Andrzej Białko w kazimierskiej Farze

Już w najbliższą sobotę o godz. 19.30 w kazimierskiej Farze odbędzie się pierwszy tegoroczny koncert z cyklu „Wieczory organowe”. Na zabytkowych organach zagra Andrzej Białko, zaś słowo o muzyce wygłosi Jan Popis.

Andrzej Białko urodził się w 1959 r. w Krakowie, gdzie ukończył także Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973 - najpierw prywatnie, później kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 r. również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.

 

Artysta brał udział w większości krajowych festiwali organowych. Koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Współpracuje także z licznymi zespołami, nade wszystko z Filharmoniami Narodową i Krakowską.

 

- W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J. S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI – XX wieku – czytamy w informacji prasowej. - W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m.in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Brahmsa, Mendelssohna, Francka, Liszta.

 

W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Co usłyszymy podczas kazimierskiego koncertu? Wiele znakomitych brzmień. A będą to między innymi: Samuel Scheidt – „Passamezzo SSWV 107” ( Tabulatura nova I, 1624), Anthoni van Noordt – „Psalm 24”, Daniel Croner - Utwory ze zbioru „Tabulatura I” (1681), Johann Pachelbel – „Praeludium in d“, „Fuga in d“, „Ciacona in d“; Johann Sebastian Bach – „Fuga sopra il Magnificat BWV 733” czy Ferenc Liszt – „Ave Maria”.

 

Program pozostałych tegorocznych koncertów organowych: 13 lipca 2013 r. – Michał Markuszewski

20 lipca 2013 r. – Jarosław Malanowicz

27 lipca 2013 r. – Krzysztof Marosek

3 sierpnia 2013 r. – Jadwiga Kowalska

10 sierpnia 2013 r. – Roman Perucki

17 sierpnia 2013 r. – Józef Serafin

24 sierpnia 2013 r. – Hanna Dys

31 sierpnia 2013 r. - Joachim Grubich

 

Organizatorami "Wieczorów organowych" są: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła oraz Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara.

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę