By poczuć magię świąt

zobacz więcej (9)

IV Święto Piernika w Kazimierzu to były dwa dni wypełnione zapachem piernikowego ciasta, lukru i jedyną w swoim rodzaju, świąteczną muzyką.

W Kazimierzu Dolnym dobiegło końca czwarte już Święto Piernika organizowane corocznie przez Piekarnię Sarzyński, w której w ten sposób rozpoczyna się okres świąteczny. Na amatorów świąt czekały tam wspaniałe, pachnące lasem i piernikiem dekoracje, wypieki i napoje z korzenną nutą. Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił przy wykonaniu podobnych pierniczków w domu, przygotowano warsztaty dekorowania piernikowych ciasteczek i minichatek. Mogły w nich wziąć udział nie tylko dzieci, ale także – po raz pierwszy – dorośli.

- Moim marzeniem było, by u nas na Lubelszczyźnie odbywały się warsztaty pierniczkowe dla dorosłych. W dużych miastach są, a na Lubelszczyźnie te są pierwsze. Moje dzieci brały udział w pierniczkowych warsztatach dla dzieci już trzy razy. Bardzo miła atmosfera, bardzo ciepła pani Iga i bardzo duże umiejętności. Mam nadzieję, że teraz ja nauczę się dekorować ciasteczka. Zbliża się Boże Narodzenie, wprowadza się w polską kulturę tradycję dekorowania pierniczków – w ten sposób z dziećmi, rodzinnie szykujemy się do świąt – mówi Renata Syta, która na warsztaty dekorowania pierniczków przyjechała do Kazimierza z Dębin koło Michowa. – Poza tym to takie moje popołudnie dla siebie.

Uczestniczki warsztatów dla dorosłych poznały recepturę na świąteczny piernik i lukier królewski oraz technikę dekorowania ciasteczek.

- Warsztaty nie są długie – trwają tylko dwie godziny – ale myślę, że każda z pań po tych zajęciach dostrzeże postęp w dekorowaniu pierniczków – mówi Iga Sarzyńska z Pracowni Artystycznej Sarzyński. – Co jest najważniejsze ? Najważniejszy jest lukier i technika o której dzisiaj mówię.

IV Święto Piernika to także uczta dla ducha – świąteczny koncert.

„Nauczmy się żyć obok siebie” to program artystyczny, w którego skład wchodzą piękne polskie kolędy a także klasyczne zagraniczne utwory, które wielu z nas kojarzą się właśnie ze Świętami Bożego Narodzenia. Przed kazimierską publicznością wystąpił kazimierski kontratenor Wojtek Bochra.

W ten przedświąteczny wieczór każdy z nas mógł poczuć magię świąt Bożego Narodzenia. Wystarczyło znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, i dać się porwać wypełnionych emocjami utworom. „Cicha noc”, „Mizerna cicha..” czy „Jezus Malusieńki” to tylko niewielka część repertuaru, jaki przygotował artysta. Było klimatycznie, nastrojowo  i bardzo świątecznie.

Fragment koncertu można znaleźć na Facebooku.

Skomentuj


Mapa

Restauracje

Sarzyński - Restauracja Na Piętrze


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę