Bobry nad Chodelką

Skomentuj (3)

zobacz więcej (8)

Rzeka Chodelka jest prawym dopływem Wisły, ma długość 48 km i źródła w okolicy wsi Ryczywół w powiecie lubelskim. Płynie ona przez Kotlinę Chodelską i wpływa do Wisły na wysokości Krowiej Wyspy, kilometr za Podgórzem – na południe od Kazimierza.

Chodelka zachwyca urokliwością i różnorodnością. To niewielka, ale czysta i bystra rzeczka, przy której znajduje się wiele malowniczych stawów, łąki poprzecinane kanalikami, piękne lasy mieszane, nieliczne wsie, niezbyt ruchliwe drogi i krystaliczne powietrze. Dlatego można tu odczuć bliskość przyrody o każdej porze roku. Bo czy może być coś piękniejszego od spaceru po terenach, które nie tylko zachwycają, ale również zaskakują? Dopóki się nie wybierzemy na taką wyprawę, na pewno się o tym nie przekonamy. Sama rzeczka obfituje w dzikie uroczyska, jest bardzo atrakcyjna dla kajakarzy, choć trudna, bo nurt tamują krzaki, powalone drzewa czy jazy na stawach.


Najpiękniejszy odcinek rzeki zaczyna się przed wsią Pomorze, gdzie Chodelka tworzy niewielkie rozlewisko. Tam z wody wystają rozłożyste kępy traw i sterczą kikuty drzew, a brzeg jest lekko zabagniony. Wszystko to skutek działania… bobrów. Penetrując zarośla, można spotkać bobrowe zgryzy, które sprawiają wrażenie niemal artystycznych dzieł. Bo bobrów nad Chodelką jest mnóstwo. Na całej jej długości można napotkać ślady bobrowego bytowania. Gryzonie ścinają drzewa zarówno malutkie, jak i całkiem spore i nie zadowalają się już tylko tymi przy brzegach rzeki, ale idą dalej. Zdarza się, że prawie wchodzą na posesje, pozostając przy tym niezauważone.


Szkody powodowane przez bobry wynikają najczęściej z budowy przez nie tam na ciekach i zatykaniu przepustów drogowych. Nie można jednak zapominać, że bobry wywierają też korzystny wpływ na środowisko. Dzięki nim powstają, powiększają się i utrzymują tereny podmokłe, które nie zagrażają terenom użytkowanym przez człowieka. Tereny podmokłe są obecnie bardzo rzadkie i niezwykle wartościowe dla przyrody, są miejscem bytowania i rozrodu wielu zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Powodują również oczyszczanie wody, jej magazynowanie podczas długotrwałych susz i absorbowanie podczas powodzi. Dowiedziono również, że strefa buforowa pełni ważną rolę przy ograniczaniu erozji, zmniejszaniu zagrożenia powodziowego, oczyszczaniu i obniżaniu temperatury wód.

Być może więc Chodelka swoje piękno zawdzięcza również bobrom… Gryzoniom, które towarzyszą jej nieodłącznie od wielu lat.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę