Chata na Skarpie Dobrskiej (video)

Skomentuj (10)

zobacz więcej (6)

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym może nieodpłatnie korzystać z należącej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie infrastruktury turystyczno – edukacyjnej na terenie rezerwatu Skarpa Dobrska w Podgórzu. Stylizowana na wczesnośredniowieczne słowiańskie domostwo chata służyć będzie celom dydaktycznym i krajoznawczym.

Na terenie Rezerwatu Przyrodniczego Muraw Kserotermicznych na Skarpie Dobrskiej, w miejscu, gdzie we wczesnym średniowieczu funkcjonował słowiański gród obronny, stoi od niedawna drewniana chata. Niewielki budynek stylizowany na typowe dla Słowian z okresu plemiennego domostwa mieszkalne jest częściowo zagłębiony w ziemię. Pokrywa go dach z trzciny. Podobny podczas wykopalisk prowadzonych w 2002 r. znaleźli archeolodzy opodal tego miejsca.


Wewnątrz na tablicach przedstawiona jest charakterystyka Skarpy Dobrskiej i Kotliny Chodelskiej, na której do dziś istnieją pozostałości 4 słowiańskich grodzisk: w Chodliku, Żmijowiskach, Kłodnicy i Podgórzu. A na zewnątrz - dech zapiera widok na całą Kotlinę Chodelską.


Budynek powstał dzięki staraniom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie Wydział Spraw Terenowych V w Kazimierzu Dolnym. Teraz na mocy porozumienia pomiędzy RDOŚ i Muzeum Nadwiślańskim może go nieodpłatnie użytkować także kazimierskie muzeum.


- Działalność archeologiczna na terenie Kotliny Chodelskiej związana z funkcjonowaniem oddziału Muzeum Nadwiślańskiego Grodzisko Żmijowiska zaczynała się od projektu Otwarte Muzeum Tematyczne. Chata w Podgórzu obok Grodziska Żmijowiska jest jednym z elementów tego projektu – mówi Paweł Lis kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. – Zamierzamy razem z innym oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego – Muzeum Przyrodniczym wpierać Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w działalności edukacyjnej. Zapraszamy do zwiedzenia szlaku tematycznego „Grodziska nad Chodelką”. Opowiemy o walorach przyrodniczych tego miejsca, np. o rezerwacie muraw kserotermicznych, ale także o dziedzictwie archeologicznym najbliższych terenów.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Ab-Z
  RDOŚ jest wielki,"z Miasta" to zrozumiał,a co z Albrechtówką i grupie kolesiów?
 • Z miasta
  @Pijany...Szok.Porównanie właściwe jeno Wy tej zależności nie rozumiecie.Otóż szopa stoi na pewno zgodnie z prawem.Problem w tym,że teren tak piękny wręcz unikalny i aby mógł być terenem budowlanym musiała być zgoda właśnie RDOŚ!
 • Ab-Z
  @REDAKCJA-Tak trzymać,w myśl zasady -nie zaprzeczam ,nie potwierdzam.
 • Redakcja
  Przypominamy, że w komentarzach nie należy umieszczać niepotwierdzonych informacji czy też pomówień.
 • Ab-Z
  @REDAKCJA-Widać,że szef miejscowego RDOŚ-u Pan Adam Madejski interweniował,nie naruszyłem regulaminu,piszę na temat,Prtal w sposób ewidentny tłami WOLNOŚĆ SŁOWA.
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o trzymanie się tematu.
 • szok
  Porównanie nie dziwne tylko głupie ,a Ty Jasiu jakiej wiedzy spodziewałeś się po radnych?.
 • Jasio z Wilkowa
  Przerażająca jest niewiedza radnych w zakresie miejscowego prawa. Ale wyjaśnia to fakt, dlaczego przez 9 lat radni nie potrafili (?) uchwalić studium dla Kazimierza. A tak na marginesie: Skarpa Dobrska leży w gminie Wilków i tam można sprawdzić dokładnie, co stoi w miejscowym planie zagospodarowania.
 • pijany znad Grodarza
  Dziwne porównanie.
 • Janusz Kowalski
  A co o terenie tym gdzie stoi -Niewielki budynek stylizowany na typowe dla Słowian z okresu plemiennego domostwa mieszkalne jest częściowo zagłębiony w ziemię-mówi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego ?
  Czy znaczy to, że RDOŚ może więcej niż Waldemar Deska?

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę