Chata na Skarpie Dobrskiej (video)

Skomentuj (10)

zobacz więcej (6)

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym może nieodpłatnie korzystać z należącej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie infrastruktury turystyczno – edukacyjnej na terenie rezerwatu Skarpa Dobrska w Podgórzu. Stylizowana na wczesnośredniowieczne słowiańskie domostwo chata służyć będzie celom dydaktycznym i krajoznawczym.

Na terenie Rezerwatu Przyrodniczego Muraw Kserotermicznych na Skarpie Dobrskiej, w miejscu, gdzie we wczesnym średniowieczu funkcjonował słowiański gród obronny, stoi od niedawna drewniana chata. Niewielki budynek stylizowany na typowe dla Słowian z okresu plemiennego domostwa mieszkalne jest częściowo zagłębiony w ziemię. Pokrywa go dach z trzciny. Podobny podczas wykopalisk prowadzonych w 2002 r. znaleźli archeolodzy opodal tego miejsca.


Wewnątrz na tablicach przedstawiona jest charakterystyka Skarpy Dobrskiej i Kotliny Chodelskiej, na której do dziś istnieją pozostałości 4 słowiańskich grodzisk: w Chodliku, Żmijowiskach, Kłodnicy i Podgórzu. A na zewnątrz - dech zapiera widok na całą Kotlinę Chodelską.


Budynek powstał dzięki staraniom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie Wydział Spraw Terenowych V w Kazimierzu Dolnym. Teraz na mocy porozumienia pomiędzy RDOŚ i Muzeum Nadwiślańskim może go nieodpłatnie użytkować także kazimierskie muzeum.


- Działalność archeologiczna na terenie Kotliny Chodelskiej związana z funkcjonowaniem oddziału Muzeum Nadwiślańskiego Grodzisko Żmijowiska zaczynała się od projektu Otwarte Muzeum Tematyczne. Chata w Podgórzu obok Grodziska Żmijowiska jest jednym z elementów tego projektu – mówi Paweł Lis kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. – Zamierzamy razem z innym oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego – Muzeum Przyrodniczym wpierać Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w działalności edukacyjnej. Zapraszamy do zwiedzenia szlaku tematycznego „Grodziska nad Chodelką”. Opowiemy o walorach przyrodniczych tego miejsca, np. o rezerwacie muraw kserotermicznych, ale także o dziedzictwie archeologicznym najbliższych terenów.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Ab-Z
  RDOŚ jest wielki,"z Miasta" to zrozumiał,a co z Albrechtówką i grupie kolesiów?
 • Z miasta
  @Pijany...Szok.Porównanie właściwe jeno Wy tej zależności nie rozumiecie.Otóż szopa stoi na pewno zgodnie z prawem.Problem w tym,że teren tak piękny wręcz unikalny i aby mógł być terenem budowlanym musiała być zgoda właśnie RDOŚ!
 • Ab-Z
  @REDAKCJA-Tak trzymać,w myśl zasady -nie zaprzeczam ,nie potwierdzam.
 • Redakcja
  Przypominamy, że w komentarzach nie należy umieszczać niepotwierdzonych informacji czy też pomówień.
 • Ab-Z
  @REDAKCJA-Widać,że szef miejscowego RDOŚ-u Pan Adam Madejski interweniował,nie naruszyłem regulaminu,piszę na temat,Prtal w sposób ewidentny tłami WOLNOŚĆ SŁOWA.
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o trzymanie się tematu.
 • szok
  Porównanie nie dziwne tylko głupie ,a Ty Jasiu jakiej wiedzy spodziewałeś się po radnych?.
 • Jasio z Wilkowa
  Przerażająca jest niewiedza radnych w zakresie miejscowego prawa. Ale wyjaśnia to fakt, dlaczego przez 9 lat radni nie potrafili (?) uchwalić studium dla Kazimierza. A tak na marginesie: Skarpa Dobrska leży w gminie Wilków i tam można sprawdzić dokładnie, co stoi w miejscowym planie zagospodarowania.
 • pijany znad Grodarza
  Dziwne porównanie.
 • Janusz Kowalski
  A co o terenie tym gdzie stoi -Niewielki budynek stylizowany na typowe dla Słowian z okresu plemiennego domostwa mieszkalne jest częściowo zagłębiony w ziemię-mówi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego ?
  Czy znaczy to, że RDOŚ może więcej niż Waldemar Deska?

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę