć porozumienie i dzielić się tymi kosztami.
Spór o kamienicę Gdańską toczy się w sądzie od ponad 20 lat. Gdzie światełko w tunelu?
- O tym, czy podejmiemy się negocjacji ze stroną przeciwną w sprawie nabycia reszty udziałów w kamienicy Gdańskiej czy odwrotnie: w kwestii sprzedaży im naszych udziałów – zadecydują radni – mówi burmistrz Pomianowski. – Jest kilka rozwiązań. Przesłaliśmy je radnym do zapoznania się. W styczniu planujemy zwołanie komisji, na której będziemy dyskutować na ten temat wspólnie z radą.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kamienica Gdańska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę