Spłonęła chata na Skarpie Dobrskiej

Skomentuj (12)

zobacz więcej (6)

Tylko zgliszcza pozostały po drewnianej chacie krytej strzechą, która od kilku lat uatrakcyjniała Skarpę Dobrską, przypominając o grodzie obronnym, który funkcjonował tam w średniowieczu.

W 2013 roku na terenie Rezerwatu Przyrodniczego Muraw Kserotermicznych na Skarpie Dobrskiej, w miejscu, gdzie we wczesnym średniowieczu funkcjonował słowiański gród obronny, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie wybudowała drewnianą chatę skrytą strzechą. Stylizowana na wczesnośredniowieczne słowiańskie domostwo służyła ona celom dydaktycznym i krajoznawczym. Korzystali z niej turyści, ale także Muzeum Nadwiślańskie, m.in. podczas corocznych Dni Wisły. Jakież było więc zdziwienie turystów, gdy w miejscu, gdzie do tej pory można było odpocząć w zaciszu chaty, znaleźli jedynie zgliszcza obiektu…

- Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy 7 lipca o godzinie 19.30 – mówi Rafał Doraczyński, rzecznik prasowy Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim. – Na miejsce zdarzenia dotarły dwa zastępy straży pożarnej z Opola Lubelskiego oraz jeden z OSP Wilków.

Strażacy po dotarciu na skarpę, co nie było łatwe, ugasili pożar i rozłożyli nadpaloną konstrukcję, by nie była zagrożeniem dla przechodzących obok ludzi.

W niedzielę, 9 lipca strażacy Powiatowej Komendy  Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim otrzymali kolejne zgłoszenie dotyczące spalonej chaty. Na miejscu strażacy ponownie polali wodą drewniane elementy, gdyż w niektórych miejscach jeszcze się tliły.
Co było przyczyną pożaru?

- Czynności się w tej sprawie toczą – mówi asp. szt. Edyta Żur, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji  w Opolu Lubelskim. – Strażacy jako wstępną przyczynę pożaru podali zaprószenie ognia.

 

Fot. Agnieszka Chlebicka/Misja Archeologiczna w Chodliku IAE PAN

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • Sam
  Są ludzie którzy wiedzą kto to zrobił.
  • e ti
   są ludzie którzy nie wiedzą kto to zrobił
  • Pitek
   Mr. Sam... jak Pan wie, to do dzieła
 • Jujo
  Ci, co zlikwidowali ławki i stół kilka lat temu są na moich zdjęciach, widziałem, jak to robili. Nie reagowałem, bo wyglądali, jak ekipa remontowa, która będzie wymieniała sprzęt na nowy
 • Bywalec
  A wystarczyło zamontować w okolicy dyskretny monitoring i przynajmniej sprawcę może by się dało ustalić. Zarówno spalenia chaty, jak i likwidacji stołu i ławki znajdujących się kilka metrów dalej w stronę skarpy.
 • Jujo
  A na czyje polecenie kilka lat wcześniej na ww Skarpie zostało rozebranie miejsce odpoczynku (stoły, ławki)
 • Jak zrobić dziecko ?
  Zapałki + dzieci = pożar. Matematycznie podchodząc wychodzi to tak, jak ktoś chce mieć dzieciaka. Pożar - zapałki = DZIECKO. Proste! Precz z In Vitro !
 • ech
  to i tak dziw że stała tak długo !
 • Kazimierzak
  Chatę wybudowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, i nie w rezerwacie a obok...
  • Redakcja
   Przepraszamy za pomyłkę.
 • ech
  to juz kolejne podpalenie, a policja bezradna
 • Gowa me boli
  Poświęcona nie była a pioruny waliły mocno!. Kustosz Muzeum co na to ?

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę